Automatyczne napędy bram z pewnością zapewniają funkcjonalność i wygodę. Kwestią równie istotną pozostaje jednak bezpieczeństwo. Jakie rozwiązania techniczne oferuje automatyka wjazdowa? Na ten temat wypowie się Piotr Kosmala firmy POL-MET w Warszawie. 

Automatyka do bram a bezpieczeństwo

Przystępując do zamontowania odpowiedniego napędu w swoim garażu, wielu użytkowników z pewnością zastanawia się nad poziomem bezpieczeństwa wybranego rozwiązania. Kwestia ta sprowadza się zwykle do ustalenia, jaki rodzaj bramy posiada najskuteczniejsze zabezpieczenie. Niektóre bramy umożliwiają łatwiejsze włamanie, na przykład poprzez ich podważenie. Na rynku są bowiem dostępne rozwiązania zarówno ręczne, jak i automatyczne. Nie da się jednak ukryć, że potencjalni włamywacze będą mieli znacznie więcej problemów z przedostaniem się do garażów posiadających automatycznie zamykane bramy. Budowa takiej bramy sprawia, że w celu jej sforsowania niepożądany gość musi pokonać naprawdę sporo utrudnień. Należy do nich m.in.:

  • znacznie większy ciężar, niż ma to miejsce w przypadku wyposażenia obsługiwanego ręcznie,
  • całkowicie mechaniczne działanie automatycznego rygla sprężonego z napędem, dzięki któremu system sprawnie funkcjonuje, nawet w przypadku awarii lub braku dostępu do zasilania.
automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl

Automatycznie zamykane bramy garażowe mogą posiadać różne systemy sterowania. Ich rodzaj również wpływa na ogólny poziom bezpieczeństwa, włącznie z odpornością włamania. Nieudana próba podważenia skrzydła łomem może bardzo skutecznie zniechęcić włamywacza do podejmowania dalszych prób.

Rodzaje systemów automatycznych

Podstawową opcją w automatycznych bramach garażowych są przyciski sterujące, które montuje się bezpośrednio obok bramy. Można wykorzystać do tego specjalną, zamykaną na kluczyk kasetkę. Tego rodzaju mechanizm często wyposażany jest w zegar, który po upływie określonego czasu pozwala na automatyczne zamknięcie skrzydeł wjazdowych. Rozwiązanie to wymusza na użytkowniku opuszczenie samochodu, w związku z czym dla osób zmotoryzowanych nie stanowi szczególnie bezpiecznego i rozsądnego rozwiązania. Taki problem można jednak rozwiązać, korzystając z odpowiedniego pilota. W sklepach można znaleźć bardzo wiele tego typu urządzeń. Bazują one na różnych częstotliwościach, a także posiadają rozmaite możliwości dodatkowe, na przykład kontrolę oświetlenia podjazdowego.

Obecnie za standard w automatyce bram uważane są piloty, które do swojego działania wykorzystują tzw. kodowanie zmienne. Polega ono na tym, że za każdym razem do centrali wysyłany jest inny sygnał. Jego weryfikację może przeprowadzić jedynie odpowiedni algorytm, w związku z czym nawet skopiowanie kodu nie ułatwi zadania włamywaczowi. Tego rodzaju urządzenia są w stanie wytworzyć całe biliony możliwych kombinacji, dzięki czemu ryzyko prawidłowego powtórzenia sygnału jest bliskie zeru.

automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl
automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl

Wybór napędu do bramy garażowej

Dobra ochrona przed włamaniem to nie wszystko – równie ważne jest umiejętne użytkowanie bramy. Aby napęd automatyczny został dopuszczony do sprzedaży, musi spełnić wszystkie restrykcyjne wymogi. W tym celu poszczególne produkty są bardzo starannie sprawdzane, aby otrzymać odpowiednie atesty. W niektórych krajach Unii Europejskiej obowiązują normy, które wymagają istnienia niezależnych od siebie układów zabezpieczających. Taka tendencja staje się zauważalna także w Polsce. Dawniej jedyną dostępną funkcjonalnością była możliwość zwykłego spowolnienia ruchu skrzydła w momencie ostatniej fazy otwarcia i zamknięcia, dzięki czemu unikaliśmy robienia hałasu. Obecnie stosowane są jednak znacznie nowocześniejsze rozwiązania. Wybierając napęd do bramy, należy mieć na uwadze nie tylko najważniejsze parametry użytkowe. Kwestia bezpieczeństwa ma bardzo duże znaczenie – zarówno pod względem właściwości antywłamaniowych, jak i ogólnej eksploatacji. Wszystkie podjazdy mają nieco inne cechy, dlatego warto zdecydować się na zakup markowego, sprawdzonego produktu.

automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl
automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl

Automatycznie zamykane bramy a ostrożność

Wiele centrali sterujących wyposaża się w specjalne mechanizmy, które zabezpieczają bramę przed ewentualnym zgnieceniem. W momencie natrafienia na opór kierunek ruchu siłowników ulega natychmiastowej zmianie. Coraz powszechniejszy staje się także system fotokomórek. Odpowiada on nie tylko za monitoring obszaru światła bramy, ale również strefę otwierania i zamykania skrzydła. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę zarówno samochodu, jak i osób znajdujących się w garażu. W razie konieczności wystarczy przerwać wysyłaną przez nadajnik wiązkę promieniowania. Centrala sterująca kieruje wówczas drzwi do podjazdu w przeciwną stronę.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również optyczne listwy zabezpieczające, które da się swobodnie dopasować do niemal wszystkich dostępnych typów bram. Najbardziej innowacyjne systemy można w pełni dostosować do najróżniejszych krawędzi oraz długości skrzydła bramy. Dzięki pokryciu odpowiednim materiałem przewodzącym tego rodzaju listwy są wyjątkowo czułe na dotyk i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. W ogólnym rozrachunku rozwiązania automatyczne okazują się więc znacznie bezpieczniejsze od manualnych.

automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl
automatycznie zamykane bramy
novoferm.pl