Poza pracą to dom jest tym miejscem, w którym spędzamy największą ilość czasu. Tworzymy z niego swój cichy azyl, a jego przestrzeń urządzamy tak, by była jak najbardziej komfortowa. Wszyscy jednak doskonale wiemy o tym, że o prawdziwym komforcie decyduje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Dlatego właśnie tak wielką rolę pełnią w naszym domu odpowiednio zabezpieczone drzwi, o czym opowie Justyna Wnęk z firmy PETECKI.

Dążenie do zapewnienia sobie i swojej rodzinie spokoju i bezpieczeństwa sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na drzwi antywłamaniowe. Przekonujemy się o tym każdego dnia, doradzając naszym klientom modele, które spełniają ich wymagania, tak technologiczne, jak i wizualne.

Rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

W ślad za oknami, które królują na rynku stolarki otworowej, uznanie wśród klientów znajdują drzwi antywłamaniowe. Dlaczego? Wiąże się to z kilkoma istotnymi parametrami decydującymi o jakości i solidności wykonania. Jednym z tych parametrów jest wielopunktowe ryglowanie, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Ważne są również zawiasy. Aby spełniały funkcję zabezpieczającą, powinny występować w liczbie minimum trzech – i tak też dzieje się w przypadku drzwi antywłamaniowych. Kolejnym ważnym elementem jest zastosowanie rolek grzybkowych, które zabezpieczają drzwi pod kątem antywyważeniowym. Interesującym elementem są także kontaktrony (magnetyczne czujniki ruchu), które – umiejscowione po wewnętrznej stronie ramy i skrzydła – są praktycznie niezauważalne. Dodatkową ochronę może stanowić również klamka z blokadą na przycisk. Możliwości na zabezpieczenie domu przed włamaniem jest naprawdę wiele.

Sprawdźmy to na przykładzie

To, w jakie rozwiązania mogą zostać wyposażone dobre drzwi antywłamaniowe, opiszemy na przykładzie modelu Safe Line wykonanego na bazie profilu Softline 82. Drzwi te posiadają czterokieszeniową zasuwnicę hakową. Mają również certyfikat na antywłamaniowość w klasie RC2. Wzmocnienie ościeżnicy zwiększa z kolei wytrzymałość drzwi na próby wyrwania ich z zawiasów oraz na inne techniki włamania.

Profil drzwi zawiera wypełnienie z tak zwanego twardego PVC. Jego główną zaletą jest przede wszystkim wysoka odporność na warunki atmosferyczne i środki chemiczne. Drzwi są również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz uderzenia. Wzmocniony profil uniemożliwia natomiast wyrwanie zawiasów z ościeżnicy. Zastosowana technika wklejania w skrzydło drzwiowe paneli warstwowych przy użyciu blachy aluminiowej zapobiega próbom ingerencji, takim jak wyważenie czy wypchnięcie.

W produkcji Safe Line zastosowano również najwyższej jakości bezpieczne i antywłamaniowe szyby w klasie P4, którą charakteryzują dwie tafle szkła i 4 warstwy folii. Zawiasy o zwiększonej wytrzymałości utrzymują ciężar skrzydła drzwiowego nawet do 120 kg. Posiadają bolce ze stali nierdzewnej oraz tuleje łożyskowe zawierające teflon. Dzięki temu zawiasy gwarantują wytrzymałość na pęknięcia oraz próby złamania lub wyłamania przy pomocy narzędzi ręcznych.

Jak zweryfikować jakość drzwi antywłamaniowych?

Osobom, które szukają do swojego mieszkania lub domu drzwi zapewniających maksymalne bezpieczeństwo, polecamy, by podczas zakupu zwracały uwagę na to, czy wybrany przez nie model:

  • posiada grubą blachę (co najmniej 2 mm grubości);
  • wyposażony jest we wzmocnienia;
  • posiada bolce antywyważeniowe;
  • ma osłony, które chronią zawiasy przed wycięciem;
  • posiada zabezpieczenia uniemożliwiające wycinanie otworów w powierzchni drzwi oraz na inną ingerencję fizyczną.

Podsumowując, inwestycja w bezpieczeństwo domu jest niezwykle ważna. Zapewnia nam wewnętrzny spokój, który jest niezbędny do realizowania się w pozostałych sferach codziennej egzystencji. Dom ma być naszym bastionem – twierdzą, która nie ma prawa zostać naruszona przez osoby postronne. Szukając drzwi antywłamaniowych, patrzmy przede wszystkim na ich klasę. To ona bowiem stanowi o jakości produktu oraz zastosowanej w nim technologii, która warunkuje określony poziom bezpieczeństwa.