Czy warto wybrać mieszkanie, w którym może powstać antresola? Jeśli wśród domowników nie ma nikogo, dla kogo pokonanie dodatkowej wysokości będzie stanowiło poważny problem, to z pewnością tak. Ciekawie zaaranżowana antresola nie tylko jest w stanie ożywić i uatrakcyjnić nawet najmniejsze mieszkanie, ale również zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni w bardzo wysokich wnętrzach.

Coraz częściej, wybierając przestrzeń do życia, kierujemy się nie tylko odpowiednim metrażem pozwalającym wygospodarować wystarczająco dużo pomieszczeń, ale również walorami estetycznymi. Szukamy powierzchni, która zachwyci i umożliwi niecodzienną aranżację. Wnętrza o interesującej geometrii i dużej kubaturze są łatwiejsze do takiej adaptacji. Dlatego antresola może zostać zbudowana nie tylko w mieszkaniach usytuowanych w starej i wysokiej kamienicy, ale również w apartamentach typu loft, które deweloperzy od razu planują z półpiętrem. Nic dziwnego, w ten sposób zyskujemy dodatkowy metraż, a jednocześnie część dzienna nie traci swojego uroku. Co więcej, wysoki sufit nad salonem dodaje wnętrzu oddechu.

antresola
studiokreatura.pl

Zagospodarowanie antresoli

Na co przeznaczyć przestrzeń antresoli? Na początku warto dokładnie przeanalizować potrzeby wszystkich domowników. Antresola ułatwia wyraźne odseparowanie w domu strefy prywatnej od dziennej, dlatego świetnie nadaje się na zaciszną sypialnię czy biuro. Ale przy szukaniu pomysłów na jej urządzenie warto pozwolić sobie też na odrobinę szaleństwa. Może do tej pory nie było w mieszkaniu miejsca na domowe kino lub biblioteczkę? Albo brakowało przestrzeni do ćwiczeń? A może najlepszym rozwiązaniem będzie bawialnia, w której dzieci będą mogły trochę poszaleć? Takich przykładów można wyliczać wiele. Ważne, by ostateczny wybór był dopasowany do stylu życia użytkowników.

antresola
studiokreatura.pl

Antresola otwarta czy zamknięta?

Wszystko zależy od metrażu zarówno mieszkania, jak i antresoli. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią użytkową, która jest w stanie zaspokoić nasze podstawowe potrzeby lokalowe, to można pokusić się o otwartą kondygnację oddzieloną jedynie balustradą. Niepełna przegroda zapewni lepsze doświetlenie i wentylację. Natomiast przy niewielkim metrażu może lepiej sprawdzić się przysłonięcie antresoli przeszkleniem i uzyskanie w ten sposób kolejnego pomieszczenia, które poprawi komfort życia i pozwoli na wygospodarowanie dodatkowe miejsca na domowe biuro czy pokój gościnny.

Warto pamiętać, że nie bez znaczenia jest też wielkość samej antresoli. Jeśli możemy zaaranżować na niej jedynie wnękę, gdzie zmieści się łóżko lub nieduże biurko, to odcinanie tej przestrzeni od reszty mieszkania może  mijać się z celem. Poprzez zabudowę jedynie optycznie pomniejszymy antresolę i przebywanie w niej będzie mało komfortowe. Wydzielenie nie musi być również pełne. Czasem wystarczy dostawienie niskiej ścianki, by zapewnić minimum prywatności i zmniejszyć widoczność większości pomieszczenia z parteru.

Istotne w planowaniu antresoli jest również jej doświetlenie. Jeśli nie ma możliwości zapewnienia światła dziennego, to lepiej zdecydować się na w pełni otwartą antresolę z widokiem na salon. W takiej sytuacji nawet przeszklona przegroda nie spełni swojej roli, bo nie zapewni wystarczającej wentylacji.

antresola
studiokreatura.pl
antresola
studiokreatura.pl

Czym wydzielić antresolę od reszty pomieszczenia?

Można tu trochę puścić wodze fantazji. Interesująco wyglądają przepierzenia ażurowe – dzięki nim możemy ukryć to, czego nie chcemy pokazywać, a jednocześnie wprowadzić ciekawy element dekoracyjny. Dobrze sprawdzają się także przeszklenia – zapewniają stały dostęp światła, jednocześnie stanowiąc barierę akustyczną. Za szkłem od strony antresoli można powiesić zasłonę lub zamontować żaluzje.

Możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone. Jedynym czynnikiem, który powinien być determinujący, to bezpieczeństwo instalowanej przegrody. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prostą balustradę, czy na ściankę odgradzającą krawędź antresoli od salonu, przegroda powinna być wystarczająco wytrzymała, by nie stanowić zagrożenia. Dlatego przed podjęciem decyzji o budowie antresoli warto skonsultować się z odpowiednim wykonawcą lub projektantem.

antresola
studiokreatura.pl