Obecnie na rynku nieruchomości mamy do czynienia z dużą ilością biur, które proponują nam różną formę współpracy. Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny agent nieruchomości, aby współpraca była na najwyższym poziomie? Na to pytanie odpowiada Sylwia Piluś z Biura Nieruchomości Kwadrat.

W każdym zawodzie obowiązuje zestaw wymaganych cech oraz umiejętności, które zapewniają gwarancję sukcesu. Jakie cechy powinien zatem posiadać profesjonalny agent nieruchomości?

Wiedza

Pośrednikiem może zostać praktycznie każdy. Nie każdy jednak jest do tego odpowiednio przygotowany, co przekłada się bezpośrednio na sukcesy zawodowe. Pośrednik nieruchomości powinien posiadać szeroką i aktualną wiedzę z dziedziny obrotu nieruchomościami.

Dobry agent powinien dawać nam gwarancję poczucia bezpieczeństwa przy wykonywaniu każdej czynności związanej z nieruchomością. Musimy mieć pewność, że zarówno umowy, dokumenty, jak i sam sposób prezentowania nieruchomości przebiega na najwyższym poziomie i w zgodzie z zasadami tego fachu.

Szukając dobrego pośrednika, weźmy pod uwagę również sposób, w jaki nabył wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu, jego doświadczenie i opinię firmy, w której pracuje. Skuteczne działanie na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami bardzo często uzależnione jest od znajomości lokalnych rynków. To przede wszystkim dogłębna znajomość okolicy, poszczególnych dzielnic, cen, problemów danej społeczności, kwestii bezpieczeństwa oraz wszystkich innych potencjalnych kwestii, o których klient nie ma pojęcia.

Komunikatywność

Praca z klientem opiera się przede wszystkim na ciągłych kontaktach, rozmowach i negocjacjach. Umiejętność jasnego i zwięzłego przekazywania informacji jest podstawą dobrej pracy agenta. Profesjonalista musi uwielbiać rozmowy z klientami, w celu budowania więzi oraz pozytywnych relacji opartych na zaufaniu.

Zorganizowanie, otwartość, sumienność

Praca agenta nieruchomości zdecydowanie różni się od pracy na etacie. Klienci wymagają przede wszystkim dyspozycyjności i elastyczności, a co za tym idzie – bardzo dobrej organizacji czasu. Zawód pośrednika wymaga samodzielności i otwartości. Z takimi cechami można zadbać o pozyskiwanie nowych klientów, ich dobrą obsługę oraz o własną reputację. Ilość obowiązków, które spoczywają na barkach pośrednika, wymaga ciągłej koncentracji i skrupulatności. W pracy agenta nie ma miejsca na niedbalstwo i lekceważenie. Usługa, którą wykupuje klient, ma ustrzec go przed wszelkimi błędami, które mógłby popełnić sam.

Kompleksowość

Dobry pośrednik zajmuje się nie tylko sprzedażą, kupnem czy wynajmem nieruchomości swoich klientów, ale także wspiera podczas całego procesu transakcyjnego. Dba o bezpieczeństwo transakcji, a także o którykolwiek jej szczegół. Każdego klienta traktuje indywidualnie, proponując najskuteczniejsze działania.

W dzisiejszych czasach, aby wyróżnić się na rynku, dobry agent powinien przede wszystkim świadczyć kompleksowe usługi. W wielu momentach procesu sprzedaży agent nieruchomości wciela się w różne role, aby transakcja zakończyła się sukcesem. Powinien potrafić wcielić się w: sprzedawcę, adwokata, analityka, managera biznesowego, negocjatora, projektanta wnętrz, architekta, a nawet rzeczoznawcę.

Kreatywność, cierpliwość, operatywność

Konkurencja rynkowa determinuje stosowanie nietypowych rozwiązań. W wielu przypadkach nie wystarczy przemyślana strategia promocji czy dobre przygotowanie oferty. Wykorzystywanie wszelkich możliwości w znaczący sposób może przyspieszyć sprzedaż.

W sprzedaży nieruchomości nic nie przychodzi od razu. Czasem na efekty naszej pracy trzeba poczekać zdecydowanie dłużej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Nieodzowna staje się wtedy cierpliwość, która pozwala zachowywać zimną krew i motywację. Wyniki przychodzą zawsze, a stracony zapał ciężko odzyskać. Szybka sprzedaż nieruchomości jest niezwykle złożonym procesem, który wymaga niebywałej zaradności i sprawności w działaniu.

Rzetelność

Rzetelność to kolejna ważna cecha dobrego pośrednika. Dotrzymywanie ustalonych terminów i wywiązywanie się z zaplanowanych działań to niezmiernie ważna kwestia. Niejednokrotnie da się słyszeć o sytuacjach, kiedy to pośrednik obiecuje swoim klientom możliwie najlepszą promocję oraz stały kontakt i informowanie o sytuacji w temacie sprzedaży, tymczasem później klienci Ci sami muszą dopominać się o jakiekolwiek wieści. To bardzo nieprofesjonalne podejście, które naraża klientów pośrednika na dodatkowy, niepotrzebny stres.

Chcesz rozpocząć współpracę z agentem nieruchomości? A może myślisz o podjęciu pracy jako agent nieruchomości? Jedno jest pewne – żeby współpraca była na satysfakcjonującym poziomie, upewnij się, że agent, z którym współpracujesz, posiada wymienione wyżej cechy.