Studenci to dość liczna grupa potencjalnych najemców, która każdego roku rozpoczyna lub kontynuuje edukację w dużych ośrodkach miejskich. Wrocław, Kraków, Warszawa czy Trójmiasto to jedynie kilka wybranych miast w Polsce, gdzie studenci zamiast starać się o akademik wybierają wynajem mieszkania. Wrocław jest jednym z ośrodków, w których na popularności zyskują zwłaszcza mikroskopijne kawalerki. Budują je niektórzy deweloperzy z myślą o wynajmowaniu ich przez studentów.

Czy jednak wynajem nieruchomości studentom ma sens? A może to jedynie potencjalne koszty i kłopoty, zwłaszcza gdy trafią się miłośnicy imprezowania co weekend?

Studenci decydują się na długi najem

Wynajem mieszkania studentom ma jeden niezaprzeczalny atut: studenci najczęściej decydują się na długi najem. Niektórzy wybierają opcję najmu na rok z możliwością jego przedłużenia. Inni z kolei wolą podpisać umowę najmu na dłuższy okres, zwykle równy długości okresu studiowania. Z perspektywy właściciela nieruchomości to swoista gwarancja, że mieszkanie będzie wynajmowane przez co najmniej 3 lata. Okres ten może się wydłużyć, jeśli studenci zechcą wynajmować mieszkanie także po ukończeniu studiów, gdy podejmą pracę zawodową. Bardzo często studenci, zwłaszcza ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją edukację, wynajmują mieszkanie na cały rok kalendarzowy, jednak w okresie wakacji nie zawsze w nim mieszkają. Nie musi to oznaczać, że najemca będzie przez 2 czy 3 miesiące pozbawiony dochodów. Wręcz przeciwnie. Dość powszechną praktyką jest pobieranie niższego czynszu za taki „martwy” okres najmu.

Wszyscy, tylko nie studenci

Warto się także zastanowić, kto decyduje się na wynajem mieszkania. Kraków, Warszawa czy Wrocław to miasta, które zapewniają nie tylko dostęp do wielu uczelni. Są również ważnymi ośrodkami ze względu na dostęp do miejsc pracy. Do dużych miast przeprowadzają się osoby z mniejszych miejscowości, ale również z zagranicy. Ich największą motywacją może być chęć znalezienia zatrudnienia, o co w dużym mieście jest zdecydowanie łatwiej. Zatrudnienie w dużym mieście to również możliwość zarobienia większych pieniędzy niż w mniejszych ośrodkach miejskich. Zarówno studenci, jak i osoby pracujące decydują się, przynajmniej początkowo, na wynajem nieruchomości, wybierając niejednokrotnie mieszkania położone dalej od centrum miasta. W tym przypadku o popularności oferty najmu może przesądzać cena. Jednak obawa przed studentami, którzy mogą zniszczyć mieszkanie lub też którzy narażą właściciela mieszkania na nieprzyjemności w związku z ich imprezowym stylem życia, nie znajdują potwierdzenia w żadnych dokumentach. Wręcz przeciwnie. Studenci, którzy mają do dyspozycji ograniczone środki finansowe, będą raczej oszczędzać pieniądze. Zamiast urządzania imprezy zdecydują się co najwyżej na wielogodzinne maratony siedzenia przed komputerem. Wystarczy dokonać odpowiednich zapisów w umowie najmu, wprowadzając kary w przypadku zniszczenia mieszkania. Wykorzystanie w umowie zapisu, nakazującego najemcom pozostawienie mieszkania w stanie z dnia podpisania umowy, w wystarczającym stopniu chroni osobę odpowiedzialną za wynajem mieszkania.

Mieszkanie dla studentów – tak, ale nie każde

Jednak nawet studenci nie w każdym przypadku decydują się na wynajem mieszkania. Kraków czy Wrocław to z jednej strony osiedla z wielkiej płyty czy kamienice z wysokimi mieszkaniami, ale również zamknięte osiedla z apartamentami lub mieszkaniami o dużym metrażu. Sami studenci decydują się na mieszkania tańsze, zwykle kilkupokojowe, które mogą być położone z dala od centrum, ale jednak z dobrym dojazdem do uczelni. Wysokość czynszu oraz lokalizacja to dwa główne czynniki, jakie wpływają na podjęcie decyzji o wynajmie. Natomiast apartamenty, zwykle o podwyższonym standardzie, będą dla grupy wynajmujących studentów po prostu zbyt drogie.

Standard urządzenia

Nie każdy właściciel mieszkania decyduje się na poniesienie kosztów, aby mieszkanie dodatkowo umeblować czy wyposażyć w nowoczesny sprzęt. Takie oczekiwania mogą mieć np. rodziny wynajmujące mieszkanie. Studenci mają dość ograniczone oczekiwania co do swojego przyszłego lokum. W zupełności wystarczy im miejsce do spania, szafa lub półki na różne rzeczy oraz stół, który przydaje się przy pisaniu prac na zaliczenie czy w czasie przygotowywania się do zajęć. Studenci to jednocześnie ta grupa najemców, którzy potrzebują przede wszystkim dostępu do Internetu, a jednocześnie nie korzystają z tradycyjnej telewizji. Rzadko również gotują w domu, dlatego nie oczekują, że w wynajmowanym przez nich mieszkaniu będzie płyta indukcyjna i kuchenka mikrofalowa. Nie oznacza to jednak, że studenci wynajmą każde mieszkanie, także mocno zaniedbane i takie, które pilnie potrzebuje remontu.

Ważna dobra lokalizacja

Różne grupy wynajmujących mają różne oczekiwania, gdy decydują się na wynajem mieszkania. Wrocław, Kraków czy Poznań to bardzo dobrze skomunikowane miasta, zatem nawet mieszkanie położone na obrzeżach miasta znajdzie jakiegoś najemcę. Studenci będą poszukiwać taniego mieszkania, ale jednocześnie w ich oczekiwaniach mocno podkreśla się dostęp do komunikacji miejskiej. To dzięki niej można szybko dojechać na uczelnię. W Warszawie najpopularniejsze są mieszkania położone niedaleko metra. W innych dużych miastach, w których ulice w określonych godzinach są zakorkowane, najczęściej wybiera się mieszkania na osiedlach, do których można dojechać albo tramwajem, albo pociągiem kolei miejskiej.

Wynajmowanie mieszkania studentom może być korzystnym rozwiązaniem, jeśli wynajmujący poszukuje najemców na dłużej. Jednak także w tym przypadku warto zadbać o podpisanie umowy oraz o wpłatę kaucji w wysokości co najmniej miesięcznego czynszu.