Niezależnie od tego czy chodzi o sprzedaż domu czy mieszkania, czy jest to miejsce, w którym mieszkaliśmy, czy też zostało kupione jako inwestycja – sprzedaż nieruchomości zawsze jest wyzwaniem. Dobrze zimnym okiem spojrzeć na nieruchomość i ocenić, jakie zmiany są możliwe, by wartość nieruchomości nieco podnieść. Home staging daje pewne rady. 

Pierwsze wrażenie sprzedaje dom

Oglądający dom bardzo wcześnie rozpoczynają swoją ocenę. Już w drodze rozglądają się po okolicy. Patrzą na ulice, sąsiednie domy czy sklepy. Nie mamy wprawdzie wielkiego wpływu na sąsiedztwo, ale powinniśmy zadbać chociaż o najbliższe otoczenie. Specjaliści zalecają, żeby zadbać przynajmniej o drogę prowadzącą z samochodu do drzwi. Dobrze jest posadzić kwiaty przy ścieżce, położyć nową wycieraczkę, umieścić dekoracyjny akcent przy drzwiach. Zadbajmy o to, by przy drzwiach nie stał sprzęt do odśnieżania, przewrócone kalosze, czy dziecięce zabawki, utrudniające przejście. Wejście do domu musi zachęcać do przekroczenia progu. Złego pierwszego wrażenia jest się bardzo trudno pozbyć.

Zbuduj ład

Sprzedaż mieszkania wymaga przeprowadzenia gruntownego sprzątania, a poziom wiosennych porządków jest w tym wypadku absolutnym minimum. Obowiązkowe jest umycie okien, wyszorowanie podłóg oraz wypranie dywanów i tapicerek. Trzeba przyjrzeć się dekoracji okien. Wymiana zasłon czy rolet może bardzo dobrze wpłynąć na odbiór całości. Należy pozbyć się absolutnie wszystkich niepotrzebnych rzeczy, mówiąc potocznie „odgracić mieszkanie”. Sprzedaż domu może również wymagać wyniesienia z niego rzeczy, które mogą z pozoru wydawać się niezbędne i pozostawienia jedynie tego, co posłuży oglądającym do wyobrażenia sobie ich samych w proponowanej przestrzeni. Mieszkanie powinno stać się konsekwentną scenerią.

Jeśli na co dzień półki z książkami i bibelotami uginają się pod ich ciężarem, dobrze jest na czas sprzedaży schować większość przedmiotów i zostawić tylko część, która będzie przyjemna i lekka dla oka. Bardzo często nie zwracamy też uwagi na drobne naprawy. Powoli przyzwyczajamy się, że coś odstaje, jest odrapane lub nie działa. Skalę potrzebnych napraw widać dopiero, gdy na chłodno oceniamy wygląd mieszkania. Warto, więc naprawiać na bieżąco, aby przy sprzedaży mieszkania nie mieć zbyt wiele pracy.

Kuchnia i łazienka

Te dwa pomieszczenia mają bardzo duży wpływ na decyzję o zakupie mieszkania. Zaniedbana kuchnia czy łazienka pozostawi w oglądających wrażenie, że będą musieli jeszcze dużo zainwestować w oglądane mieszkanie. Dlatego w tym przypadku zwykłe sprzątanie nie wystarczy, a użycie farby jest koniecznością. Warto odświeżyć silikony i dokładnie wyszorować fugi. Armatura powinna lśnić, nie ma mowy o kamieniu. To dobry moment, by naprawić cieknący kran lub wymienić deskę sedesową. Jak w przypadku wszystkich innych pomieszczeń, należy pozbyć się przedmiotów, które mogą wprowadzać chaos. Z łazienki musi zniknąć suszące się pranie, a wywieszone ręczniki powinny stanowić jedynie dekorację. Na podłodze koło prysznica lub wanny warto położyć nowy dywanik, najlepiej w jasnym neutralnym kolorze, co da poczucie czystości i świeżości. Należy schować wszelkie niedekoracyjne przypory osobistego użytku.

Podobnie w kuchni

Blaty powinny pozostać niemal puste. Można ładnie wyeksponować ekspres do kawy, ewentualnie postawić przy nim dwie dekoracyjne filiżanki. Na uprzątniętym blacie bardzo dobrze będzie wyglądać misa ze świeżymi owocami. Dobrze zaprezentuje się też modny robot kuchenny. Czysty blat z kilkoma takimi elementami da kupującym wrażenie kupowania nie tylko domu, ale pewnego stylu życia. Jeśli szafki są przeszklone, czeka nas również pozbycie się z nich większości naczyń. Wystarczy na każdej półce zostawić po kilka talerzy lub kubków, oczywiście takich, które w witrynie będą się prezentowały najlepiej.

Światło czyni cuda

Światło wpływa na nastrój człowieka. Pokazując dom zadbajmy o to, by odwiedzający nie wchodzili do ciemnych pomieszczeń. Najlepiej przed wizytą kuców zapalić wszędzie światło. Niezależnie od tego, czy sprzedaż mieszkania będzie się odbywać latem czy zimą, jaka będzie pora dnia, jaka zastanie nas pogoda, rozświetlone mieszkanie dobrze wpłynie na ogólny odbiór domu. Okazuje się, że przy zapalonym świetle, nabywcy bardzo często w ogóle nie myślą o oświetleniu. Nie zastanawiają się jak słońce będzie operować w mieszkaniu i czy w kuchni nie będzie zbyt ciemno w pochmurne dni. Przy dobrym oświetleniu takie pytania się nie pojawiają. Dobrze jest przedtem sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają. Być może któraś dioda oświetlająca blat w kuchni nie świeci się od kilku miesięcy? Należy ją szybko wymienić. Taka błahostka może zepsuć ogólne wrażenie i zwrócić uwagę na temat światła.

Detale składają się na całość

Home staging ma jeszcze kilka innych rad na podniesienie wartości sprzedawanych nieruchomości. Dotyczą one detali, które w natłoku większych prac przy sprzedaży domu, mogą nam umknąć. Takim detalem jest zapach. Każdy dom ma swój. Odwiedzającemu dom po raz pierwszy, może nie przypaść do gustu. Warto zatem umieścić w gniazdkach odświeżacze powietrza, które wprowadzą do mieszkania nieco bardziej neutralny w odbiorze zapach. Świeżości nadadzą również rośliny. Oprócz tych większych dekoracyjnych, dobrze jest porozstawiać w domu niewielkie kwiaty doniczkowe. Stojące niby przypadkowo na umywalce w łazience, albo na komodzie w sypialni dadzą bardzo przyjemne wrażenie, a patrzący nie będzie sobie nawet zdawał sprawy z tego, że to wrażenie buduje niewielka roślinka. Podobnie jest z przedmiotami. O ile zalecane jest pozbycie się nadmiaru rzeczy, o tyle właściwe wyeksponowanie pięknych przedmiotów w nieruchomości może pomóc w zaaranżowaniu pięknej scenerii, sprzyjającej szybkiej i skutecznej sprzedaży domu.