Kompletując stolarkę drzwiową domu lub mieszkania, warto szczególną uwagę poświęcić drzwiom do łazienki. W ich przypadku znaczenie ma zarówno wygląd, jak i funkcjonalność. Opowie o nich Maciej Sybicki z Salonu Art Core.

Drzwi do łazienki a regulacje prawne

Nie wszyscy inwestorzy wiedzą, że ogólna budowa drzwi łazienkowych opisywana jest przez konkretne regulacje. Zgodnie z prawem budowlanym, w świetle ościeżnicy wymiary nie mogą przekraczać zakresu 80-200 centymetrów. W starszych budynkach wciąż jednak spotkać można inne parametry, w związku z czym producenci nadal oferują modele w rozmiarach 60 i 70. Zgodnie z przepisami drzwi do łazienki muszą ponadto posiadać otwory wentylacyjne. Ich powierzchnia łączna nie powinna być mniejsza niż 0,022 mkw. Otwory te mają bardzo istotne znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze, nierzadko to właśnie w pomieszczeniu łazienkowym zamontowane jest urządzenie grzewcze – bardzo dobrej cyrkulacji powietrza wymagają między innymi piecyki gazowe.

Otwory wentylacyjne pozostają istotne także ze względu na wysoki poziom wilgotności, który występuje wewnątrz pomieszczenia przeznaczonego do kąpieli. Wywietrzniki da się zamontować w drzwiach na różne sposoby, na przykład w formie okrągłych tulejek u dołu. Nierzadko jednak takie rozwiązanie okazuje się niewystarczające, na co zwracają uwagę kominiarze przeprowadzający systematyczne kontrole. W takim przypadku dobrą opcją może być wybór drzwi wyposażonych w odpowiednie podcięcie, zapewniające przepływ powietrza dzięki obecności dodatkowej powierzchni. Aktualne wymogi prawne z powodzeniem spełni także zwykła kratka wentylacyjna.

drzwi do łazienki
Drzwi Auri, dre.pl
drzwi do łazienki
Model Reva, dre.pl
drzwi do łazienki
Drzwi Vetro, dre.pl

Zewnętrzna forma otwarcia drzwi łazienkowych

W bardzo wielu mieszkaniach łazienka jest pomieszczeniem o raczej niewielkich wymiarach. Warto jednak pamiętać, że nawet dość przestronne wnętrza wymagają zastosowania wejścia wychodzącego na zewnątrz. Drzwi mogą otwierać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na prawo lub na lewo. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak odpowiednia konstrukcja zawiasów – kwestia ta związana jest z bezpieczeństwem. W przypadku czyjegoś zasłabnięcia w łazience i awarii zamka dużo łatwiej będzie się można dostać do środka, jeśli zawiasy są widoczne i można je przeciąć. Przykładowo zawiasy w drzwiach bezprzylgowych są schowane i takie działanie jest niemożliwe.

Warto zainwestować również w odpowiednie klamki i zamki, takie, które można łatwo otwierać z obu stron – wówczas ryzyko zatrzaśnięcia się praktycznie nie występuje. Jeżeli jednak pomieszczenie łazienkowe nie jest zbyt duże, każdy wolny centymetr okazuje się na wagę złota. Wtedy najlepiej zdecydować się na drzwi przesuwne, dwuskrzydłowe lub jednoskrzydłowe. Można w ten sposób zyskać nieco więcej powierzchni, a tym samym nie blokować dostępu do szafek. Należy jednak pamiętać o zwróceniu uwagi na otwór w ścianie – powinien być o 5-10 cm szerszy od zakupionych drzwi. Dzięki temu wejście będzie zachodziło na ścianę z każdej strony na około 2,5-5 cm, a powstała luka pozostanie całkowicie niewidoczna.

drzwi do łazienki
Drzwi Bergamo, voster.pl
drzwi do łazienki
Model Mono, voster.pl
drzwi do łazienki
Drzwi Windoor, voster.pl

Szyba w drzwiach łazienkowych

Przy wyposażaniu łazienki w drzwi zawsze pojawia się pytanie o to, czy i jaką zastosować szybę. Nie zawsze jest ona konieczna. W większych wnętrzach dobrze sprawdzają się drzwi pełne, natomiast w mniejszych – jak najmocniej przeszklone. Jeżeli pomieszczenie ma bezpośredni dostęp do światła naturalnego, wystarczające mogą okazać się drzwi w pełni zabudowane. Okno w łazience nie jest jednak standardem. W przypadku jego braku warto rozważyć inwestycję w drzwi częściowo przeszklone. Aby zapewnić korzystającym z łazienki odpowiedni poziom prywatności, najlepiej wybrać szybę matową lub mleczną.

W celu zdeformowania obrazu widzianego przez okienko można też zdecydować się na szkło zniekształcające, np. w finezyjne wzory lub paski. Takie rozwiązanie jest zwyczajnie praktyczne – pozwala widzieć z zewnątrz, że w łazience pali się światło. Drzwi mogą być także dodatkową przestrzenią do wprowadzenia rozwiązań, na które nie ma miejsca w małej łazience. Przykładowo możemy zdecydować się na drzwi z wmontowanym lustrem lub z organizerami na przybory łazienkowe.

drzwi do łazienki
Porta NOVA, porta.com.pl
drzwi do łazienki
Drzwi SMART, porta.com.pl
drzwi do łazienki
Porta Natura IMPRESS, porta.com.pl
drzwi do łazienki
Drzwi SMART, porta.com.pl

Dopasowanie do wystroju

Drzwi łazienkowe powinny być nie tylko wystarczająco funkcjonalne i odpowiednio bezpieczne, ale również estetyczne. Wybrany model musi pasować do wystroju pozostałych pomieszczeń, a także aranżacji samej łazienki. Stylem powinien przypominać inne drzwi znajdujące się w domu, dlatego warto wybierać modele należące do jednej kolekcji. Stylistykę należy komponować stosunkowo spójnie, zwłaszcza w odniesieniu do przestrzeni bezpośrednio sąsiadujących z łazienką, takich jak na przykład:

  • hol,
  • przedpokój,
  • sypialnia.

Obecnie bardzo na czasie są drzwi drewniane lub z naturalnym dekorem. Modele takie dominują we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Wciąż pożądany jest także minimalizm. Oszczędna estetyka wymaga zastosowania gładkich powierzchni i prostych, geometrycznych wzorów. Takie rozwiązanie dobrze prezentuje się zwłaszcza w towarzystwie dużych przeszkleń. Kolorystyka drzwi łazienkowych również ma spore znaczenie. Coraz powszechniejsze stają się modne barwy płytek ceramicznych, pośród których królują palety szarości, zieleni oraz brązów. Kwestie estetyczne nie powinny jednak górować nad praktycznymi – zawsze warto stawiać przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność.