Mury oporowe do ogrodu można wykonywać na wiele sposobów i z różnych materiałów. Bardzo często wykonywane są z betonu, materiały trwałego, choć wymagającego. Budowa muru z betonu wymaga sporych umiejętności. Zbrojony beton jest materiałem o dużej plastyczności, co pozwala na nadawanie murkom różnych kształtów. Betonowe mury oporowe będą się doskonale prezentować tylko w przypadkach, w których zostaną odpowiednio zakonserwowane, o czym warto pamiętać.
Co warto wiedzieć o konserwacji betonowych murów oporowych?
W ostatnich latach beton to materiał często stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. Można wykonywać z niego nie tylko posadzki, ściany z płytami z betonu architektonicznego, schody, blaty czy parapety, ale również mury oporowe. Te prezentują się naprawdę okazale, jednak należy o nie zadbać, tym bardziej że beton jest materiałem porowatym i dobrze wchłaniającym wilgoć. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej impregnacji.
Mur oporowy z bloków betonowych można zabezpieczyć poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów, które można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- impregnaty penetrujące, czyli takie, których głównym zadaniem jest hydrofobizacja betonu;
- impregnaty powłokowe, czyli preparaty zabezpieczające beton przed nadmiernym wchłanianiem brudu, co znacząco ułatwia czyszczenie.
Wybierając impregnat, warto stawiać na preparaty z dodatkami polimerów, które mają właściwości łączenia brzegów drobnych pęknięć, co zapobiega dalszemu niszczeniu powierzchni betonu. Warto pamiętać, że impregnaty podzielone są na te, które można zastosować we wnętrzach oraz te przeznaczone do zastosowania na zewnątrz (tylko takie będą się nadawały do konserwacji murów oporowych).
Dlaczego konserwacja murów oporowych betonowych jest ważna?
Mur oporowy betonowy (https://www.rekers.pl/produkty/sciany-oporowe/scianyoporowe.html), tylko gdy zostanie odpowiednio zakonserwowany, zachowa nie tylko swoją estetykę, ale również walory użytkowe. Konserwacja wzmacnia strukturę betonu i zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci (ta w nadmiarze powoduje niszczenie struktury betonu).
Dobrej jakości preparaty konserwujące zwiększoną odporność na ścieranie betonu, a przy tym pozwalają zlikwidować drobne rysy. To ważne, ponieważ pozbycie się ich zmniejsza ryzyko zniszczenia struktury betonu.
Murek oporowy betonowy po zaimpregnowaniu mniej się brudzi (łatwiej będzie go wyczyścić) oraz nie porasta mchem.
Zakonserwowany murek oporowy wygląda lepiej, jego kolor jest wzmocniony, a struktura stabilniejsza i bardziej odporna na oddziaływanie czynników zewnętrznych.