W średniowieczu wykorzystywane były w wojskowych fortyfikacjach, później jako wzmocnienie skarp, obecnie są jednym z najmodniejszych materiałów stosowanych do dekoracji ogrodów. Mowa o gabionach.

Gabiony to nie tylko świetny materiał konstrukcyjny ogrodzeń, nasypów, skarp czy elewacji zewnętrznych. Znajdują również szerokie zastosowanie we wnętrzach mieszkań i obiektów publicznych oraz jako różnorodne elementy małej architektury (donice, grille ogrodowe, meble).

gabiony
serwis prasowy Green Development, proj. Justyna Smolec, zdj. Hanna Długosz

Efektowność a trwałość

Poza nowoczesną formą, gabiony charakteryzują się także niezwykłą trwałością. Według ekspertów przewyższa ona nawet ogrodzenia wykonane z betonu. Są odporne na działania mechaniczne, posiadają naturalną zdolność przepuszczania wody, dzięki czemu nie zagrażają im szkodliwe czynniki atmosferyczne. Należy zaznaczyć, że są przyjazne dla środowiska i bardzo uniwersalne. Ich rozmaite formy i wielkości pozwalają tworzyć niepowtarzalne konstrukcje pasujące do wielu stylów architektonicznych.

gabiony
bler.eu

Wybierając gabiony na konstrukcje trwałe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego są wykonane. Siatka, jakiej używa się do ich produkcji, może być  zgrzewana lub pleciona. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się lepszą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli wybierzemy siatkę plecioną, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość lutów – im ich więcej, tym większa wytrzymałość konstrukcji. Przy zakupie warto sprawdzić, czy siatka została powleczona warstwą cynku, dzięki czemu będzie bardziej odporna na proces korozji.

gabiony
progressarch.com

Co z montażem?

Jedną z głównych zalet konstrukcji wykonywanych z gabionów jest ich stosunkowo prosty montaż. Budując ogrodzenie gabionowe, w pierwszym kroku należy wykonać zbrojony fundament na głębokość co najmniej 1 m. Następnie elementy ogrodzenia łączy się za pomocą śrub – w taki sposób, by uzyskać konstrukcję surowej siatki. Potem można już przystąpić do wypełnienia gabionów wybranym materiałem. Ważnym elementem konstrukcji są stężenia, czyli łączniki, które spinają zewnętrzne ściany, zapobiegając ich wybrzuszeniu się pod naporem wypełnienia. Należy rozmieszczać je równomiernie, w poziomych rzędach. Dodatkowo można zainstalować oświetlenie, które podkreśli urok całej konstrukcji.

gabiony
progressarch.com

Ogrodzenia wykonane z gabionów charakteryzują się stabilną i masywną konstrukcją. Dobrze znoszą ruchy podłoża, dzięki czemu mogą być montowane na nierównych i tzw. trudnych terenach.

Bariera dźwiękochłonna

Ogrodzenie gabionowe nie tylko zapewnia domownikom prywatność, ale również stanowi doskonałą barierą dźwiękochłonną. Tłumi hałas dochodzący z zewnątrz oraz wydostający się z naszej posesji. Dzieje się tak dzięki nieregularnym kształtom materiałów wypełniających konstrukcję, które rozpraszają fale dźwiękowe.

gabiony
bler.eu

Dekoracje i nie tylko

Na bazie gabionów tworzone są różnorodne elementy małej architektury: od donic przez kwietniki, kominki, meble, dekoracyjne murki, pergole, altany i osłony ogrodowe mostków aż po efektowne fontanny.

gabiony
zdj. Monika Magoń, aranzacja-ogrodow.pl

Gabiony stosowane jako wolnostojące elementy nie wymagają przytwierdzania do podłoża. Dobierając materiał wypełniający, zwracamy uwagę na przeznaczenie stalowych dekoracji. W tej kwestii również możemy wykazać się niebanalną kreatywnością, bawiąc się rodzajem materiału, jego wielkością, kolorystyką i układem. Najczęściej stosuje się wypełnienie z kamieni (otoczaki, skałki, bryłki, kostka brukowa). Można też wykorzystać elementy drewna, szkła, betonu, łupin orzecha kokosowego czy łodyg bambusa. Dobierając kilka różnych materiałów, możemy uzyskać ciekawe zestawienia kolorystyczne.

gabiony
progressarch.com

Części materiałów wypełniających powinny być większe niż oczka siatki, tak aby nie wypadały na zewnątrz. Interesującym rozwiązaniem jest wypełnienie gabionów materiałami
z recyklingu, np. butelkami czy potłuczonymi dachówkami. Pięknie wyglądają bryły szklane. Wprowadzając pomiędzy bryłki oświetlenie (taśma LED), uzyskamy spektakularny efekt, również porą wieczorową.

gabiony
lakate.pl

Same zalety?

Surowa, nowoczesna forma gabionów ma swoich zwolenników, ale również przeciwników. Warto pochylić się nad wskazywanymi przez nich rzekomymi wadami tych konstrukcji.

Pierwsza wiąże się z kwestią utrzymania czystości. Pomiędzy elementami wypełniającymi zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia, które należy co jakiś czas czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej, w innym wypadku gabiony tracą swój efektowny wygląd i zamieniają się w miejsce zalegania liści, odchodów czy błota. Istnieje również ryzyko uszkodzenia powłoki siatki podczas wkładania materiałów. W takiej sytuacji musimy niezwłocznie zabezpieczyć konstrukcję, malując ją lakierem zaprawowym.

Kolorowe kamienie, ciekawe układy, różnorodne materiały, oświetlenie – wszystkie te elementy sprawią, że zarówno elementy dekoracyjne, jak i gabionowe ogrodzenia mają szanse stać się niebanalną formą sztuki w naszym ogrodzie.

gabiony
progressarch.com