Zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych decyzji, jakich dokonujemy w życiu. Dla większości ludzi posiadanie własnego domu wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa. By nasza inwestycja była opłacalna, zakup zawsze powinien być poprzedzony analizą rynku.

Mieszkania w Warszawie – kupno i wynajem

W porównaniu z innymi dużymi miastami w Polsce, ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w Warszawie są najwyższe. Jednak nawet tutaj będzie to uzależnione od dzielnicy oraz metrażu mieszkania. Wbrew pozorom najmniejsze nieruchomości wcale nie są najtańsze. Jest wręcz przeciwnie – najmniejsze mieszkania (do 35 m²) i największe (powyżej 100 m²) są najdroższe. Ceny za metr kwadratowy w III kwartale 2017 roku wynosiły odpowiednio: 7988,82 zł i 8342,71 zł. Dobrą wiadomością jest to, że najtańsze mieszkania na sprzedaż mają najbardziej uniwersalny metraż, odpowiedni zarówno dla rodziny z dziećmi, jak i pary. Cena za metr mieszkania o powierzchni 60-70 m² wynosi średnio 7488,36 zł.

O dziwo, ceny mieszkań na rynku wtórnym są wyższe niż na rynku pierwotnym i wynoszą średnio: 9 291 zł oraz 8 037 zł za m². Może być to związane z tym, że nowe inwestycje powstają głównie na obrzeżach miasta, gdzie często nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury. Z kolei mieszkania na rynku wtórnym są najczęściej usytuowane w centrum miasta oraz w dzielnicach sąsiadujących, a te lokalizacje są zawsze najdroższe. Mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu lub na Żoliborzu osiągają ceny nawet 10-12 tysięcy za m². W najtańszych dzielnicach, Białołęce i Rembertowie, ceny mieszkań kształtują się na poziomie ok. 6 tys. za m².

Oprócz cen zakupu ważne są również ceny wynajmu mieszkań. Rynek najmu dotyczy zwłaszcza osób, które dopiero przeprowadzają się do Warszawy. Tutaj również najdroższymi dzielnicami są Śródmieście i Żoliborz, gdzie miesięczny koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania wynosi 2000-2500 zł/m². W najtańszych Włochach i Rembertowie ceny kształtują się na poziomie 1500-1900 zł m².

A może dom?

Własne mieszkanie nie jest szczytem marzeń każdego człowieka. Są ludzie, dla których bardziej komfortowy jest dom i to w nim widzą swoją przyszłość. Jeśli zależy nam na budowie domu według własnego projektu, najpierw należy się zdecydować na zakup działki pod budowę. Jest to główny koszt, jaki poniesiemy. W cenach działek również przoduje stolica. W samej Warszawie ceny kształtują się na poziomie nawet ponad 700 zł/m². Najdroższe działki to te, które znajdują się najbliżej centrum, a więc w promieniu 15 kilometrów. Są nimi Ząbki, Zielonka i Piastów, ceny wynoszą 593-703 zł/m², w Łomiankach ceny wynoszą nawet 891 zł/m². W najbardziej prestiżowych dzielnicach jest równie drogo.

Za ziemię w Konstancinie lub Komorowie trzeba zapłacić ok 600 zł/m². Najtańsze działki znajdują się w promieniu 25 km od centrum stolicy i można je kupić w cenie już kilkudziesięciu złotych za mkw, np. w Jatkach. Lokalizacja działki ma duże znaczenie. Nieruchomości położone w uznanych dzielnicach nie tylko nie tracą na wartości – ich ceny wręcz rosną.

Powierzchnie inwestycyjne

W Polsce bardzo prężnie rozwija się również rynek nieruchomości komercyjnych, jesteśmy obecnie liderem regionu. Co roku w naszym kraju przybywa ponad 1 mln m² powierzchni magazynowych i ok. 900 m² nowych biur. Najwięcej powstaje ich oczywiście w dużych miastach, z czego prawie połowa w Warszawie. Świadczy to o rozwoju rynku pracy na tych terenach, jest to więc istotna informacja dla każdego uczestnika tego rynku – nie tylko inwestorów lub dużych korporacji. Również w tym przypadku ceny są jednymi z najwyższych w Polsce. Zakup działki pod inwestycję o charakterze komercyjnym wiąże się średnio z wydaniem 3-4 tysięcy za m², a więc w zależności od wielkości działki całkowity koszt może wynieść nawet kilka milionów złotych. Przykładowo, cena działki o powierzchni 2300 m² może kosztować 8,5 mln złotych.

Kupno lokalu użytkowego nie jest zbyt popularne, gdyż wiąże się z dużymi kosztami. Średnia cena za mkw wynosi 7 tys. złotych. Wynajem jest dużo lepszym i popularniejszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, wynajem zapewnia elastyczność. Łatwiej jest zrezygnować z biura, jeśli przestaje nam odpowiadać jego lokalizacja. Ceny lokali w Śródmieściu kształtują się na poziomie 100-200 zł/m². W dzielnicach oddalonych od centrum ceny będą dużo niższe, np. w Białołęce cena za metr kwadratowy wynosi 30-50 zł/m². Do tych kosztów należy doliczyć również koszty eksploatacyjne. W przypadku najmu powierzchni komercyjnych, również więc sprawdza się zależność: im lepsza dzielnica, tym wyższa cena. Lokal w centrum miasta zazwyczaj odwiedzi więcej klientów, ale nie jest to reguła. Wiele zależy od branży i charakteru działalności. Czasami warto zainwestować w lokal znajdujący się dalszych dzielnicach, gdzie prężnie rozwija się rynek mieszkaniowy, a nie ma jeszcze zbudowanego bogatego zaplecza handlowo-usługowego.

Jak kształtuje się przyszłość?

Każda stolica przyciąga ludzi z całego kraju, gdyż znajdują się tam najlepsze perspektywy na życie. To tam zazwyczaj prężnie rozwija się rynek pracy i powstają nowe firmy, które oferują lepsze zarobki niż w pozostałych częściach kraju. Jednocześnie rozwija się również rynek nieruchomości, budują się nowe obiekty, poszerzają granice miasta. Ma to miejsce również w Warszawie, z którą ludzie wiążą swoje nadzieje i całe przyszłe życie, a to z kolei w pewnym momencie często oznacza podjęcie decyzji o zakupie domu lub mieszkania. Warto sobie uświadomić, że z lepszymi perspektywami i zarobkami wiążą się również wyższe koszty życia, najbardziej jest to widoczne w cenach nieruchomości. Ogólnie trend na rynku nieruchomości jest bardzo korzystny.

Niskie stopy procentowe i poprawiające się warunki życia sprawiają, że dużo ludzi planuje zainwestować w nieruchomości, na własny użytek lub w celach komercyjnych. Warszawa jest dobrym miejscem na takie inwestycje, gdyż zawsze będą do niej przyjeżdżać nowi mieszkańcy, szukający lepszych perspektyw. Będą oni wynajmować lub kupować mieszkania w Warszawie, poszukiwać lokali na swoje biura lub sklepy. Przy zakupie nieruchomości warto przemyśleć jej lokalizację i wybrać taką, w której wartości nieruchomości zazwyczaj nie spadają. Może to się okazać kluczowe, domy na sprzedaż lub lokale użytkowe będą zawsze dobrą inwestycją, jeśli znajdują się w lokalizacjach prestiżowych i popularnych.