Najważniejsze cechy dobrego agenta nieruchomości to z pewnością dobra intuicja oraz umiejętność rozmawiania z ludźmi. To dzięki temu agenci zyskują zaufanie klientów i budują z nimi dobre, długotrwałe relacje. Czasami tzw. umiejętności miękkie jednak nie wystarczają. Wielu klientów utożsamia profesjonalizm agenta ze sprzętem, jakiego używa on w swojej pracy. Przykładem takiego sprzętu jest np. dalmierz. Jak wybrać ten idealny?

Dalmierz dalmierzowi nierówny

Duży wybór producentów takiego sprzętu, a przy tym ogromna rozpiętość cen sprawiają, że wybór dalmierza wcale nie jest prosty. Wybierając najtańsze modele, musimy liczyć się z prawdopodobną niską dokładnością pomiaru, czasami redukującą praktyczne zastosowanie urządzenia do zera. Jeśli naprawdę chcemy zaimponować klientom, starajmy się znaleźć takie urządzenie, które naprawdę przyda nam się w codziennych obowiązkach. Dalmierz jest potencjalnie inwestycją na długie lata, dobrze jest wybierać te droższe modele, o ile oczywiście faktycznie są warte swojej ceny.

Jakie technologie mamy do wyboru?

Jeszcze niedawno było ich mnóstwo. Każdy pośrednik nieruchomości mógł zdecydować się na wybór dalmierza optycznego, elektromagnetycznego lub też bazującego na ultradźwiękach. Obecnie jednak rynek zdominowały urządzenia wykorzystujące do pomiarów laser – podobnie jak niektóre urządzenia do pomiaru prędkości wykorzystywane przez policję. Popularność dalmierzy laserowych nie dziwi – promień lasera zapewnia najdokładniejszy pomiar odległości, a jednocześnie cena tego typu urządzenia jest zazwyczaj dość rozsądna.

Czas na zakupy: na co zwrócić uwagę?

Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę zamierzamy mierzyć. Jeżeli chodzi nam głównie o dokonywanie prostych pomiarów wewnątrz pomieszczeń, to w zasadzie każde urządzenie powinno zapewnić nam wystarczający zestaw funkcji oraz satysfakcjonujący zakres precyzji. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania konkretnego modelu. Zależy nam przecież na kupnie urządzenia, które posłuży nam na lata. Modele proponowane przez bardziej znanych producentów zazwyczaj prezentują wyższą, a przede wszystkim dość powtarzalną jakość. Dobrze również sprawdzić, przy jakiej odległości dane urządzenie gwarantuje zadowalającą nas precyzję. Najprostsze modele potrafią się bowiem gubić już przy odległościach przekraczających kilka metrów. Zwróćmy na to uwagę, jeżeli w praktyce potrzebny nam jest miernik, a nie tylko wskaźnik przybliżonej odległości. Najlepsze urządzenia zapewniają pomiary na dystansie nawet powyżej kilkudziesięciu metrów. Choć w warunkach pomiarów domowych wydaje się to pewną przesadą, na placu budowy takie możliwości z pewnością znajdą swoje zastosowanie.

Co jeszcze może nam dać dalmierz?

Większość modeli umożliwia również wykonywanie podstawowych obliczeń mierzonych parametrów. Przykładowo, dokonując odpowiednio dwóch lub trzech pomiarów, jesteśmy w stanie wyliczyć zarówno powierzchnię, jak i kubaturę pomieszczenia. Wyniki możemy również automatycznie sumować, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko wymierzyć łączną powierzchnię mieszkania lub zweryfikować informacje otrzymane od sprzedającego. Najbardziej zaawansowane urządzenia łączą się także z aplikacją mobilną, znacząco zwiększając dzięki temu swoją funkcjonalność.

Do czego może być przydatne połączenie telefonu z dalmierzem?

Jeżeli wybierzemy cyfrowy dalmierz laserowy Bosch PLR 50 C, to wśród wielu zaawansowanych funkcji, jakie oferuje nam to urządzenie znajdziemy możliwość sparowania go z aplikacją PLR measure&go, dostępną na smartfony i tablety wykorzystujące system operacyjny Android lub iOS. Pomiary wykonywane przez urządzenie mogą być automatycznie przenoszone do naszego telefonu za pośrednictwem połączenia bluetooth. Umożliwia to m.in.:

– zapisanie nawet 50 różnych pomiarów dla każdego projektu,
– automatyzację wielu rodzajów obliczeń,
– wysyłanie projektów w formacie PDF z wykorzystaniem zwykłego e-maila,
– nakładanie wyników pomiarów bezpośrednio na obraz mierzonego pomieszczenia.

Jak prawidłowo dokonywać pomiarów dalmierzem?

Każdy agent nieruchomości bez najmniejszego problemu opanuje posługiwanie się tym przydatnym urządzeniem. Niewątpliwie jednak technika dokonywania pomiarów znacząco różni się od tej z wykorzystaniem zwykłej miarki. Jedynie zastosowanie się do zasad prawidłowego pomiaru umożliwi nam uzyskanie powtarzalnych i wiarygodnych wyników. Bardzo ważne jest utrzymanie stabilnego poziomu. Możemy skorzystać z poziomic wbudowanych w niektóre urządzenia, możemy też przyjąć jako układ odniesienia naturalne linie występujące w danym pomieszczeniu – choćby linię podłogi. Czasem istnieje też możliwość skorzystania ze statywu, który dodatkowo pomaga stabilzować pomiar. Niezależnie od zastosowanych środków wspomagających pamiętajmy, że wraz ze wzrostem mierzonej odległości rośnie też ryzyko pomyłki. Warto czasem powtórzyć pomiary, a w sytuacji zauważenia rozbieżności – dokonać ich ponownie, tym razem z jeszcze większą starannością.

Czy agent poradzi sobie bez dalmierza? Oczywiście że tak, jednak urządzenie to może znacząco przyspieszyć i ułatwić jego pracę.