Wśród ofert sprzedaży lub wynajmu mieszkań największą popularnością cieszą się te ogłoszenia, które zawierają profesjonalne zdjęcia pomieszczeń. Dlatego przygotowałem dla Was krótki poradnik, w którym wskazuję najczęstsze błędy popełniane podczas fotografowania nieruchomości. Przedstawię także sposoby na to, jak ich uniknąć.

Źle dobrane kadry

Wchodząc do danego mieszkania czy domu, fotografujący musi rozejrzeć się po pomieszczeniach i wyszukać ich największe atuty, które powinny zostać ujęte na zdjęciach. Wówczas pierwszym błędem mogą okazać się źle dobrane kadry. Podczas fotografowania nieruchomości często myślimy o czymś innym, zamiast skupić się na tym, co sami chcielibyśmy zobaczyć na zdjęciu danego pomieszczenia.

Źle dobrany kadr negatywnie wpływa na odbiór nie tylko danego zdjęcia, ale i całej oferty. Aby uniknąć tego typu błędów, na fotografiach nie powinniśmy pomijać szaf, zabudowań stałych, luster itp. Ważne jest także to, by wszystkie pionowe linie w mieszkaniu, tj. ranty szafek czy narożniki ścian były pionowe również w naszym obiektywie. Poziome linie także muszą pozostać poziomymi, np. blat kuchenny, parapety i stoły.

fotografowania nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek
fotografowania nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek

Nieodpowiedni sprzęt

Drugi błąd popełniany podczas fotografowania nieruchomości to sprzęt dobrany w nieodpowiedni sposób. Bardzo często fotograf wybiera najszerszy obiektyw, jaki posiada. Jeśli obiektyw szerokokątny jest tani, efekt nie będzie zadowalający. Szeroki kąt przy zdjęciach wnętrz ujawnia najwięcej wad. Pojawia się beczkowatość pomieszczeń, zaokrąglone ściany oraz słaby kontrast.

Należy jednak dodać, że wysokiej klasy, drogie szerokie szkła nie posiadają wskazanych wyżej wad. Żeby uniknąć takich błędów, lepiej wybrać uniwersalny obiektyw o węższej ogniskowej i poskładać zdjęcie z dwóch ujęć. Na taki zabieg tracimy dużo czasu, ale jest to lepsze rozwiązanie, gdy nie mamy wystarczającej ilości funduszy na zakup drogiego obiektywu szerokokątnego.

fotografowania nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek

Nieumiejętna obróbka graficzna

Trzecim błędem fotografujących jest nieprawidłowa obróbka graficzna zdjęć. Najczęściej można zauważyć źle dobrany balans bieli, zbyt wysoki kontrast, przepalone ściany, źle oddane kolory oraz korektę linii pionowych i poziomych.

Niestety, nie ma skutecznej metody na uniknięcie takich błędów. Żaden sprzęt i automatyka nie zastąpią manualnej ingerencji w zdjęcie za pomocą programu graficznego. Przykładowo, w mieszkaniu zdjęliśmy ze ścian obrazy, po których zostały nieestetyczne ślady. W tym wypadku niezbędna będzie obróbka graficzna.

Nieużywanie statywu

Przy bardzo słabym świetle zastanym musimy korzystać z dodatkowego, sztucznego światła. Należy mieć przy tym świadomość, że światło zastane różni się od światła sztucznego. Każda żarówka ma inną barwę ciepła i aparat zwyczajnie rejestruje błędne kolory wnętrza. Dlatego najlepiej jest skorzystać ze statywu i wybrać światło zastane, używając długiego czasu naświetlania.

Pozostaje pytanie, co zrobić, gdy za oknem jest już ciemno i w ogóle nie ma światła zastanego? Wtedy nie mamy wyboru i musimy użyć światła sztucznego, ale to już temat na odrębny artykuł.

fotografowania nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek

Zbędne elementy na zdjęciach

Piąty błąd, który zaobserwowałem, to ujęcia zawierające zbędne elementy psujące charakter wnętrza. Może to być np. odzież w bębnie pralki, szczoteczki do zębów, brudne stare ręczniki, umazane lustra, uszkodzone rolety. W większości takich błędów możemy uniknąć, ale musimy być czujni podczas dobierania kolejnych kadrów. Warto obserwować wyświetlacz aparatu i wychwytywać to, co jest zbędne na ujęciu. Wówczas schowajmy wystające kable i brudne ręczniki, zwińmy uszkodzone rolety i powtórzmy ujęcie. Takie zadbanie o szczegóły na pewno pomoże w odbiorze zdjęcia, a także skróci nam czas przy późniejszej obróbce graficznej.

Należy pamiętać, że fotografie używane do sprzedaży nieruchomości różnią się od zdjęć wykonanych na potrzeby architektury. Niektóre wady są nawet zaletami, np. wyostrzone kolory, wielkość pomieszczenia oszukana szeroką ogniskową obiektywu. Takie zdjęcia muszą przykuwać uwagę klientów.

fotografowania nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek