Czy wiesz, że 67% zamożnych Polaków posiada nieruchomość inwestycyjną pod wynajem? To obecnie najpopularniejsza forma inwestowania ciężko zarobionych pieniędzy. Jeśli dążysz do bycia rentierem, koniecznie przeczytaj artykuł Julii Lewandowskiej, vlogerki i właścicielki biura Premium Properties.

Na rynku nieruchomości premium warto zwracać uwagę na wiele elementów. Pozwoli Ci to uniknąć błędu i przez lata cieszyć się apartamentem, który zarabia na Twoje hobby czy wakacje z rodziną.

Lokalizacja to nie wszystko

Zapewne nie raz słyszałeś, że przy inwestowaniu w nieruchomości najważniejsza jest lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja… To prawda, liczą się jednak również inne kwestie, o których nie mówi się już tak często. Sama od lat zwracam uwagę moim klientom na chociażby taki element, jak sąsiedztwo.

Położone nad wodą lub w sercu dużych miast i kurortów nieruchomości premium bez problemu znajdują swoich kupców. Przyciągają ich obietnicą błogiego wypoczynku. Lokale te często nabywane są także jako tzw. second home. Taki cel motywuje do zakupu inwestycji prawie 1/4 zamożnych Polaków. Wybierając nieruchomość premium, omijasz raczej taką, w której istnieje ryzyko ciągłego mijania w korytarzu rozbawionych turystów. Unikasz także takiej, w której Twój sen mogą regularnie zakłócać dźwięki głośnych imprez. Aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju sytuacjami, wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej opracowują restrykcyjne regulaminy, które utrudniają najem krótkoterminowy. Obostrzenia polegają np. na zakazie wstępu turystów do części wspólnych nieruchomości, w których mieści się np. atrakcyjna sala klubowa, albo do strefy fitness. Zakazy takie często generują negatywne komentarze na portalach polecających apartamenty czy pokoje hotelowe, co może wpłynąć na obłożenie i zyskowność Twojej inwestycji.

Wyposażenie i wystrój bywają kluczowe

Kolejną ważną sprawą jest wyposażenie, istotne szczególnie na rynku wtórnym, ale również w przypadku nieruchomości szykowanych przez dewelopera stricte pod wynajem. Bardzo ważne jest, abyś wyremontował i wyposażył zakupiony apartament z rynku pierwotnego tak, aby mógł przez lata przynosić Ci zysk, a nie by generował koszty związane z koniecznością naprawy usterek czy wymianą sprzętu na nowy.

Projektowanie wystroju i opracowywanie wyposażenia wnętrz to bardzo przyjemny etap prac. Pamiętaj jednak, że jeśli chodzi o nieruchomość inwestycyjną, inaczej niż w przypadku urządzania własnego mieszkania czy domu, nie powinieneś kierować się własnym gustem. Wybieraj rozwiązania trwałe i takie, które sprawią, że Twoja inwestycja wyróżni się na tle innych. Myśl również kategoriami bliskimi Twoim potencjalnym klientom.

Na moim kanale na YouTube prezentuję m.in. wyposażenie nadmorskiego apartamentu wynajmowanego turystom. Zwracam uwagę na zastosowanie kilku przydatnych w tego typu nieruchomościach tricków. W omawianym przykładzie wykorzystano np. wnęki na zabudowę, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca, ale są również wygodne w użytkowaniu i tworzą bezpieczną, komfortową i funkcjonalną przestrzeń. W wystroju apartamentu nawiązano do tematyki marynistycznej. Dzięki temu lokal zyskał jednoznacznie nadmorski klimat, a jednocześnie wywołuje von Restroff Effect – czyli zdecydowanie wyróżnia się na tle innych ogłoszeń. To z kolei przekłada się na wzrost obłożenia i rentowności nieruchomości. Co jeszcze? zapraszam do obejrzenia materiału.

Podatki mogą Ci sprzyjać

Znasz to uczucie radości, kiedy otrzymujesz zwrot podatku z urzędu skarbowego? No właśnie! Dlatego teraz chciałabym skierować Twoją uwagę na kwestie podatkowe. Zamożni Polacy płacą wysokie podatki, również od inwestowanych pieniędzy, które ciężko zarobili, podejmując niejednokrotnie duże ryzyko. Nie zawsze musi tak być. Układając portfel inwestycyjny, w przypadku nieruchomości premium zwracam inwestorowi uwagę na kwestie podatkowe, gdyż w związku ze swoją działalnością ma on niejednokrotnie spore szanse na otrzymanie zwrotu podatku. W naszym kraju prawo podatkowe zmienia się dynamicznie. Podczas współpracy z inwestorem zazwyczaj zarysowuję więc koncept dotyczący kwestii podatkowych, ale i tak zawsze polecam konsultację ze specjalistą albo – w sytuacjach skrajnych – skierowanie prośby o interpretację do urzędu skarbowego. Pomocne może okazać się zwłaszcza wsparcie doradcy podatkowego, który zwróci Ci uwagę na to, które koszty możesz uczciwie i bez lęku przed kontrolą urzędu skarbowego odliczyć.

Czasami doradzam swoim klientom, aby zdecydowali się na apartament condo, gdyż realnie jest tańszy prawie o 1/4, a jego zakup umożliwia ubieganie się o zwrot 23% podatku VAT. Polskie prawo traktuje bowiem taką nieruchomość inwestycyjną jak lokal usługowy kupowany celem czerpania zysku z najmu.  W celu inwestycji czasem lepiej nabyć również np. używany lokal usługowy – tu wchodzą w grę kwestie amortyzacji podatkowej. Warto, abyś przeanalizował je ze swoim księgowym.

Sprawy podatkowe to również kwestia limitu przychodu, a także tego, kiedy odprowadzać podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%, a kiedy 12,5%. Czasami warto uzupełnić własny portfel inwestycyjny o nieruchomości – samodzielnie lub przy udziale członków rodziny– albo zainwestować pieniądze spółki. Wszystko to ma wpływ na rentowność Twojej inwestycji.

Status rentiera jest w Twoim zasięgu

Poznałeś właśnie kilka czynników wpływających na sukces inwestycji w nieruchomości premium. Prawdopodobnie nie ze wszystkich zdawałeś sobie sprawę. Teraz, uzbrojony w tę wiedze, możesz świadomie wybrać. Czy chcesz dołączyć do ¾ zamożnych Polaków mających status rentiera i zajmować się tylko wystawianiem faktur z zysku? Czy też wolisz męczyć się z nierentowną nieruchomością? Jeśli ten materiał był dla Ciebie przydatny i myślisz, że mógłby posłużyć również Twoim znajomym, udostępnij go.