Zainteresowanie domami kanadyjskimi rozkwitło w latach 90. Firmy podejmujące się wznoszenia takich budynków nie były jednak odpowiednio przeszkolone i brakowało im praktycznego doświadczenia. Stosowano wówczas niewystarczające metody i tanie drewno. Dlatego powstała opinia, że domy szkieletowe są mało wytrzymałe i niedoskonałe. Dziś technologia bardzo się rozwinęła, a wiedza na temat warunków zabudowy kanadyjskiej sprawiła, że obecne budynki mają szereg zalet zachęcających do wyboru tego rodzaju domów.
Co charakteryzuje domy kanadyjskie?
Nie każdy dom z drewna jest domem kanadyjskim. Prawdziwy „kanadyjczyk” ma szkielet osadzony na płycie lub ścianie fundamentowej, na który nabijane są płyty OSB lub deski z wykorzystaniem oszczepów ścian. Jeśli zastosowano płyty fundamentowe, podłogi kładzie się bezpośrednio na podłożu – między gruntem a podłogą znajduje się wolna przestrzeń.
Odpowiednio zamocowane i wygłuszone podłogi oraz wypracowany sposób rozlokowania słupów szkieletowych pozwalają na uszczelnienie i ocieplenie ścian, a także ich odpowiednie wykończenie. Obejmuje ono obicie płytami kartonowymi, naniesienie tynków, uzbrojenie budynku w instalację elektryczną, hydrauliczną i stolarkę okienną.

Jakie zalety mają domy budowane w systemie kanadyjskim?
Drewniane domy buduje się niezwykle szybko, a dodatkowo koszt ich postawienia jest tańszy w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dzięki rozwiązaniom technologicznym domy kanadyjskie zyskują wysoki współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie można je szybciej i łatwiej dogrzać. Dobrze uszczelnione i ocieplone mury zarówno nie przepuszczają ciepła z zewnątrz w ciągu lata, jak i nie oddają go zimą. Badania wykazały, że pozwala to zaoszczędzić ok. 50% kosztów ogrzewania i energii w porównaniu z domem postawionym tradycyjną metodą.
Domy kanadyjskie uważa się również za bardziej przyjazne mieszkańcom. Życie w nich jest zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne – szczególnie jeśli do budowy zostały wybrane najwyższej jakości materiały. Na początku będzie to znaczny wydatek, ale w dalszej perspektywie okaże się ekonomiczny.
Poza tym domy z drewna można znacznie łatwiej zaaranżować. Pomijając mniejszą kosztowność remontów, nawet popularny gwóźdź możemy łatwiej wbić w ścianę drewnianą niż betonową czy z cegły.

Czy domy kanadyjskie mają wady?
Gotowe domy drewniane, jeśli nie są zrobione zgodnie ze sztuką stawiania domów szkieletowych, mogą mieć znacznie mniejszą wytrzymałość. Korozja drewna, utrata szczelności, niszczejąca izolacja i pogarszający się wygląd zewnętrzny budynku to jednak zazwyczaj wynik zaniedbań i korzystania z usług nieprofesjonalnej firmy.
Wiadomo bowiem, że dobrze postawiony budynek zawsze będzie spełniał swoje założenia. Podobnie jest z impregnacją drewna. Jeśli przeprowadza się ją co około 5 lat, jakość domu nie spadnie wraz z upływem czasu.


Czy każdego stać na dom kanadyjski?
Dom z drewna o powierzchni 100-400 m2 kosztuje 1900 zł/m2 – 3000 zł/m2. Co najważniejsze, im większy dom, tym niższa cena za metr. Wynika to z tego, że kwota rozkłada się na ilość elementów, z których budynek został zbudowany. Cenę, oprócz kubatury, uzależnia się również od rodzaju dachu, ilości ścianek działowych opartych na konstrukcji czy wysokości budynku. Po wstępnych wyliczeniach można zatem zauważyć, że dom z drewna jest zdecydowanie tańszy, niż dom budowany metodami tradycyjnymi.
Postaw na jakość
Jeśli nie będziemy oszczędzać na jakości materiałów, początkowy wydatek zwróci się z nawiązką. Koszty utrzymania domu, jego konserwacji, aranżacji, a nawet rozbudowy, będą znacznie bardziej ekonomiczne. Odczujesz to z każdym kolejnym rokiem mieszkania w domu budowanym systemem kanadyjskim.