Dynamiczny rozwój technologii oraz dostęp do Internetu dość szybko przełożyły się na różne aspekty życia. To, co do niedawna wydawało się tylko fantastyką, obecnie uważane jest za swoisty standard. Przykładem mogą być inteligentne osiedla. Wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne, będące często równocześnie rozwiązaniami ekologicznymi. Jak zatem wyglądają smart osiedla? Czy są czymś więcej niż tylko tworem wyobraźni projektantów i specjalistów od nowoczesnych technologii?

Przyjazne osiedla mieszkaniowe

Zakup mieszkań dla wielu rodzin oznacza inwestycję na wiele lat. Przez ten czas potrzeby i oczekiwania domowników mogą się zmieniać. Ze względu na dostęp do różnych rozwiązań technologicznych oczekiwania nabywców ulęgają dynamicznym zmianom, zarówno w kontekście samego mieszkania, jak i całego osiedla. Współczesne osiedla to coś więcej niż tylko sypialnie, do których wraca się na kilka godzin snu, to wręcz inteligentne osiedla. Odpowiednio zaprojektowane powinny mieć korzystny wpływ na samopoczucie mieszkańców, a jednocześnie spełniać ich bardzo zróżnicowane oczekiwania. Atrakcyjność i użyteczność to dwie cechy, które bardzo często przewijają się w ofertach nowoczesnych osiedli.

Dla wielu nabywców ważna jest możliwość zdalnego sterowania niektórymi parametrami czy zdalny dostęp do wybranych funkcji mieszkania. Chodzi tu m.in. o możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach, wyłączanie zbędnego oświetlenia czy zdalny dostęp do systemu pozwalającego stwierdzić, czy pod nieobecność właścicieli w mieszkaniu nie pojawiły się osoby trzecie. Wprowadzenie takich innowacyjnych rozwiązań to z jednej strony oszczędność (samo włączanie ogrzewania na krótko przed powrotem domowników daje oszczędności rzędu 30%), a zdrugiej zwiększenie bezpieczeństwa.

Przemyślany układ osiedla

Inteligentne osiedla są przemyślane w każdym, nawet najdrobniejszym, aspekcie. Muszą być usytuowane w takim miejscu, które zapewnia idealne połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Z tego powodu młodzi nabywcy zwracają coraz większą uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej  – to czynnik istotny dla ponad 50% potencjalnych mieszkańców. Kolejnym krokiem w kierunku bardziej ekologicznego stylu życia jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury rowerowej. W pobliżu muszą znajdować się kluczowe punkty usługowe i handlowe. W ramach osiedli coraz częściej wydziela się też specjalne zielone strefy wypoczynku czy strefy sportowe, które mogą być również kompleksami zamkniętymi.

W mniejszych osiedlach, często składających się z pojedynczych budynków mieszkalnych, wprowadza się także ideę smart. Co to oznacza? Wykorzystuje się np. dachy budynków lub przestrzenie nad garażami i tworzy tam zielone ogrody lub place zabaw dla dzieci. Takie ogródki często posiadają także osoby mieszkające na parterze. Swoją zieloną przestrzeń mogą zagospodarowywać niemal dowolnie. Jednak życie w zgodzie z naturą i zróżnicowanie osiedli pod kątem zainteresowań i potrzeb mieszkańców nadal nie wyczerpuje idei inteligentnego osiedla.

Mieszkania różnorodne, ale wygodne

Każda osoba, która decyduje się na inteligentne osiedla, jest inna, dlatego tak ważne staje się zapewnienie każdemu mieszkańcowi optymalnych warunków do życia. Odpowiada za to m.in. układ mieszkania. Ergonomia mieszkań stawia na maksymalne wykorzystanie powierzchni mieszkalnej, co wiąże się jednocześnie z rezygnacją z długich i wąskich korytarzy czy dziwnych zaokrągleń, których w żaden sposób nie da się wykorzystać. Na zakup mieszkań w inteligentnych osiedlach decydują się osoby, które chcą zamieszkać w nowoczesnym otoczeniu. Część oczekiwań mieszkańców dotyczy bezpośrednio sfery ekologii. Dlatego projektanci osiedli odpowiadają na nie, wykorzystując np. panele fotowoltaiczne, odpowiedzialne za produkcję ekologicznej energii elektrycznej. Zazwyczaj stosuje się ją zamiennie z tradycyjnym prądem, co pozwala znacznie obniżyć kwoty rachunków za zużytą energię elektryczną. Co ciekawe, zastosowane rozwiązania umożliwiają wytwarzanie prądu przez cały rok. Ze względu na powszechny dostęp do urządzeń elektronicznych konieczne staje się zaoferowanie stacji dokujących pozwalających na szybkie doładowanie smartfona czy tabletu, również poza domem.

Inteligentnie także w mieszkaniu

Wspomniane nowoczesne technologie najbardziej zauważalne są w systemach, pozwalających na zdalne zarządzanie zużyciem prądu, ogrzewaniem czy dostępem do mieszkania. Całość systemu oparta jest o działanie specjalnej aplikacji, która pozwala na zdalny dostęp do różnych rozwiązań. W zakresie regulowania zużycia prądu jej działanie wiąże się z koniecznością wyłączenia oświetlenia czy wybranych sprzętów z kontaktu. Technika taka sprawia, że nie trzeba wracać, aby sprawdzić, czy wszystkie sprzęty na pewno zostały wyłączone z kontaktu. Kolejna przydatna funkcjonalność wiąże się z regulacją temperatury w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki elektronicznym termostatom dostrajającym działanie grzejników. Ochrona na wypadek zalania mieszkania, wykorzystująca specjalny czujnik oraz informujący o pożarze w mieszkaniu czujnik dymu, to kolejna opcja, której przydatność nie podlega dyskusji.

Uzupełnieniem inteligentnego systemu do zarządzania mieszkaniem będzie czujnik ruchu oraz czujnik informujący o otworzeniu drzwi lub okien. Ten ostatni działa jednocześnie jako alarm w sytuacji wejścia do mieszkania nieproszonych gości. W takim mieszkaniu można również wykorzystać tradycyjną kamerę IP, która na bieżąco przekazuje obraz z wybranego pomieszczenia. Wszystkie wymienione rozwiązania powstały z myślą o bezpieczeństwie i komforcie domowników.

Osiedla, które oferują nowoczesne rozwiązania swoim przyszłym mieszkańcom, właśnie są oddawane do użytku. Mieszkańcy mogą wybrać chociażby te wybudowane w warszawskim Ursusie i na Bemowie. Podobne rozwiązania stosuje się także na wybranych osiedlach we Wrocławiu i w innych dużych miastach. Inteligentne osiedla stają się zatem standardem, który cenowo nie odbiega od ceny mieszkań budowanych w sposób tradycyjny.