Od kilku lat utrzymuje się wzmożony trend inwestowania w nieruchomości. Nie ma już w Polsce akcyjnej miejscowości turystycznej nad morzem czy w górach, która nie mogłaby pochwalić się licznymi apartamentowcami z mieszkaniami przeznaczonymi do wynajęcia. Czy jednak warto inwestować w aparthotele?

Skąd tak spore zainteresowanie ze strony budujących i kupujących?

Powodów, dla których aparthotele są tak rozchwytywane, jest wiele. Jednak najważniejszy z nich to stale rosnąca popularność rodzinnych wyjazdów weekendowych. Idzie za tym duże zapotrzebowanie na bazę noclegową odpowiadającą potrzebom rodzin z dziećmi. W tym przypadku aparthotele sprawdzają się dużo lepiej niż standardowe pokoje hotelowe. Doceniamy wygodę w pełni wyposażonej kuchni i łazienki. Przemawia do nas także dostępność tarasu lub dużego balkonu oraz dodatkowego pokoju sypialnego.

Na krótkotrwałym wynajmie można bardzo dobrze zarobić, ale samodzielna obsługa takiej działalności jest kłopotliwa. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli, którzy nie mieszkają w pobliżu swoich lokali i zarządzają nimi zdalnie. To z reguły mocno obniża jakość serwisu. Z racji niedogodności, jakie wiążą się z najmem okazjonalnym, wiele osób rezygnuje z zakupu nieruchomości, gdyż nie jest w stanie ich właściwie nadzorować.

Część inwestorów nabywa lokale wyłącznie na własny użytek. Jednak utrzymywanie dodatkowego mieszkania generuje całkiem spore koszty (podatki, ubezpieczenie, opłaty stałe). Dlatego apartament nieużywany regularnie może okazać się rocznie sporym wydatkiem. W takim przypadku możemy liczyć wyłącznie na intratną odsprzedaż po paru latach od nabycia. Chociaż nie zawsze tak się dzieje.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie inwestorów, zainteresowanych wyłącznie bezobsługowym zarabianiem na swoich nieruchomościach, przychodzą aparthotele. Ich popularność z każdym rokiem wzrasta, gdyż gwarantują zysk na poziomie 6-8% rocznie. To znacznie więcej niż jakakolwiek lokata bankowa czy obligacje. Do tego dochodzi wzrost wartości nieruchomości oraz korzyść w postaci bezpłatnego pobytu właścicielskiego, sięgającego nawet do 30 dni w roku.

aparthotele
maandevelopment.pl

Jak dobrze wybrać inwestycję?

Wiadomo, że popyt generuje podaż, dlatego potencjalni kupcy apartamentów hotelowych mają do wyboru wiele inwestycji. W aparthotele warto inwestować szczególnie w takich lokalizacjach, jak Trójmiasto, Zakopane czy Świnoujście. Deweloperzy prześcigają się w urozmaicaniu swoich ofert, dlatego większość aparthoteli jest standardowo wyposażona w basen, SPA, sale konferencyjne oraz lokale gastronomiczne. Warto zwrócić na to uwagę, decydując się na zakup nieruchomości, gdyż atrakcyjność dodatkowej oferty ma duży wpływ na późniejszy najem wśród gości.

Aktualnie pogoda w Polsce jest nieprzewidywalna, więc na wypadek deszczu czy braku śniegu miło jest spędzić czas w jacuzzi. Natomiast kompletnie nie ma znaczenia, czy wybrany przez nas lokal będzie z widokiem na góry/morze, od strony północnej czy południowej. Dlatego decydując się na konkretny apartament, nie musimy brać tych czynników pod uwagę. To nie jest wybór mieszkania na co dzień. Bardzo często się zdarza, że nawet przyjeżdżając na gwarantowany pobyt właścicielski, możemy spędzić go nie w naszym lokalu. Ten może być akurat zajęty przez gościa, który zawsze ma pierwszeństwo względem prawnego właściciela.

O tym warto pamiętać

Podejmując ostateczną decyzję, powinniśmy również oprzeć ją na umowie najmu, którą będziemy podpisywać oraz na tym, kto będzie jej operatorem. Firmy z długoletnim stażem na rynku hotelarskim z pewnością sprawdzą się dużo lepiej niż takie, które dopiero uczą się tej branży. Teoretycznie jako właścicieli nie interesuje nas poziom obłożenia aparthotelu, gdyż umowa gwarantuje nam stały zysk, bez względu na popularność obiektu wśród odwiedzających go gości. Jednakże brak regularnych wpływów w firmie zarządzającej może w perspektywie czasu odbić się na naszych zarobkach. Przelewy mogą stać się nieregularnie albo całkowicie przestać wpływać na nasze konto.

Cechą charakterystyczną inwestycji w aparthotele jest również fakt, że cały czas jesteśmy właścicielami apartamentu i w dowolnym momencie możemy zbyć go z zyskiem. Jeżeli umowa nie gwarantuje nam takiej możliwości, koniecznie dopiszmy taki paragraf. Podobnie w umowie najmu – musimy zagwarantować sobie możliwość jej cesji bądź odstąpienia w dowolnym momencie.

aparthotele
maandevelopment.pl

Ile to kosztuje?

Cena metra kwadratowego waha się od 7 do nawet 15 tysięcy. Ile finalnie zapłacimy, decyduje głównie lokalizacja oraz standard wykończenia budynku. Im bardziej widokowo i luksusowo, tym będzie drożej. Warto jednak zaznaczyć, że wyższa cena to również wyższe odsetki roczne. A jak będzie rozwijał się ten rynek – pokaże czas.