Koniunktura w gospodarce stale się przeobraża, a rynek inwestycyjny potrafi odmienić nastroje nawet wytrawnym strategom. Czy w takim otoczeniu opłaca się inwestować w nieruchomości? Na to pytanie odpowiada Justyna Michalska, właścicielka biura nieruchomości House Point w Szczecinie.

Nieruchomości ważnym elementem rynku kapitałowego

Już Theodore Roosevelt mówił, że inwestycja w nieruchomość to nie tylko najlepszy i najszybszy, ale przede wszystkim jedyny sposób, aby stać się bogatym. To ponadczasowa prawda, która przetrwała i przetrwa wiele kryzysów.

Lokowanie kapitału w nieruchomości wymaga dużej rozwagi i rozsądku. Nie kupujemy tylko dlatego, że bardzo podoba nam się dana oferta. Analizujemy potencjał nieruchomości, oceniamy jej wady i zalety, ewentualne nakłady i przyszłe zyski. Na tym rynku inwestycja w nieruchomość jest możliwa dla każdego. Jedynym ograniczeniem jest wielkość funduszy, jakimi dysponujemy.

Mamy wiele możliwości inwestycyjnych. Trzeba pamiętać, że rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania na wynajem, ale także: lokale usługowe, biura, hotele, magazyny, ziemia czy apartamenty wakacyjne. Każdy z tych segmentów ma swoją specyfikę, którą trzeba poznać i zrozumieć, aby świadomie ulokować pieniądze.

inwestycja w nieruchomość
house-point.pl

Nieruchomości turystyczne

Z uwagi na widoczny rozwój turystyki w Polsce, skupię się na nieruchomościach turystycznych. Jako osoba z 15-letnim doświadczeniem inwestycyjnym, uważam, że zakup apartamentu wakacyjnego z przeznaczeniem pod wynajem jest bardzo dobrą alternatywą lokowania kapitału dla:

  • obligacji skarbowych i korporacyjnych,
  • lokat bankowych,
  • inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe.

Przy zachowaniu stosunkowo niskiego ryzyka przedsięwzięcia zyski są stałe, stabilne i wysokie, jak dla tej formy inwestowania. Całość kapitału jest chroniona prawem własności do nieruchomości.

inwestycja w nieruchomość
house-point.pl

Apartamenty hotelowe/condo

Deweloperzy wykreowali na rynku modę na systemy condo lub inaczej aparthotele. Nie jest to zjawisko nowe. Aparthotele są ciekawą alternatywą inwestowania w nieruchomości. Umożliwiają zakup nie tylko pojedynczych apartamentów czy pokoi hotelowych, ale i udziałów w całym projekcie budowlanym. Co jest głównym wyróżnikiem projektów na tle klasycznego inwestowania w nieruchomości do najmu? Deweloper bierze na siebie nie tylko obowiązki związane z wybudowaniem i zarządzaniem nieruchomością, ale też zobowiązuje się wynajmować lokale w imieniu właściciela, czyli zarządza najmem. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla osób, które chcą korzystać z lokalu na własne potrzeby, a w pozostałym czasie czerpać zyski z najmu i nie zajmować się nim na co dzień.

Stopa zwrotu z takiej inwestycji sięga dzisiaj średnio 5-6% rocznie. Porównywalna jest więc z zyskami, które przynosi kupno mieszkania na długoterminowy wynajem. Za to spada nam z głowy problem ze znalezieniem chętnego do zamieszkania. O to ma dbać operator hotelu, w którym zainwestujemy w lokal do wynajęcia.

inwestycja w nieruchomość
house-point.pl

Apartamenty wakacyjne z opcją wynajmu

Apartamenty te dają możliwość czerpania atrakcyjnych zysków z wynajmu – niekiedy wyższych niż w przypadku systemu condo. W tym przypadku akceptujemy to, że inwestycja w nieruchomość posiada wyższy poziom ryzyka (brak gwarancji wynajmu), mamy jednak większą elastyczność w dysponowaniu apartamentem. Klient dokonuje zakupu apartamentu, a następnie oddaje go w najem operatorowi obiektu lub zewnętrznej firmie, która przyjmuje na siebie bieżące zarządzanie ruchem gości. Pomiędzy nabywcą a operatorem następuje podział zysków z wynajmu, który jest zależny od rzeczywistego obłożenia obiektu. Klient ma większą możliwość korzystania z apartamentu niż w przypadku systemu condo. Zakup apartamentu wakacyjnego w tej opcji jest polecany osobom, które chcą w bezpieczny sposób ulokować kapitał, a jednocześnie są w stanie zaakceptować zmienność dochodów zależnych od realnego obłożenia.

Apartamenty wakacyjne

Zakup ciekawej nieruchomości w wyjątkowej lokalizacji to gwarancja zarówno przyjemnego miejsca wypoczynku dla inwestora, jak również wzrostu wartości nieruchomości w długoterminowej perspektywie. Może być to również forma wieloletniej lokaty kapitału. Nie wymaga osiągania stałych dochodów z wynajmu, jednak stanowi ochronę środków finansowych przez wzrostem inflacji. Zakup polecam osobom pragnącym zainwestować środki w atrakcyjną, świetnie zlokalizowaną, często ekskluzywną nieruchomość, której wartość w perspektywie czasu najprawdopodobniej wzrośnie.

Jeśli chcemy inwestować w nieruchomości niezależnie od ich rodzaju i przetrwać nawet trudniejszy okres na rynku, najważniejsza jest lokalizacja. Najbardziej popularne polskie kierunki turystyczne to miejscowości nad Morzem Bałtyckim (Świnoujście, Kołobrzeg, Trójmiasto) oraz miejscowości górskie (Szklarska Poręba, Karpacz, Zakopane). Inwestycja w nieruchomość nad morzem jest kusząca ze względu na wiele nowych inwestycji oraz rozwój obszarów turystycznych. Świnoujście, Kołobrzeg czy Trójmiasto są to destynacje, które z uwagi na uzdrowiskową specyfikę przyciągają turystów z zagranicy. Pomimo iż okres wypoczynkowy trwa kilka miesięcy, są to miejscowości, w których sezon trwa cały rok.