Nowo powstające biura są wyrazem chęci dopasowania się do oczekiwań pracownika. Aby zatrudniony był wydajny, musi pozostawać w nastroju do pracy. Nie może być rozproszony, czyli jego potrzeby muszą zostać zaspokojone. Już dawno odeszło się w projektowaniu typowego biura na wynajem od kierowania się jedynie kryterium funkcjonalności. Obecne biura posiadają szereg udogodnień i infrastrukturę pozwalającą poczuć się w pracy komfortowo.

Standard czyli jak powinno być

Śmiało można zapomnieć o utrwalonym wizerunku biura w postaci szarych, wąskich klitek upakowanych na małej przestrzeni. Dzisiaj nikogo nie dziwi już obecność kuchni do której pracownik ma swobodny dostęp. Nierzadko obok stolika na kawę zauważyć można w takim pomieszczeniu socjalnym wygodny fotel pozwalający odpocząć po posiłku. W obrębie biura znajduje się często również palarnia, miejsce swobodnych rozmów między zatrudnionymi.
Popularne są profesjonalne sale konferencyjne, gdzie pracownicy siadają dookoła stołu zapoznając się wspólnie z treściami multimedialnymi prezentowanymi na telewizorze lub rzutniku. Nikogo nie dziwi już także obecność bezpłatnego internetu bezprzewodowego dostępnego dla każdego pracownika. Biura na sprzedaż obecnie organizuje się w postaci open space, czyli dużego pomieszczenia, w którym biurka zatrudnionych ustawia się obok siebie. Obecnie już odchodzi się od powyższych pomysłów lub rozwija się wymienione wyżej rozwiązania. Mając już wiedzę o standardzie możemy zobaczyć czego więcej mogą dostarczyć nam dzisiaj biura.

Nowe rozwiązania czyli estetyka i relaks

Wyznacznikiem najnowszych rozwiązań w zakresie projektowania biur mogą być korporacje takie jak Google. Wykwalifikowani pracownicy identyfikujący się ze swoim miejscem pracy mogą czuć się wyjątkowo wygodnie dzięki szeregowi udogodnień. W nowoczesnych biurach akcent kładzie się na estetykę. Zatrudnionego otaczają różnobarwne dekoracje, takie jak nawiązania lokalne do miasta w którym biuro się znajduje. Obecnie unika się monotonnych, szarych barw – często każde pomieszczenie pomalowane jest na inny, żywy kolor. Czasami nawet ściany pokryte są wyjątkowymi muralami wykonanymi przez doświadczonych artystów. W siedzibach takich firm zaobserwować można stylowo zaprojektowane pokoje do relaksu z dostępną do użytku w każdej chwili konsolą do gier. Obok konsoli stać może stół bilardowy oraz kącik muzyczny z podpiętą gitarą elektryczną. Nierzadko w biurach o najwyższym standardzie pracownicy mają dostęp do pokoju umożliwiającego krótką drzemkę. Wszystko to jest wyrazem zaufania do pracownika.

Masaż, siłownia i biblioteka w pracy?

Aby związać człowieka z miejscem jego pracy pracodawca gotowy jest posunąć się do zapewnienia mu prawdziwych przyjemności. Najnowszymi trendami w projektowaniu biur są pokoje do masażu, gdzie każdy ma dostęp do bezpłatnego relaksu. Czujesz że zbyt długo siedziałeś przy biurku? Czemu nie poświęcić chwili na rozruszanie mięśni. Pracownik może przejść do pomieszczenia obok gdzie do wyboru ma bieżnię, matę do ćwiczeń oraz szereg obciążeń w postaci hantli czy sztang. Wysiłek uwalnia hormony szczęścia a zarazem pozwala oczyścić się ze stresu oraz zebrać myśli potrzebne do wykonywania powierzonych zadań. Czujesz, że potrzebujesz zastrzyku nowych pomysłów? Rozsiądź się wygodnie w bibliotece, otwórz swoją ulubioną książkę i pozwól krążyć swobodnie myślom.
Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu rozwiązania uznano by za stratę czasu oraz pieniędzy. Biorą się one z lepszego zrozumienia pracownika.

Troska o pracownika

Wyznacznikiem najnowszego standardu jest kuchnia w siedzibie Google. Jest ona rozwinięciem standardowego pomieszczenia socjalnego – posiada wszystko to co kuchnia posiadać powinna jednak wzbogacona jest o nowe rozwiązania. Pracownik ma dostęp do zdrowej i zróżnicowanej żywności takiej jak świeże owoce, produkty z certyfikatami bio oraz eko. W pomieszczeniu znajdują się również artykuły mniej zdrowe lecz nie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Przyszedłeś do pracy z dzieckiem? Do dyspozycji masz pokój rodzica, gdzie w ciszy i spokoju można przewinąć lub nakarmić bobasa. Biura na sprzedaż powinny posiadać w wyposażeniu również w filtry powietrza usuwające niebezpieczne spaliny i zanieczyszczenia. W tym samym celu biura oraz przestrzenie między nimi wypełnia się roślinami, co również nadaje całości walor estetyczny. Wszystko jest inteligentnie przemyślane.

Wygląd zewnętrzny oraz infrastruktura

Biura na wynajmem powstają obecnie w zintegrowanych przestrzeniach z rozbudowaną infrastrukturą. Szare, jednolite biurowce ustępują miejsca szklanym, metalowym, przejrzystym konstrukcjom między między którymi znajdują się przestrzenie zielone, parki z ławkami oraz oczka wodne. Ważnym elementem jest obecność punktów usługowych na parterach budynków. Można dzięki nim m.in szybko zjeść obiad oraz załatwić podstawowe codzienne sprawy bez oddalania się od miejsca pracy. Obecne biura na wynajem powinny mieć łatwy dostęp do komunikacji miejskiej oraz zapewnioną dużą ilość miejsc parkingowych. Wszystkie te elementy przyciągają potencjalnego pracownika i sprawiają, że myśli on rano z uśmiechem o zbliżającym się kolejnym dniu spędzonym w pracy.