Kawalerka dla wielu z nas stanowi wielkie wyzwanie aranżacyjne. Często zastanawia nas, jak wygodnie żyć i funkcjonować na tak małej powierzchni. Czy w ogóle jest to możliwe? Temat przybliży nam Dorota Kanawka, projektant wnętrz i właściciel pracowni Projekt 44.

Małe mieszkanie to duże wyzwanie, dlatego podczas urządzania tak niewielkiego powierzchniowo wnętrza naszym podstawowym zadaniem powinno być ustalenie priorytetów. Musimy zadecydować: czy zależy nam przede wszystkim na wygodnej, dużej kuchni, czy raczej na przestrzeni jadalnej, a może chcemy wyeksponować część wypoczynkową lub salon?

jak urządzić kawalerkę?
pogotowiewnetrzarskie.pl

Priorytety w praktyce

Zasady funkcjonalnego urządzania kawalerki postaram się pokazać na przykładzie. W prezentowanym na zdjęciach mieszkaniu właścicielom zależało przede wszystkim na stworzeniu wygodnej kuchni, zorganizowaniu sporej przestrzeni blatu roboczego i dużej ilości szafek kuchennych, a także na przesłonięciu płyty kuchennej tak, żeby nie była widoczna z pozostałej części przestrzeni dziennej. W salonie, zgodnie z oczekiwaniami, została wydzielona część do pracy i przestrzeń wypoczynkowa. W małym holu pojawiła się szafa w zabudowie, otwierana drzwiami przesuwnymi. Mała łazienka natomiast została wyposażona w duże lustro i dopasowaną do potrzeb właścicieli zabudowę meblową.

jak urządzić kawalerkę
projekt44.com.pl
jak urządzić kawalerkę
projekt44.com.pl

Wyburzyć czy zostawić?

Mowa oczywiście o ścianach działowych, które należy zaprojektować tak, aby ich ustawienie spełniało nasze wszystkie wymagania. Pozornie, dzięki usunięciu ścian możemy zyskać więcej przestrzeni, ale w przypadku tak małego mieszkania, jakim jest kawalerka, nie jest to do końca właściwa droga. Poszczególne strefy mieszkalne powinny być od siebie oddzielone w przemyślany sposób.

W naszym projekcie stół znalazł swoje miejsce w centralnej części mieszkania, blisko kuchni, ale jednak nie bezpośrednio przy płycie kuchennej, na której przygotowuje się posiłki. Zachowana została również odpowiednia odległość od blatu kuchennego.

jak urządzić kawalerkę
projekt44.com.pl

W salonie natomiast przestrzeń do wypoczynku i pracy została wydzielona poprzez ustawienie kanapy.  Niestety, zbyt mała powierzchnia tego obszaru uniemożliwiła nam zastosowanie np. przegrody akustycznej i wzrokowej w postaci parawanu. Taki element może stanowić ozdobę wnętrza, zazwyczaj ciekawie wpisuje się również w jego przestrzeń.

jak urządzić kawalerkę
projekt44.com.pl

Kluczowe elementy? Gra kolorem i jednorodny styl

Przy małych wnętrzach niezwykle ważny jest dobór właściwej kolorystyki. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, ciemne natomiast pomniejszają. Jaskrawe, przyciągające uwagę kolory albo zdecydowane wzory tapet lub innych okładzin ściennych to również nie najlepszy wybór przy urządzaniu małych wnętrz.

jak urządzić kawalerkę
juststudio.pl, przy współpracy z Pro-Cert

Najlepiej sprawdzą się biel oraz inne jasne, stonowane kolory, które dobrze odbijają światło. Zasada ta dotyczy nie tylko ścian, ale również kolorystyki mebli i podłóg.

W przypadku podłogi bardzo praktycznym rozwiązaniem będą panele LVT. Są trwałe i doskonale odwzorowują wygląd oraz fakturę podłogi drewnianej.

jak urządzić kawalerkę
gerflor.com

Jeżeli chcemy przełamać monochromatyczny charakter ścian w małym mieszkaniu, możemy zastanowić się nad wprowadzeniem wzorów i motywów dekoracyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tynki strukturalne. Te, które zastosowaliśmy w naszym projekcie, imitują beton. Tynki mogą być położone w dowolny sposób, np. w formie obitych płyt czy też jako jednolita, dowolnie uformowana masa.

jak urządzić kawalerkę
colordesign.pl

Żeby nam długo służyło

Przy urządzaniu naszych małych wnętrz istotny jest wybór właściwych materiałów, z których zamierzamy wykonać podłogę, blat, parapet czy pokrycie kanapy, a także farba, której chcemy użyć do pomalowania ścian. Ponieważ wnętrze jest małe, wszystko widać w nim jakby z bliższej perspektywy. Dlatego ważne jest, żeby dobierać elementy dobrej jakości. Zwłaszcza te, których – z racji tego, że są wbudowane – łatwo nie wymienimy: podłogi, blat kuchenny czy okładziny ścienne w kuchni. Wysoka jakość materiałów nie tylko zapewni nam komfort użytkowania przestrzeni, ale również sprawi, że elementy aranżacji naszej kawalerki zachowają świeżość i blask na długie lata.

jak urządzić kawalerkę
trendypro.pl