W dzisiejszych czasach praca zdalna zyskuje szerokie grono entuzjastów. Fakt ten wcale nie dziwi. Istnieje bowiem coraz większe zapotrzebowanie na wszelkie zawody związane z tak zwaną branżą kreatywną. Sprawia to, że wykonywanie swoich obowiązków w trybie zdalnym przestało być już wyłącznie domeną programistów i informatyków. Graficy, dziennikarze, specjaliści do spraw Public Relations i mediów społecznościowych również wkomponowują pracę zdalną w swój codzienny harmonogram zawodowy.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile praca zdalna implikuje liczne walory, takie jak chociażby oszczędność czasu z uwagi na brak konieczności dojazdu do pracy. To jednak niesie ze sobą również pewne mniej oczywiste niedogodności. Zaliczają się do nich trudności z utrzymaniem samodyscypliny. Jest ona niezbędna w efektywnym wykonywaniu powierzonych zadań. Nie pomaga także brak żywego i bezpośredniego kontaktu z drugą osobą.

Kryteria, jakimi należy się kierować przy wyborze lokalizacji agencji coworkingowej

To właśnie z myślą o grupie wolnych strzelców, dla których kontakty społeczne są czynnikiem silnie inspirującym do pracy, tworzy się biura coworkingowe. W tym momencie pojawia się oczywiste pytanie o miejsce, które będzie najlepsze na zakup nieruchomości, która w późniejszym czasie będzie stanowiła przestrzeń biurową dla ludzi reprezentujących wolne zawody. Wbrew pozorom odpowiedź na postawione pytanie wcale nie jest oczywista. Miejsce takie musi bowiem spełniać liczne kryteria, które na początku wydają się wręcz sprzeczne. Z jednej strony agencja coworkingowa powinna znajdować się w zacisznym miejscu, którego spokojna atmosfera będzie stymulować twórczą energię pracowników.

Z drugiej jednak strony, nieruchomość powinna być umiejscowiona blisko głównych szlaków komunikacyjnych oraz instytucji publicznych. Takich na przykład jak urzędy pocztowe czy przychodnie medyczne. Po to, by pracujący w biurze wolni strzelcy mogli łatwo dojechać do domu, zrobić zakupy oraz załatwić po drodze wszystkie niezbędne sprawy takie na przykład jak wizyta u lekarza czy odebranie dziecka z przedszkola. Warto przy tej okazji pamiętać, że prowadzenie biura coworkingowego nie powinno ograniczać się tylko do klasycznego wynajmowania przestrzeni biurowej. Niezwykle ważne jest również zadbanie o przyjemną atmosferę i odpowiedni wystrój. Wśród klientów biura znajdzie się bowiem dużo osób, które po ukończeniu wymagającego projektu będą chciały napić się aromatycznej kawy i wymienić się swoimi opiniami z kolegami po fachu.

Elementy decydujące o wyborze miejscowości, w jakiej ma funkcjonować agencja coworkingowa

Dla wszystkich przedsiębiorczych osób, które rozważają stworzenie biura coworkingowego, niezwykle istotną kwestią jest to, jaka nieruchomość będzie najlepsza dla takiej inicjatywy. Okazuje się, że współczesny rynek klientów, którzy będą wykazywać zainteresowanie usługami coworkingowymi, jest dość ograniczony. Wolni strzelcy oraz przedstawiciele zawodów związanych z branżą kreatywną są w Polsce zjawiskiem relatywnie nowym. Ponadto, spora część osób z tej grupy łączy pracę na etacie ze swoją aktywnością jako freelancera. Pozostaje więc stosunkowo nieliczna grupa ludzi, którzy pracują wyłącznie zdalnie.

Wspomniana grupa społeczna osiąga wysoką liczebność w dużych miastach. Oznacza to, że biuro pracy zdalnej najlepiej jest otworzyć w największych metropoliach Polski. Najlepiej do tego celu nadają się przestronne mieszkania w czystych i estetycznie zaprojektowanych dzielnicach, przez które przebiegają ważne szlaki komunikacyjne. Dobrze do tego celu nadają się również schludnie zaaranżowane domy jednorodzinne, w których na przestronnym balkonie można napić się kawy z innymi znajomymi z pracy. Dobrym pomysłem są też duże zadbane mieszkania w odnowionych kamienicach.

Aspekty, które należy uwzględnić przy aranżowaniu przestrzeni coworkingowej

Oczywiście warto za każdym razem pamiętać, że wynajem biura coworkingowego jest biznesem, który odznacza się swoją własną specyfiką. Właściciel takiej przestrzeni musi doskonale znać specyfikę pracy freelancerów i reprezentantów wolnych zawodów. Powinien także umieć znakomicie wczuć się w ich potrzeby, które wynikają z uwarunkowań osobowościowych i psychicznych. Oznacza to, że właściciel takiej przestrzeni musi wykazać się nie lada empatią i otwartością wobec różnych typów klientów.

We współczesnych biurach coworkingowych standardem jest bezpłatna kawa. Przydaje się zwłaszcza w przypadku wymagających projektów, które należy wykonać w krótkim horyzoncie czasowym. Ponadto, decydując się na wynajem biura, warto pamiętać o umieszczeniu w nim niezbędnych urządzeń. To przede wszystkim drukarka czy skaner oraz obowiązkowemu dostępowi do internetu. Proces twórczy freelancerów przebiega często nierównomiernie, obejmując zarówno niespodziewane natchnienia, jak i okresy znużenia. Warto zapewnić klientom wydzielone miejsce do odpoczynku, z komfortową sofą i miękkimi poduszkami. Co ważne, z uwagi na fakt, że freelancerami są osoby o różnym biorytmie oraz specjaliści wykonujący pracę dla klientów rezydujących w innych strefach czasowych (na przykład w Chinach czy USA), biuro coworkingowe powinno być otwarte przez całą dobę.

Ekonomiczne uwarunkowania biura coworkingowego

Naturalnym zagadnieniem pojawiającym się w głowach osób analizujących zakup nieruchomości pod biuro coworkingowe jest kwestia opłacalności. Średnie nakłady początkowe, jakich wymaga inwestycja w agencję coworkingową, wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Początek działalności z reguły jest trudny. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności trzeba zadbać o pożyteczne kontakty wśród reprezentantów wolnych zawodów oraz ludzi obracających się w tym środowisku. Debiut rynkowy dobrze jest wesprzeć specjalną imprezą promocyjną oraz wielopłaszczyznowymi działaniami marketingowymi. Najlepiej w Internecie, ponieważ media społecznościowe i blogosfera są uniwersalnymi kanałami komunikacji, które są niezwykle popularne wśród reprezentantów branży kreatywnej. Zazwyczaj zwrot inwestycji odnotowywany jest w drugim roku działalności. Co istotne również z punktu widzenia osób rozważających sprzedaż nieruchomości pod biuro pracy zdalnej, najbardziej zyskowny jest wynajem sal konferencyjnych.

Perspektywy usług coworkingowych

Rynek pracy zdalnej stale się rozwija. Fakt ten powoduje, że sprzedaż nieruchomości dla osób pragnących stworzyć przestrzeń biurową dla freelancerów będzie zjawiskiem coraz powszechniejszym. Sytuacja ta stwarza nowe możliwości inwestycyjne dla obu stron transakcji. Z uwagi na silną globalizację gospodarki i częste zlecanie wyspecjalizowanych usług zewnętrznym ekspertom przez korporacje, można zaryzykować stwierdzenie, że przyszłość agencji coworkingowych rysuje się w optymistycznych barwach.