Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Niestety, potencjalnie może być też jednym z najbardziej niebezpiecznych. W łazience, podobnie jak w kuchni, może spotkać nas najwięcej zagrożeń. Warto o tym pamiętać zarówno podczas jej urządzania, jak i ewentualnego remontu czy odświeżania już użytkowanego wnętrza. 

Bezpieczna łazienka – czyli jaka?

Biorąc kąpiel, szybki prysznic czy po prostu myjąc zęby, musimy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni i nie przydarzy nam się żaden wypadek. Innymi słowy, bezpieczna łazienka to taka, w której nie powinniśmy zastanawiać się nad każdym kolejnym ruchem, krokiem czy gestem. Większość potencjalnych zagrożeń „łazienkowych” jest dość powszechnie znana, podobnie jak standardowe sposoby ich wyeliminowania. Istnieją jednak również te, o których zwykle nie zdajemy sobie sprawy lub świadomie je bagatelizujemy.

bezpieczna łazienka
Wanna Aria Plus z praktycznymi uchwytami, besco.eu

Producenci elementów wyposażenia łazienek starają się przewidywać wszystkie zagrożenia i związane z nimi potrzeby swoich klientów. Nieustannie poszerzają swój asortyment w tym zakresie, tworząc akcesoria oraz produkty, które znacząco zwiększają nie tylko bezpieczeństwo w łazience, ale i komfort, np. podczas brania kąpieli. Bez względu na to, kto ma być głównym użytkownikiem danej łazienki, warto zastosować kilka praktycznych rozwiązań. Wpłyną one bardzo pozytywnie na ogólny poziom bezpieczeństwa i wygody korzystania z tego pomieszczenia.

Użytkownicy łazienek ze szczególnymi potrzebami

Kwestia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania łazienek staje się szczególnie ważna, gdy mają z nich korzystać osoby o specyficznych potrzebach. Są to np. osoby starsze oraz te, które mają problem z poruszaniem się. W przypadku aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej istnieje szereg zasad, którymi bezwzględnie należy się kierować.

Oferta rynkowa obejmuje setki produktów dla właśnie takich klientów. Osoby, które poruszają się na wózku inwalidzkim, muszą mieć zapewnione m.in. bezprogowe wejście, wystarczająco dużo miejsca na swobodne manewrowanie wózkiem wewnątrz łazienki oraz sporo elementów, które zapewnią im względną samodzielność i bezpieczeństwo, tj. specjalne uchwyty, poręcze itp. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozwiązania tego typu zwykle dominują całe wnętrze.

bezpieczna łazienka

Rozwiązania praktyczne i dobre dla wszystkich

Nie każdy ma możliwość pełnego dostosowania łazienki i stworzenia całkowicie bezpiecznego wnętrza. Natrafiamy na ograniczenia architektoniczne oraz finansowe. Nie każdy też chce tworzyć łazienkę pełną uchwytów i poręczy, poniekąd „na zapas”. Istnieje jednak wiele sposobów na stosunkowo tanie i bezproblemowe poprawienie bezpieczeństwa użytkowania praktycznie każdej łazienki.

Jeszcze do niedawna urządzenia, które poprawiały bezpieczeństwo w łazience, nie wyglądały ani estetycznie, ani nowocześnie. Producenci skupiali się głównie na ich funkcjonalności, a nie na designie. Aktualne trendy sprawiły jednak, że nawet w tej sferze zaszło sporo bardzo pozytywnych zmian. Dziś wszystkie elementy wyposażenia łazienki, nawet te najmniejsze, tworzą zintegrowaną, spójną i stylową całość.

bezpieczna łazienka
Kabina prysznicowa walk in Aveo Due z siedziskiem prysznicowym Active, besco.eu

Wybierając rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo w naszej łazience, powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na wyeliminowaniu lub zminimalizowaniu jednego z największych zagrożeń w tym pomieszczeniu – ryzyka poślizgnięcia. Jeśli urządzamy nową łazienkę, mamy w tym zakresie znacznie więcej możliwości – od wyboru odpowiednich płytek antypoślizgowych na podłogę, przez drzwi zapewniające wystarczającą wentylację, aż po zastosowanie urządzeń sanitarnych, które posiadają znacznie lepsze właściwości antypoślizgowe. Odświeżając wnętrze, z którego już korzystamy, mamy nieco mniej opcji, co nie oznacza, że nie możemy zrobić nic.

bezpieczna łazienka
Zagłówek wannowy Modern, besco.eu

Bezpieczeństwo dla każdego

Ciekawą alternatywą dla niegdyś bardzo popularnych, ale niekoniecznie ładnych, mat łazienkowych może być specjalna powłoka antypoślizgowa. Nakładają ją producenci wanien lub brodzików. Jeśli w naszej łazience postawiliśmy na wannę, warto wyposażyć ją w wygodny zagłówek. Zapewni odpowiednie oparcie, oraz dyskretne uchwyty ułatwiające korzystanie z kąpieli. Do każdej wanny można również dopasować szklany parawan nawannowy, który będzie zapobiegał chlapaniu wodą na podłogę. Będąc posiadaczami kabiny prysznicowej, rozważmy zamontowanie praktycznego siedziska prysznicowego.

bezpieczna łazienka
Zbliżenie na powłokę antypoślizgową Besco BeSafe, besco.eu
bezpieczna łazienka
Powłoka antypoślizgowa Besco BeSafe, besco.eu
bezpieczna łazienka
Powłoka antypoślizgowa Besco BeSafe, besco.eu

Oczywiście nie należy również zapominać o instalacjach w łazience. Gdy nie mamy możliwości wymiany przestarzałej instalacji gazowej, która na nasze nieszczęście znajduje się właśnie w tym pomieszczeniu, koniecznie trzeba pamiętać o jej regularnych przeglądach technicznych. W takiej sytuacji powinniśmy obowiązkowo zaopatrzyć się w czujnik czadu. Niewielkie i dyskretne urządzenie nie wpłynie negatywnie na wygląd łazienki, jest dość tanie i naprawdę może uratować nam życie.

Poprawa bezpieczeństwa naszej łazienki nie wymaga już od nas montażu nieestetycznych, niemalże topornych elementów, które co prawda wpływały na zmniejszenie wszelkiego potencjalnego ryzyka, ale równocześnie dominowały estetykę całego wnętrza. Producenci sanitariatów dają nam dziś opcję wyboru nie tylko praktycznych i bezpiecznych produktów dedykowanych, ale również takich, które idealnie wkomponują się w styl danej łazienki. Wystarczy nieco chęci, by stosunkowo niskim kosztem stworzyć piękną i wygodną, a przede wszystkim bezpieczną łazienkę.