Zakup nieruchomości kojarzy się najczęściej z koniecznością zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. To chęć zamieszkania we własnym wymarzonym M sprawia, że i single, i rodziny z dziećmi decydują się na zakup mieszkania za gotówkę lub na kredyt. Z drugiej strony ze względu na dość niskie oprocentowanie lokat i depozytów terminowych inwestorzy coraz przychylniej zerkają na nieruchomości, traktując zakup i wynajem kupionego mieszkania jako bardzo dobrą inwestycję o wysokiej stopie zwrotu.

Mieszkanie na wynajem – kiedy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne bez względu na sytuację ekonomiczną. Posiadanie własnego mieszkania można potraktować jako część posiadanego majątku, który w każdej chwili można spieniężyć. Zwłaszcza w dużych miastach zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie, a według oficjalnych szacunków na rynku brakuje już ponad 2 milionów mieszkań. W praktyce może to oznaczać, że kilkaset tysięcy rodzin i osób samotnych poszukuje miejsca do zamieszkania. Kto zazwyczaj szuka mieszkania do wynajęcia? Do tej grupy można zaliczyć zarówno rodziny, które czekają na własne mieszkanie, jak i osoby, których nie stać na zakup własnej nieruchomości. W wielu miastach znajdują się uczelnie – studenci to ważna grupa wśród najemców mieszkań. Wynajem mieszkania sprawdza się także w przypadku osób, które przyjeżdżają do danego miasta „za pracą”. Zauważalny trend w postaci wielu tysięcy pracowników z Ukrainy to również możliwość skorzystania na wynajęciu posiadanej nieruchomości mieszkaniowej.

Do zamieszkania czy na biuro?

Mieszkanie, w którym właściciel nie chce chwilowo zamieszkać, można wynająć albo osobom indywidualnym, albo zdecydować się na wynajęcie mieszkania jakiejś firmie. W tym drugim przypadku pojawiają się dodatkowe wymagania ze strony potencjalnego najemcy. Bardzo często firmy poszukują mieszkań dużych, zatem będą najbardziej zainteresowane wynajęciem apartamentów czy mieszkań dwupoziomowych. Dla firmy istotny może być również adres, stąd tak duża popularność mieszkań w kamienicach, zlokalizowanych w prestiżowych okolicach lub w ścisłym centrum miasta. Zaletą zawarcia umowy wynajmu z firmą jest przede wszystkim czas jej trwania. Firmy wynajmują nieruchomości z myślą o biurze najczęściej na kilka lat, co z kolei zapewnia właścicielowi określone dochody przez cały ten czas. Także stawki za wynajęcie powierzchni dla firmy są wyższe niż stawki za mieszkanie dla osoby indywidualnej.

A może wynajem okazjonalny?

Wynajem nieruchomości mieszkalnej kojarzy się najczęściej z wynajmowaniem mieszkania na długie okresy rodzinom czy singlom. Jednak coraz częściej właściciele nieruchomości decydują się także na wynajmowanie własnego mieszkania w zależności od zapotrzebowania najemców. Zwykle w tym systemie wynajmuje się mieszkania na zasadach hotelowych. W wielu serwisach internetowych można zamieścić ofertę wynajmu własnego mieszkania, wskazując terminy jego dostępności. Jednorazowe stawki, w przeliczeniu na dobę, są oczywiście w tym rozwiązaniu dużo wyższe niż w przypadku wynajmu mieszkania na podstawie umowy. Jednocześnie takie rozwiązanie wiąże się z kilkoma kwestiami, o których należy pamiętać.
Mieszkanie wynajmowane okazjonalnie powinno się znajdować w jakiejś miejscowości atrakcyjnej pod względem turystycznym, gdzie mogłoby konkurować z ofertą tradycyjnych hoteli. Dla wielu właścicieli nieruchomości przeszkodą jest także konieczność ciągłego szukania najemców oraz sprzątania mieszkania. W sezonie najemcy mogą się zmieniać nawet codziennie, poza sezonem właściciel mieszkania może nawet przez kilka tygodni nie odnotować zainteresowania wynajęciem mieszkania. Okazjonalnie można również wynajmować mieszkanie agencjom reklamowym i filmowym, które często poszukują naturalnych wnętrz do realizacji własnych projektów. Także w tym przypadku dochód z najmu mieszkania jest bardzo nieregularny.

Standard mieszkania

Jednak inwestowanie w nieruchomości oznacza również konieczność wyłożenia dodatkowych środków na wykończenie mieszkania. Jedynie w przypadku nieruchomości, które będą wykorzystywane jako biura, najemcy mogą być zainteresowani nieurządzonym mieszkaniem na wynajem. W tym przypadku często z właścicielem ustala się także szczegóły, związane z możliwością dokonania zmiany aranżacji wnętrza. Przy wynajmie mieszkania osobom indywidualnym najczęściej oferuje się mieszkania wykończone i przynajmniej częściowo umeblowane. Oczywiście jest to koszt dla właściciela, ale ponoszony jednorazowo. Część właścicieli mieszkań, obawiając się problemów ze strony najemców, wpisuje do umowy najmu odpowiednią klauzulę o konieczności doprowadzenia mieszkania do stanu z dnia podpisania umowy.

Na wynajem czy na sprzedaż

Wynajem nieruchomości nie jest jedynym sposobem, aby zarobić na posiadanym na własność mieszkaniu. Część inwestorów decyduje się na kupno mieszkania, które w przyszłości będzie odsprzedane z zyskiem. Najszybciej można sprzedać mieszkanie małe – kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe, które także w przypadku nowych inwestycji wyprzedawane są od ręki. Nieco większe mieszkanie również można odsprzedać z zyskiem, choć często poszukiwanie nabywcy może trwać nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie mieszkanie może zarabiać na siebie, bowiem rekomendowanym rozwiązaniem na czas znalezienia nowego właściciela mieszkania jest właśnie wynajęcie mieszkania. Należy jedynie zadbać, aby umowa najmu w takiej sytuacji zawierała krótki okres wypowiedzenia.