Zainteresowanie domami kanadyjskimi rozkwitło w latach 90. Firmy podejmujące się wznoszenia takich budynków nie były jednak odpowiednio przeszkolone i brakowało im praktycznego doświadczenia. Stosowano wówczas niewystarczające metody i tanie drewno. Dlatego powstała opinia, że domy szkieletowe są mało wytrzymałe i niedoskonałe. Dziś technologia bardzo się rozwinęła, a wiedza na temat warunków zabudowy kanadyjskiej sprawiła, że obecne budynki mają szereg zalet zachęcających do wyboru tego rodzaju domów.

Co charakteryzuje domy kanadyjskie?

Nie każdy dom z drewna jest domem kanadyjskim. Prawdziwy „kanadyjczyk” ma szkielet osadzony na płycie lub ścianie fundamentowej, na który nabijane są płyty OSB lub deski z wykorzystaniem oszczepów ścian. Jeśli zastosowano płyty fundamentowe, podłogi kładzie się bezpośrednio na podłożu – między gruntem a podłogą znajduje się wolna przestrzeń.

Odpowiednio zamocowane i wygłuszone podłogi oraz wypracowany sposób rozlokowania słupów szkieletowych pozwalają na uszczelnienie i ocieplenie ścian, a także ich odpowiednie wykończenie. Obejmuje ono obicie płytami kartonowymi, naniesienie tynków, uzbrojenie budynku w instalację elektryczną, hydrauliczną i stolarkę okienną.

domem kanadyjskim
dremut.pl

Jakie zalety mają domy budowane w systemie kanadyjskim?

Drewniane domy buduje się niezwykle szybko, a dodatkowo koszt ich postawienia jest tańszy w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dzięki rozwiązaniom technologicznym domy kanadyjskie zyskują wysoki współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie można je szybciej i łatwiej dogrzać. Dobrze uszczelnione i ocieplone mury zarówno nie przepuszczają ciepła z zewnątrz w ciągu lata, jak i nie oddają go zimą. Badania wykazały, że pozwala to zaoszczędzić ok. 50% kosztów ogrzewania i energii w porównaniu z domem postawionym tradycyjną metodą.

Domy kanadyjskie uważa się również za bardziej przyjazne mieszkańcom. Życie w nich jest zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne – szczególnie jeśli do budowy zostały wybrane najwyższej jakości materiały. Na początku będzie to znaczny wydatek, ale w dalszej perspektywie okaże się ekonomiczny.

Poza tym domy z drewna można znacznie łatwiej zaaranżować. Pomijając mniejszą kosztowność remontów, nawet popularny gwóźdź możemy łatwiej wbić w ścianę drewnianą niż betonową czy z cegły.

domem kanadyjskim
dremut.pl

Czy domy kanadyjskie mają wady?

Gotowe domy drewniane, jeśli nie są zrobione zgodnie ze sztuką stawiania domów szkieletowych, mogą mieć znacznie mniejszą wytrzymałość. Korozja drewna, utrata szczelności, niszczejąca izolacja i pogarszający się wygląd zewnętrzny budynku to jednak zazwyczaj wynik zaniedbań i korzystania z usług nieprofesjonalnej firmy.

Wiadomo bowiem, że dobrze postawiony budynek zawsze będzie spełniał swoje założenia. Podobnie jest z impregnacją drewna. Jeśli przeprowadza się ją co około 5 lat, jakość domu nie spadnie wraz z upływem czasu.

domem kanadyjskim
dremut.pl
domem kanadyjskim
dremut.pl

Czy każdego stać na dom kanadyjski?

Dom z drewna o powierzchni 100-400 m2 kosztuje 1900 zł/m2 – 3000 zł/m2. Co najważniejsze, im większy dom, tym niższa cena za metr. Wynika to z tego, że kwota rozkłada się na ilość elementów, z których budynek został zbudowany. Cenę, oprócz kubatury, uzależnia się również od rodzaju dachu, ilości ścianek działowych opartych na konstrukcji czy wysokości budynku. Po wstępnych wyliczeniach można zatem zauważyć, że dom z drewna jest zdecydowanie tańszy, niż dom budowany metodami tradycyjnymi.

Postaw na jakość

Jeśli nie będziemy oszczędzać na jakości materiałów, początkowy wydatek zwróci się z nawiązką. Koszty utrzymania domu, jego konserwacji, aranżacji, a nawet rozbudowy, będą znacznie bardziej ekonomiczne. Odczujesz to z każdym kolejnym rokiem mieszkania w domu budowanym systemem kanadyjskim.