Jeśli myślicie o zakupie nieruchomości typowo pod wynajem sezonowy nad morzem, musicie wziąć pod uwagę wiele czynników. Wśród turystów zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się apartamenty do wynajęcia. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę? Podpowiada Justyna Michalska, właścicielka biura nieruchomości House Point w Szczecinie. 

Jak wybrać apartament nad morzem pod kątem wynajmu? Poszukajcie nowoczesnych budynków w dogodnej lokalizacji. W miarę możliwości wybierzcie mieszkanie położone blisko plaży w danym kurorcie. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia klienta, który, wybierając nocleg, szuka lokalu zlokalizowanego najbliżej morza.

Jaki jest aktualny gust wczasowiczów?

Jeśli chodzi o wielkość mieszkania, najbardziej chodliwe są mniejsze metraże. Kawalerki i nieduże lokale 2-pokojowe stanowią główną część wszystkich mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – nie kosztują one dużo i generują zadowalające stopy zwrotu.

Podczas podejmowania decyzji o wynajmie klienci sugerują się również charakterem wykończenia wnętrza, jaki posiada apartament nad morzem. Im bardziej komfortowo urządzony – tym lepiej. Bardzo ważne są znajdujące się w apartamencie sprzęty. Jeżeli zapewnimy gościom maksymalny komfort w czasie pobytu, mamy pewność, że zarekomendują to miejsce innym, a być może sami będą chcieli wrócić.

Równie ważne jest zaoferowanie gościom dodatkowych atrakcji i udogodnień. Apartament nad morzem powinien posiadać np. parking, taras czy kawałek ogródka. Wciąż brakuje miejsc, gdzie na wakacje można wyjechać z psem, a popyt na nie jest coraz większy. Urządzając mieszkanie, warto pomyśleć o tym, że być może trafią do nas goście ze zwierzakiem. Mając to na uwadze, możemy zastosować w mieszkaniu materiały odporne na ewentualne zniszczenia spowodowane przez czworonogi.

apartament nad morzem
house-point.pl

Stopa zwrotu z wynajmu mieszkania nad morzem

Standardowe mieszkanie do wynajęcia nad morzem ma od 35 do 60 m2. Cena za m2 często wynosi tyle, co w dużych miastach, takich jak Warszawa, Katowice czy Poznań. Z roku na rok stawki rosną. Sprawia to, że inwestycja w nieruchomość nad morzem staje się jeszcze bardziej opłacalna. Biorąc pod uwagę średnie ceny najmu w sezonie, czyli pokój ok. 400-600 zł za dobę, mieszkanie za 400 tys. zł zwróci się dokładnie po 8 latach. Za większe mieszkania zapłacimy nieco więcej, więc i czas, w jakim zwróci się zakup mieszkania, będzie dłuższy.

Świnoujście idealnym miastem turystycznym

Świnoujście to jedno z nielicznych miast w Polsce, w którym mieszkania, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, sprzedają się jak świeże bułeczki. Specyfika rynku nieruchomości w Świnoujściu związana jest z położeniem tego miasta w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec, ograniczonymi możliwościami inwestycji deweloperskich oraz rozwojem turystyki.

apartament nad morzem
house-point.pl

Turystyka jest wiodącą dziedziną gospodarki Świnoujścia. Miasto ma duży potencjał rozwojowy. Decydują o tym walory naturalne: położenie geograficzne, w tym sąsiedztwo Niemiec, zróżnicowanie przyrodnicze, szeroka, piaszczysta plaża oraz różnorodność akwenów umożliwiająca uprawianie rozmaitych form turystyki wodnej. Świnoujście posiada także walory uzdrowiskowe: morski klimat i mineralne surowce lecznicze (solanki, złoża borowinowe). Stąd rozwijająca się oferta usług turystycznych i stosunkowo dobrze ukształtowana infrastruktura rekreacyjna. Świnoujście jako jedyne miasto w Polsce otrzymało siedem razy z rzędu Błękitną Flagę – wyróżnienie nadawane kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego i bezpieczeństwa.

Na podstawie ilości noclegów udzielonych w Świnoujściu stwierdza się, że liczba turystów z roku na rok rośnie. Ponad 40% z nich przyjeżdża z zagranicy, głównie z Niemiec. Najwyższe obłożenie w obiektach świadczących usługi hotelarskie występuje od lipca do września, jednak od kilku lat sezon turystyczny się wydłuża.

apartament nad morzem
house-point.pl

Ceny stale rosną

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości w Świnoujściu podrożały aż o 11%. Obecnie płaci się ok. 12 600 zł/m2, jednak tę cenę mocno zawyża wartość apartamentów sprzedawanych w dzielnicy nadmorskiej. Ich średnia cena wynosi ok. 14,5 tys. zł/m2. Mieszkania w wieżowcu w odległości 2 km od promenady kosztują około 8,5 tys. zł/m2. 35-metrowa kawalerka na II piętrze to koszt blisko 300 tys. zł. Niewiele mniej zapłacimy na rynku wtórnym. 3-pokojowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, wybudowane w 1992, o powierzchni 60 mto koszt 360 tys. zł.

W inwestycjach na rynku nieruchomości dosyć powszechne mówi się, że trzy najważniejsze rzeczy decydujące o sukcesie inwestycji w nieruchomość to lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Świetna lokalizacja nadmorska wręcz gwarantuje, że nieruchomość nie będzie tracić na wartości, a z czasem powinna na niej zyskiwać.