Motywacja do tego, by zużywać mniej wody powinna towarzyszyć nam każdego dnia. Nie chodzi tu wyłącznie o grubość naszych portfeli, ale także o rosnący deficyt wody na całej planecie. Jak zatem możemy prowadzić proekologiczny styl życia i zadbać o własne finanse? Między innymi ograniczając zużycie wody podczas korzystania z łazienki.

Jak oszczędzać wodę w łazience? Nie jest to kłopotliwe – wystarczy wykształcić w sobie parę nawyków. Pierwszym, najprostszym sposobem jest zakręcanie wody podczas czynności takich, jak golenie się czy mycie zębów. W ten sposób możemy oszczędzić do 9l wody na minutę. Warto też częściej korzystać z szybkiego prysznica, zamiast codziennych kąpieli w wannie. Jeśli jednak chcemy realnie przyczynić się do oszczędzania wody, pomyślmy o zakupieniu odpowiednich akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią nam osiągnięcie postawionego sobie celu.

Dobry wybór – prysznic

Korzystanie z prysznica może być dużą oszczędnością.

Prysznic to świetne rozwiązanie. Jest estetyczny, bardzo funkcjonalny i ma także wpływ na zasobność naszego portfela. By mieć pewność, że dzięki prysznicowi uda nam się trochę zaoszczędzić na rachunkach za wodę, warto pomyśleć o modelu z głębokim brodzikiem, który może posłużyć jako niewielka wanna. Ta propozycja sprawdzi się szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. Po pierwsze, nalejemy mniej wody niż do wanny o standardowych rozmiarach. Po drugie, woda podczas zabawy dzieci nie będzie rozchlapywana po całej łazience, ponieważ ochronią przed tym tafle szkła kabiny prysznicowej – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.  

oszczędzać wodę
radaway.pl

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by kabina była szczelna. Jeśli taka nie jest, może mieć to wpływ na ponoszone przez nas koszty związane z marnowaniem wody. Kupując kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę, czy posiada ona zapewniającą szczelność listwę magnetyczną oraz elastomerowe uszczelki, które są odporne na zmiany temperatury i wilgotność. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany produkt nie przepuści wody, a my będziemy mogli korzystać z niego przez długie lata.

Innym sposobem na ekonomiczną kąpiel jest skrócenie jej czasu. Podczas 10-minutowego prysznica możemy zużyć nawet 180l wody, czyli prawie tyle samo, co w przypadku kąpieli w wannie. Natomiast ograniczając czas do 4 minut, zmniejszymy ilość poboru wody do 60l.

Ważne dodatki

By prysznic był bardziej oszczędny, a zużycie wody mniejsze nawet o 30%,  postawmy na deszczownicę, która pod tym względem idealnie sprawdzi się w naszej łazience. Deszczownica posiada małe otwory powodujące, że siła strumienia jest mniejsza, ale nadal wystarczająca, by komfortowo cieszyć się kąpielą. Jeśli wolimy jednak tradycyjną słuchawkę, to wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na to, by posiadał perlator, czyli wbudowaną w baterię siateczkę. Napowietrza ona strumień wody, a to z kolei przekłada się na mniejszą ilość jej wypływu, nawet o 40-60%. Jako użytkownicy nie odczujemy żadnej zmiany, będzie nam się wydawać, że z kranu leci taka sama ilość wody. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane technologicznie baterie termostatyczne blokujące wypływ wody o temperaturze niższej niż ta, którą zaprogramowaliśmy. Najoszczędniejsze okazują się jednak modele bezdotykowe, ponieważ przy ich użyciu woda płynie tylko wtedy, kiedy czujnik wykryje obecność rąk. To rozwiązanie, choć najdroższe, najlepiej spełnia swoją ekonomiczną rolę.

A gdy mamy wannę…

Długa kąpiel to wspaniałe odprężenie dla ciała i umysłu. Jeśli lubimy położyć się w wypełnionej po brzegi wannie, powinniśmy liczyć się z tym, że zużyjemy nawet do 180-200 litrów wody za jednym razem. Z takich kąpieli korzystajmy więc dla relaksu, od czasu do czasu. A co jeśli posiadamy w domu wyłącznie wannę? Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym w prosty sposób przerobimy ją na przestrzeń z prysznicem. Wystarczy dokupić parawan nawannowy, który montuje się na krawędzi wanny, by spełniał rolę ochrony podczas kąpieli. Jest to produkt bezpieczny, wykonany z hartowanego szkła oraz pasujący do każdego wnętrza.

oszczędzać wodę
radaway.pl

Dostępna na rynku oferta pozwala na wybór modelu jedno- lub dwuczęściowego, a także pełnej zabudowy. Parawany nawannowe oprócz swoich praktycznych funkcji, mogą spełniać także rolę ciekawej dekoracji łazienki. W naszej firmie istnieje możliwość ozdobienia tafli szkła dowolnym wzorem, korzystając z usługi laserowego grawerowania – podkreśla Hanna Błaszak.

Parawan nawannowy to doskonały kompromis dla osób, które jednego dnia mają ochotę na długą, relaksującą kąpiel, a następnego na krótki, orzeźwiający i oszczędzający wodę prysznic.