otico.pl

Blog tematyczny dla miłośników ogrodnictwa, projektowania wnętrz i budownictwa.

Ogród

Jak zagospodarować mały ogródek? 

Jak zagospodarować mały ogródek? 

Aranżacja małego ogrodu wokół domu czy mieszkania na parterze jest niezwykle ważne. W tym miejscu spędzamy dużo czasu w ciepłe dni. Ogród to też świetne miejsce dla zabawy dzieci oraz dla ogólnego odpoczynku czy spotkań ze znajomymi. Jak zagospodarować mały ogródek – dowiesz się czytając ten artykuł.

Aranżacja małego ogrodu

Posiadając mało miejsca na zagospodarowanie ogrodu trzeba się dobrze zastanowić urządzając jego przestrzeń, aby nie przesadzić. Mieszkania parterowe wraz z ogrodem w bloku, małe ogródki działkowe lub przestrzenie ogrodowe w domach szeregowych da się zaaranżować w taki sposób, by móc spędzać w nich spora ilość swojego czasu. Czasami wystarczą drobne zmiany w aranżacji małego ogrodu, ale czasem drastyczne zmiany też pomogą w osiągnięciu upragnionego celu. Jeśli chcemy kompleksowo zrobić zabieg jakim jest aranżacja małego ogrodu warto zatrudnić projektanta ogrodów, który dobrze wie jak zagospodarować mały ogródek.

Aranżacja małego ogrodu.

Jak urządzić mały ogród? 

Pomysłów, jak urządzić mały ogród jest wiele. Warto wiedzieć, że małe ogrody można tworzyć w stylu geometrycznym, jak i swobodnym. Styl geometryczny pozwala nam na zastosowanie ciekawych sztuczek związanych z perspektywą. Oznacza to, że na końcu prostej alejki możemy postawić rzeźbę, która sprawi, że perspektywa odległości będzie odbierana inaczej. W swobodnym stylu warto zwrócić uwagę na płynne linie, przesłony i wciąż nowe widoki w ogrodzie, które optycznie powiększają teren. Ważna jest aranżacja małego ogrodu w taki sposób, by nie dawał on uczucia ciasnoty, bo takie uczucie nie sprzyja odpoczynkowi.

Wgłębik

Gdy jest możliwość obniżenia terenu ogrodu, można zdecydować się na wgłębnik. Jest to dobry sposób na to jak zagospodarować mały ogródek. Dzięki niemu rośliny są wyeksponowane, a dodatkowo ścianki posiadają murki oporowe na których można usiąść.

Warzywniak

Stworzenie małego ogrodu warzywnego jest bardzo funkcjonalne i praktyczne. Nie dość, że mamy swoje warzywa oraz przyprawy to taki ogródek bardzo ładnie wygląda. Wystarczy, że zagospodarujemy na niego niewielki kawałek trawnika.

Zbiornik wodny

Oczka wodne są super atrakcją. Szum wody uspokaja i jest to świetny wizualny wystrój. Aranżacja małego ogrodu dodatkowo z oczkiem wodnym wymaga więcej pracy. Zbiornik wodny najlepiej wygląda w ogrodzie geometrycznym. Zazwyczaj zbiorniki wodne w tych stylach są w zagłębionych murowanych posadzkach.

Zymetria

Uporządkowany ogród, w którym panuje harmonia wokół kamiennej ścieżki po środku biegnącej do ściany zamontowanej na ogrodzeniu. Symetrię ogrodu podkreślają zazwyczaj duże donice z posadzonymi w środku krzewami.

Oczko wodne na środku

Harmonia ogrodu z okrągłym oczkiem wodnym wraz z naturalistycznymi rabatami dla kwiatów polnych np. maków, szałwi lub innymi letnimi kwiatami. Ta kompozycja ma zachwycać oko swoją naturalnością. 

Wiedza na temat jak urządzić mały ogród nie jest trudna. Warto pomyśleć przede wszystkim nad tym, do czego ma to miejsce służyć – do odpoczynku, zabawy dzieci czy pracy. Aranżacja małego ogrodu wymaga czasu, ale po dobrym rozplanowaniu możemy się cieszyć pięknym ogrodem.

Udostępnij