Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania. Chcemy ulokować środki bezpiecznie jak na lokacie, ale z zadowalającą stopą procentową, której obecnie nie oferują banki. Zanim jednak kupisz mieszkanie inwestycyjne, sprawdź, czy faktycznie będzie to bezpieczna i intratna lokata kapitału. Jak zatem korzystnie kupić mieszkanie inwestycyjne?

Zbadaj rynek

Pierwszym krokiem, od którego powinieneś zacząć poszukiwanie mieszania pod inwestycję, jest zbadanie lokalnego rynku nieruchomości. Eksperci zalecają, by kupować mieszkanie inwestycyjne w rejonach, które znamy. Dzięki temu możemy łatwiej ocenić ryzyko inwestycji i oszacować jej opłacalność. Jeśli nie interesujesz się rynkiem nieruchomości, warto byś odwiedził biuro nieruchomości w Warszawie lub w swoim mieście i porozmawiał z jego pracownikami. To osoby, które na co dzień działają na tym rynku, więc one najlepiej powiedzą Ci, jak wygląda aktualna sytuacja na lokalnym rynku nieruchomości.

Zastanów się, jaki masz cel

Badanie rynku może podpowiedzieć Ci, jakie mieszkanie inwestycyjne warto kupić, ale może też sprawić, że staniesz przed sporym dylematem. Inwestycja w mieszkania może bowiem dotyczyć zakupu mieszkania na wynajem, a może być również zakupem mieszkania na flip. Od Ciebie zależy, czy chcesz osiągnąć zyski szybko – kupując mieszkanie do remontu, remontując je i sprzedając. Czy może wolisz inwestycję długoterminową, czyli zakup mieszkania na wynajem? Wiele zależy również od tego, jak dużo czasu możesz poświęcić na obsługę inwestycji i czy masz możliwość skorzystania z usług firm zewnętrznych.

Zrób biznesplan

Znalezienie celu, w jakim chcesz zainwestować w nieruchomości, powinno być poprzedzone zrobieniem biznesplanu. Wielu inwestorów swoją decyzję opiera na twardych danych liczbowych, czyli w tym przypadku szacowanych kosztach i przychodach z inwestycji. Jeśli Twoim głównym kryterium jest zysk, to oszacuj koszty i przychody oraz oblicz stopę zwrotu. Dopiero później wybierz sposób inwestowania w mieszkanie, który jest dla Ciebie bardziej opłacalny.

Biznesplan zrób również wtedy, gdy poza kryterium finansowym masz też inne. Przed każdą inwestycją warto oszacować stopę zwrotu, nawet jeśli nie będzie to najważniejszy czynnik wpływający na Twoją decyzję. Dzięki takiemu podejściu możesz bowiem uniknąć sytuacji, w której okaże się, że Twoje mieszkanie inwestycyjne będzie porównywalnie opłacalne z lokatą bankową. Wtedy warto zrewidować swój pomysł na inwestowanie w nieruchomości i albo z niego zrezygnować, albo poszukać w zamian czegoś innego.

Idealne mieszkanie pod inwestycję

Dopiero teraz przychodzi czas na szukanie mieszkania wartego inwestycji. Jeśli dobrze wykonałeś poprzedni krok, to już wiesz, w jakich ramach cenowych możesz się poruszać i wiesz, kiedy inwestycja będzie opłacalna. Mając te kryteria, szukaj mieszkania, które najlepiej do nich pasuje, a potem negocjuj jak najlepsze warunki transakcji. Jeśli Twoje negocjacje przyniosą oczekiwane rezultaty, to kupisz mieszkanie, które będzie dobrą inwestycją.