Jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, łazienka stanowi jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń domowych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mamy do czynienia z przestrzenią o wyjątkowo małym metrażu. Istnieje jednak kilka trików, które pomagają optycznie powiększyć nawet najmniejszą łazienkę.

Wypracowanie kompromisu pomiędzy funkcjonalnością a estetyką jest w tym przypadku nie lada wyzwaniem. Mała łazienka czy duża – musi pomieścić obowiązkowy i niezmienny zestaw wyposażenia. W przypadku niewielkiego i ciasnego pomieszczenia każdorazowe wstawienie do środka jakiegoś elementu odczuwa się jako wyraźne zagarnięcie przestrzeni.

Oto zestaw 10 zasad, których zastosowanie w małej łazience pozwoli osiągnąć optymalny efekt aranżacyjny:

1. Kolor

Przy aranżacji małej powierzchni kluczową rolę odgrywają kolory. To barwy decydują o wizualnym odbiorze pomieszczenia. Stosując jasne kolory, optycznie powiększamy pomieszczenie. Ściany wyglądają na bardziej oddalone od siebie i w rezultacie mała łazienka wydaje się przestronniejsza. Zastosowanie jasnych barw jest idealnym rozwiązaniem w przypadku łazienek pozbawionych dostępu do światła dziennego.

mała łazienka
kkarchitekci.pl

2. Połysk

Bardzo ważne, aby przy wyborze glazury i terakoty decydować się na modele z wykończeniem odbijającym światło. Najlepiej, aby płytki były gładkie i bez wzorów, a fugi utrzymane w kolorze zbliżonym do płytek. Zastosowane spoiny powinno być możliwie najmniejsze.

3. Format

Wybrane przez nas płytki powinny mieć maksymalnie duże formaty. Im mniej podziałów we wnętrzu, tym lepiej. Dzięki temu zabiegowi powiększymy przestrzeń oraz uzyskamy harmonię i ład.

kkarchitekci.pl

4. Zabudowa meblowa

Zabudowa w łazience powinna być prosta. Starajmy się tak zaaranżować przestrzeń, aby uniknąć niezagospodarowanych szczelin czy wnęk. Nad zabudową stelaża wc dobrze jest zamontować zabudowę stolarską, która pomieści chemię i kosmetyki. Umywalkę zamontujmy wraz z szafką podumywalkową.

mała łazienka
kkarchitekci.pl

5. Oświetlenie

Światło odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przestrzeni. Idealnie, jeśli jesteśmy w stanie zapewnić wnętrzu łazienki dostęp do światła dziennego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy o oświetleniu „ogólnym” – używajmy odpowiedniej ilości opraw sufitowych – oraz o oświetleniu „punktowym” –  tu sprawdzą się pojedyncze zwisy przy lustrze, kinkiety czy podświetlane wnęki. W przypadku małej przestrzeni barwa światła powinna być utrzymana w przedziale 3500-4000 K.

mała łazienka
kkarchitekci.pl

6. Ceramika

Unikajmy nagromadzenia małych sprzętów w jednym pomieszczeniu. Spotęguje to tylko wrażenie ciasnoty. Zdecydujmy się na większą umywalkę lub na kabinę prysznicową.

7. Armatura

Armatura powinna mieć wykończenie chromowane. Każda powierzchnia odbijająca światło działa na korzyść małej łazienki.

mała łazienka
kkarchitekci.pl

8. Porządek

Bardzo ważne jest, aby większość bibelotów i drobiazgów była pochowana. Im mniej wyeksponowanych rzeczy, tym większe wrażenie porządku i przestronności.

9. Lustro

Przy aranżacji zdecydujemy się na maksymalnie duże lustro. Niech stanowi ono znaczną część ściany z umywalką. Idealnym rozwiązaniem jest zamocowanie lustra na dwóch stykających się ze sobą ścianach.

mała łazienka
kkarchitekci.pl

10. Dodatki

Każdy element zastosowany w małej łazience prócz posiadania walorów estetycznych powinien również pełnić określoną funkcję. Np. grzejnik powinien być w formie drabinki lub z relingiem umożliwiającym powiększenie ręcznika.