Zielona Góra posiada idealną lokalizację i duże możliwości inwestycyjne. Charakterystykę zielonogórskiego rynku nieruchomości przygotowała Honorata Zarzycka, agentka z biura City Invest Nieruchomości

Wymarzone mieszkanie w Zielonej Górze znajdą zarówno studenci, jak i rodziny. Miasto często odwiedzają turyści i miłośnicy winobrania. Zabytki, deptak, palmiarnia, teatr, filharmonia, centrum rekreacyjno-sportowe, liczne kina oraz galerie handlowe tworzą bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową.

W ostatnich latach rynek nieruchomości w Zielonej Górze rozwija się bardzo dynamicznie. Mieszkań poszukują młodzi zakładający swoje rodziny, studenci, osoby starsze oraz inwestorzy.

Lokalizacje idealne dla studentów

Uniwersytet Zielonogórski oferuje zróżnicowane kierunki kształcenia (ekonomiczne, inżynierskie, artystyczne oraz humanistyczne). Od lat przyciąga do miasta młodych ludzi. W ostatnim czasie rozszerzono ofertę edukacyjną m.in. o medycynę i prawo, które cieszą się szczególnym powodzeniem. Studenci poszukują mieszkań w okolicach kampusów, dzięki temu okolice te stały się odpowiednimi na inwestycje. Pożądane lokalizacje to osiedla Zacisze, Przyjaźni, Łużyckie, Piastowskie, Malarzy oraz ulice Konicza, Władysława IV, Podgórna i Szafrana. Inwestowanie w mieszkania w tych rejonach zaczęło być dochodowe i coraz więcej ludzi widzi w nim sensowne lokowanie kapitału. Dzięki temu procesowi rozchwytywane są małe mieszkania z rynku wtórnego.

Popyt na nieruchomości inwestycyjne stale rośnie

Z mojego doświadczenia wynika, że pod inwestycję kupuje się około 2/3 małych mieszkań. Powstają również nowe obiekty nastawione na wynajem dla studentów, np. na osiedlach Polan, Piastowskim i Przyjaźni. W pierwszej kolejności chętnych znajdują kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Co więcej, przy dzisiejszym popycie czas oczekiwania na mieszkanie deweloperskie wynosi do półtora roku. Po publikacji listy mieszkań deweloperzy w krótkim czasie mają rezerwacje na większość małometrażowych lokali.

Zarobek z lokali przeznaczonych na wynajem z reguły wynosi 1000-1600 zł. Większa różnica jest w kosztach zakupu takiego mieszkania. Lokale z rynku wtórnego można kupić za 100-220 tys. zł (kawalerki i mieszkania dwupokojowe w zróżnicowanym standardzie). Nowe obiekty w stanie deweloperskim posiadają inny przedział cenowy – 160-270 tys. zł. Tańsze mieszkania częściej zmieniają właścicieli – po pewnym okresie czasu osoby prywatne poszukują większych lokali. Wiele mieszkań jest także kupowanych pod inwestycję – właściciele mogą wówczas odzyskać swój kapitał, a nawet, przy obecnych cenach rynkowych, zarobić na sprzedaży.

Jakie są preferencje kupujących?

Osoby prywatne najchętniej kupują małe mieszkania dwupokojowe. Najczęściej poszukiwany metraż to około 50 m2. Większość klientów stanowią młodzi ludzie nastawieni na swoje pierwsze wymarzone M oraz osoby starsze, których dzieci „wyszły” z domu i duży metraż nie jest im już potrzebny. W drugim przypadku barierę stanowią wysokie piętra w blokach bez windy.

Obecnie ceny zielonogórskich nieruchomości odnotowały gwałtowny wzrost zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. W większości miast mieszkania znajdujące się w okolicach centrum posiadają najwyższe ceny. W Zielonej Górze jest nieco inaczej. Ceny w śródmieściu oraz w nowo powstających apartamentowcach są porównywalne. Za nowe mieszkanie trzeba zapłacić ok. 4600zł za m2. To właśnie takie lokale zyskują największe zainteresowanie.

Obecnie bardzo popularne są apartamentowce na osiedlach Domino Park, Polan, Viniarnia Home oraz Źródlanym. Ciekawe rozwiązania architektoniczne, funkcjonalny układ pomieszczeń i windy w budynkach sprawiają, że tamtejsze mieszkania aktualnie są najbardziej pożądane. Wzrost cen nie zniechęca kupujących, ponieważ mogą liczyć na nisko oprocentowany kredyt. Ponadto, w nowych nieruchomościach czynsz jest znacznie niższy, co daje mniejsze obciążenie dla budżetu właścicieli. Nie należy zapomnieć, że kupując nowy lokal mieszkalny, urządzamy go zgodnie ze swoimi preferencjami estetycznymi i funkcjonalnymi, z pominięciem kosztów remontowych związanych z kupnem mieszkania z rynku wtórnego.

Jakie lokalizacje dla rynku wtórnego?

Analizując współprace z klientami, stwierdzam, że najwięcej poszukiwań nieruchomości z rynku wtórnego, zarówno pod kątem zakupu i wynajmu, ale z pominięciem preferencji studentów, dotyczy rejonów osiedli Wazów, Zacisza, Przyjaźni, Łużyckiego, Piastowskiego, a także centrum miasta . Klienci najchętniej poszukują mieszkań na pierwszym i drugim piętrze.

Podsumowując, w ostatnich latach rynek zielonogórskich nieruchomości prężnie się rozwija. Dzięki Uniwersytetowi Zielonogórskiemu i napływowi studentów stanowi dobrą lokatę kapitału. Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim nowo powstające osiedla. Rynek wtórny jest ograniczony i posiada znacznie wyższe opłaty czynszowe. Niełatwym wyzwaniem jest znalezienie mieszkania z rynku wtórnego za rozsądną cenę. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się nowe osiedla, pomimo najwyższych cen w mieście.