Ceny mieszkań w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane. Przymierzając się do zakupu lokalu w tym rejonie, warto wcześniej dokładanie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami na temat lokalnego rynku nieruchomości.

Rynek wtórny i pierwotny – gdzie znajdziemy niższe ceny?

Zdania co do tego, czy lepiej kupować mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym, są podzielone. Mogłoby się zdawać, że nieruchomość „z drugiej ręki” zawsze będzie tańsza. Niekoniecznie. Ostateczna cena zależy bowiem od wielu czynników. W ostatnim półroczu, w Gdańsku, ceny nieruchomości z rynku wtórnego były zdecydowanie wyższe niż ceny lokali deweloperskich. Różnica była naprawdę zauważalna: we wrześniu 2017 cena za m2 mieszkania z rynku wtórnego wynosiła ok. 6,3 tys. zł, podczas gdy na rynku pierwotnym utrzymywała się w granicach 5,6 tys. zł. Wpływ na tak znaczące różnice w cenie ma przede zabytkowy charakter miasta oraz daleko rozwinięty przemysł turystyczny – mieszkania w starych kamienicach w centrum Gdańska zdecydowanie zyskują na wartości. Nieco inaczej wygląda rozkład poziomu cen w Sopocie i Gdyni. W tym wypadku nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego są droższe niż te z rynku wtórnego. W październiku 2017 cena za m2 nowego mieszkania w Gdyni osiągała ponad 7 tys. zł, podczas gdy cena za m2 mieszkań z rynku wtórnego wynosiła ok. 6,3 tys. zł.

Gdzie szukać najtańszych trójmiejskich mieszkań?

Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane. Kluczową kwestię odgrywa lokalizacja oraz zabytkowy charakter Gdańska i Sopotu. W Gdańsku do jednych z
najtańszych dzielnic należy Orunia, Rudniki (ok. 5,7 tys. zł za m2) oraz gdańskie Stogi. Jeśli chodzi o Sopot, okazyjnych cen powinniśmy szukać przede wszystkim w Sopocie Górnym. W przypadku Gdyni największą szansę na zakup mieszkania czy domu w atrakcyjnej cenie mamy w dzielnicach typu Witomino – ceny wynoszą tam ok. 7 tys. zł za m2, podczas gdy w ścisłym centrum miasta sięgają nawet 10 tys. zł i więcej za m2. Aby znaleźć okazyjną ofertę, należy nieustannie monitorować rynek. Czasami bowiem trafiają się prawdziwe perły – nieruchomości w świetnej lokalizacji i za bardzo dobrą cenę.

Jak zmienia się poziom cen w poszczególnych kwartałach?

Ogólnie rzecz biorąc, nieruchomości w Trójmieście zyskują na wartości. W 2017 roku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy cena gdańskich lokali z rynku wtórnego wzrosła niemal o 7%. W ostatnim półroczu na rynku trójmiejskim najbardziej dynamiczny wzrost można było zaobserwować w Gdyni, gdzie sukcesywnie rosną ceny zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W Sopocie od sierpnia obserwujemy spadek cen mieszkań z rynku pierwotnego, co mocno wpasowuje się w panującą w całym Trójmieście tendencję. W Gdyni ceny wzrastają dość proporcjonalnie. W 2017 nie zaobserwowano większych zawirowań na rynku. Najbardziej dynamiczny wzrost kwot da się zauważyć w przypadku domów. Ich ceny, podobnie jak w przypadku mieszkań, można analizować w wielu aspektach. W grudniu 2017 największy spadek wśród tego typu nieruchomości nastąpił w na rynku pierwotnym w Gdyni. Statystki pokazują, że w Sopocie do sprzedaży domów na rynku pierwotnym nie dochodzi niemal w ogóle.

Ceny nieruchomości w Trójmieście – tendencje

Analizując dane z roku 2017, możemy spokojnie założyć, że wśród najczęściej wybieranych lokali nadal będą mieszkania gdańskie. Ceny mieszkań w Sopocie i Gdyni powinny utrzymywać się na stałym poziomie. Stały wzrost cen mieszkań obserwujemy nie tylko na pomorzu, ale w całej Polsce. Należy jednak pamiętać, że ceny domów w Trójmieście to jednak zupełnie inny przypadek. Tutaj wartości nieruchomości silnie uzależnione są od lokalizacji. Należy pamiętać także, że w Sopocie rynek pierwotny nieruchomości (jeśli chodzi o domy) właściwie nie istnieje.

Wybór odpowiedniej nieruchomości z pewnością nie należy do łatwych, mamy jednak pełne spectrum możliwości wyboru. Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane i tylko od nas zależy, na jaki przedział cenowy ostatecznie się zdecydujemy.