Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie wzrasta. Społeczeństwo się bogaci i wzmacnia się klasa średnia, więc coraz większą popularnością cieszą się także nieruchomości premium. O tym, jakie nieruchomości zasługują na miano premium opowiada Julia Lewandowska, właścicielka biura Premium Properties.

Rynek nieruchomości premium jest coraz silniejszy w sektorze apartamentów, domów wakacyjnych czy nieruchomości inwestycyjnych. Cechują się one wysoką jakością, lecz są dostępne dla szerszego grona odbiorców niż te luksusowe, w formie najwyższej jakości – z ograniczoną dostępnością, podszyte historią i spersonalizowane. W takim razie jakie cechy nieruchomości sprawiają, że możemy uznać ją za premium?

Lokalizacja

Zamożni Polacy są coraz bardziej wymagający. Pokochali apartamentowce premium, szczególnie te kameralne. Oferują one świetną lokalizację z dostępem do pełnej infrastruktury miejskiej, są nietuzinkowe. Postępująca rewitalizacja zabytkowych śródmieści polskich miast sprawia, że mieszkanie w kamienicy też może być premium. Decydują o tym genialna lokalizacja, ponadprzeciętna wysokość pomieszczeń, zabytkowe klatki schodowe zdobione sztukaterią czy freskami oraz piękne fasady. Wszystko to powoduje, że znajduje się coraz więcej amatorów chcących zamieszkać w historycznych, wyremontowanych obiektach, których ceny niejednokrotnie zbliżają się do cen apartamentowców.

Pozostałe pożądane lokalizacje to przede wszystkim te, które umożliwiają mieszkańcom spędzanie czasu w ulubiony sposób. Apartament może więc znajdować się w pobliżu parku, gór, jeziora, plaży, w bliskiej odległości od restauracji lub tego, co ma do zaoferowania wielkomiejskie życie. Ważna jest nie tylko bliskość restauracji czy morza, ale także zadbana zieleń wokół obiektu. Albo wręcz przeciwnie – są też apartamentowce w sercu tętniącego życiem miasta. Dostarczają one wszelkich uciech wielkomiejskiego życia, a widoki z okna to permanentnie ruchome obrazy. Tego typu budynki nie są przytulne czy rodzinne, ale chętnie wybierają je single oraz pary.

Lifestyle

Apartament premium powinien gwarantować ponadprzeciętny widok z okna – na góry, rzekę, morze, las czy zabytkową architekturę. Mieszkańcy chcą żyć zgodnie z ich lifestylem, dlatego powinni mieć dostęp do sali fitness, sauny, sali kinowej czy biznesowej. Dla niektórych atutem będzie bliskość placu zabaw, gdzie bez opuszczania osiedla mogą spędzać czas ze swoimi dziećmi. Po całym dniu na swoim osiedlu mieszkaniec apartamentu premium czuje się jak na wakacjach.

Udogodnienia

Ochrona znajdująca się w budynku zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a zatem podnosi komfort życia. Jeszcze lepiej, jeśli dodatkowo sprawdza się ona jako instytucja, która podczas naszej nieobecności może odebrać paczkę od kuriera lub włączyć saunę. W ten sposób oszczędzamy czas, który można przeznaczyć na czytanie książki czy rozmowę z rodziną. Jest to realna usługa podnosząca atrakcyjność obiektów.

Zaparkowanie auta w hali garażowej i udanie się „suchą stopą” do apartamentu to raczej standard, ale możliwość zacumowania swojego jachtu przed domem czy miejsce na pozostawienie deski kite- lub windsurfingowej dopiero zaczyna urozmaicać apartamentowce premium w Polsce.

Budynki te niejednokrotnie umożliwiają pracę z domu, gdyż na spotkanie biznesowe można zejść do dedykowanej ku temu sali spotkań. Z przyjaciółmi natomiast można rozegrać partyjkę bilardu, obejrzeć film w sali kinowej czy też skorzystać z sauny. Często możliwe są poranki na dostępnym dla mieszkańców korcie tenisowym.

Sąsiedztwo

Zamożni klienci zwracają uwagę na sąsiedztwo, niezależnie od tego, czy nabywają apartament w celach mieszkalnych, czy jako drugi dom. Istotną rolę pełni tutaj wcześniej wspominana ochrona, która powinna dbać oto, żeby nikt niepożądany nie wchodził na teren apartamentowca. Mieszkaniec zwraca uwagę na to, by w jego budynku było jak najmniej mieszkań przeznaczonych pod najem krótkoterminowy, dla turystów. Ludzie na wakacjach przywiązują mniejszą wagę do miru domowego czy ciszy nocnej. Para singli lub seniorzy nie będą zadowoleni z sąsiedztwa rodziny z dziećmi. Zależy im na spokoju i ciszy, a nie na radosnych okrzykach małych dzieci.

Sąsiedztwo to także lokale usługowe znajdujące się w budynku. Nawet dobra restauracja może generować niechciane zapachy. Doświadczony ekspert nieruchomości premium poinformuje klientów o takich szczegółach.

Standard

Już samo wejście do budynku premium wprawia w dobry nastrój. Do wykończenia części wspólnych, czyli klatek schodowych oraz miejsc do dyspozycji mieszkańców wykorzystuje się materiały najwyższej jakości – naturalny kamień czy drewno. Udogodnienia takie, jak sala fitness czy sauna są wykończone w tym samym stylu i standardzie. Klienci chętniej nabywają mieszkania w stanie deweloperskim, gdyż mogą urządzić je we własnym stylu. Na rynku wtórnym łatwiej sprzedać lokale, których standard nie podnosi kosztów zakupu i po prostu nie jest szkoda na rzecz generalnego remontu niszczyć obecne, już zamortyzowane czy nie do końca przemyślane wykończenie. Korzystanie z architekta wnętrz pomoże przez lata cieszyć się apartamentem. W ten sposób również szybciej znajdziemy potencjalnego kupca. Ponadczasowe wykończenie nie wymusi na nowym właścicielu generalnego remontu, który mógłby spowodować niepożądane przewartościowanie nieruchomości.

Standard obejmuje też przyziemne rzeczy. Lepiej, żeby śmietnik znajdował się z dala od okien czy ogrzewanej części hali garażowej. Na etapie budowy powinien o tym myśleć deweloper premium czy też inwestor remontujący kamienicę.