Wszędzie nawołują nas do bycia smart. Na billboardach, w telewizji, w Internecie. Istnieją smart office, smart samochody, zadania i cele smart. Nowoczesne i inteligentne technologie to pieśń przyszłości, warto z nich korzystać. W końcu telefon i tak mamy praktycznie zawsze w zasięgu ręki. Na naszych oczach era smart home staje się faktem.

Więcej niż trend

O tym, że inteligentne rozwiązania to melodia przyszłości można przekonać się, spoglądając na dane statystyczne. W Stanach Zjednoczonych od 2012 r. sprzedaż inteligentnych technologii dla domu zwiększyła się ponad piętnastokrotnie i wszystko wskazuje na utrzymanie tej tendencji w najbliższych latach. Szacuje się, że w 2025 roku liczba urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy (IoT) wyniesie ponad 75 bilionów.

Wygoda i bezpieczeństwo

Coraz więcej osób przekonuje się o tym, że internetowa kontrola nad urządzeniami, także domowymi, to wygoda, na którą warto sobie pozwolić. Oprócz komfortu, rozwiązania takie zapewniają domownikom również poczucie bezpieczeństwa. Inteligentny dom to system, w którym drzwi „przekazują” właścicielowi, kto i kiedy przechodził przez ich próg, elektryczny zamek zatrzymuje każdego nieproszonego gościa, a brama „daje znać”, gdy ktoś próbuje ją otworzyć lub gdy do posesji zbliża się obcy samochód.

Poprzez internetową synchronizację i dostęp do jak największej liczby urządzeń domowych z poziomu smartfona lub komputera, rozwiązania smart wnoszą do codziennego życia nową jakość komfortu i bezpieczeństwa. W przyszłości oprócz bramy i drzwi rozwiązania smart będziemy mogli zastosować również w systemie ogrzewania, nawadniania ogrodu lub oświetlenia. Już teraz możliwe jest zintegrowanie wszystkich tych elementów. A to dopiero początek wszystkich możliwości, jakie mają do zaoferowania inteligentne technologie. Na polskim rynku niespotykaną wcześniej kontrolę nad domowymi urządzeniami oferują dwa narzędzia dostępne wraz z produktami firmy WIŚNIOWSKI: podstawowy sterownik Ri-Co lub oferujące jeszcze więcej funkcjonalności wszechstronne urządzenie Connexoon marki Somfy.

Pełna kontrola z każdego miejsca na świecie

Inteligentne technologie sterowane za pośrednictwem Internetu tworzą rynek cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Ludzie lubią techniczne nowinki, zwłaszcza te, którymi nie tylko można się bawić, ale które faktycznie ułatwiają życie. Dlatego sterowanie domem na odległość to tak atrakcyjna perspektywa dla wielu klientów. Inteligentne bramy i drzwi dają wygodę i bezpieczeństwo, których trudno nie docenić. Dzięki najnowszym technologiom zyskujemy natychmiastową kontrolę nad dostępem do domu i posesji, z każdego miejsca na świecie. Jednym kliknięciem możemy otworzyć i zamknąć drzwi oraz bramy. Kiedy zechcemy przekroczyć próg własnego domu, ten sam wpuści nas do środka. Nie będziemy potrzebować do tego żadnego dodatkowego urządzenia – klucze są dosłownie w naszym telefonie. Inteligentne bramy i drzwi sterowane są poprzez specjalną aplikację, do której dostęp zabezpieczany jest indywidualnie ustalanym hasłem. Dlatego nawet jeżeli telefon dostałby się w niepowołane ręce, dom i tak pozostanie zabezpieczony.

Czy idea smart zostanie z nami na dłużej? To nieco spóźnione pytanie. W pewnym sensie już żyjemy w przyszłości. Idee smart, w tym idea inteligentnego domu, materializują się tu i teraz, dając nam więcej wygody i poczucia bezpieczeństwa w codziennym życiu.