Ceny mieszkań w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane. Przymierzając się do zakupu lokalu w tym rejonie, warto wcześniej dokładanie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami na temat lokalnego rynku nieruchomości.

Rynek wtórny i pierwotny – gdzie znajdziemy niższe ceny?

Zdania co do tego, czy lepiej kupować mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym, są podzielone. Mogłoby się zdawać, że nieruchomość „z drugiej ręki” zawsze będzie tańsza. Niekoniecznie. Ostateczna cena zależy bowiem od wielu czynników. W ostatnim półroczu, w Gdańsku, ceny nieruchomości z rynku wtórnego w niektórych lokalizacjach dorównywały cenom z rynku pierwotnego. Różnica w cenie kształtowała się na poziomie 1,5 zł za m2 Nieco inaczej wygląda rozkład poziomu cen w Sopocie i Gdyni. Przykładowo w Sopocie, z powodu niedostatecznej ilości gruntów pod inwestycje deweloperskie, ceny z rynku wtórnego w niektórych lokalizacjach zyskują wyższe wartości niż te z rynku pierwotnego.

Gdzie szukać najtańszych trójmiejskich mieszkań?

Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane. Kluczową kwestię odgrywa lokalizacja oraz zabytkowy charakter Gdańska i Sopotu. W Gdańsku do najtańszych dzielnic należą Orunia, Rudniki, Nowy Port oraz gdańskie Stogi. Jeśli chodzi o Sopot, okazyjnych cen powinniśmy szukać przede wszystkim w Sopocie-Wyścigach. W przypadku Gdyni największą szansę na zakup mieszkania czy domu w atrakcyjnej cenie mamy w dzielnicach Grabówek, Oksywie czy Chylonia. Aby znaleźć okazyjną ofertę, należy nieustannie monitorować rynek. Czasami bowiem trafiają się prawdziwe perły – nieruchomości w świetnej lokalizacji i za bardzo dobrą cenę.

Jak zmienia się poziom cen w poszczególnych kwartałach?

Ogólnie rzecz biorąc, nieruchomości w Trójmieście zyskują na wartości. W 2017 roku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy cena gdańskich lokali z rynku wtórnego wzrosła niemal o 7%. Ostatnie półrocze na rynku trójmiejskim to najbardziej dynamiczny wzrost w Gdyni, gdzie sukcesywnie rosną ceny zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W Sopocie, z uwagi na brak nowych ofert z rynku pierwotnego, od sierpnia obserwujemy spadek cen mieszkań. To mocno wpasowuje się w panującą w całym Trójmieście tendencję. W Gdyni ceny wzrastają dość proporcjonalnie. W 2017 nie zaobserwowano tam większych zawirowań na rynku.

Ceny nieruchomości w Trójmieście – tendencje

Analizując dane z roku 2017, możemy spokojnie założyć, że wśród najczęściej wybieranych lokali nadal będą mieszkania gdańskie. Obecnie w całym Trójmieście największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2-pokojowe – to również prawdopodobnie szybko się nie zmieni. Ceny mieszkań w Sopocie i Gdyni powinny utrzymywać się na stałym poziomie. Stały wzrost cen mieszkań obserwujemy nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce. Należy jednak pamiętać, że ceny domów w Trójmieście to jednak zupełnie inny przypadek. Tutaj wartości nieruchomości silnie uzależnione są od lokalizacji. W Gdańsku największym zainteresowaniem cieszą się lokalizacje Gdańsk Wrzeszcz, Przymorze, Żabianka no i oczywiście Śródmieście. Warto dodać, że jeśli chodzi o domy, obecnie w Sopocie rynek pierwotny nieruchomości właściwie nie istnieje.

Wybór odpowiedniej nieruchomości z pewnością nie należy do łatwych, mamy jednak pełne spectrum możliwości wyboru. Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane i tylko od nas zależy, na jaki przedział cenowy ostatecznie się zdecydujemy.

Artykuł przygotowany przy wsparciu merytorycznym Marcina Użlisa (uzlis-nieruchomosci.pl)