W ostatnim czasie białostocki rynek mieszkaniowy przeżywa spore ożywienie. Kupcy bynajmniej jednak nie nabywają lokali po to, by w nich zamieszkać. Często widzą w tego rodzaju transakcji szansę na opłacalną inwestycję pod wynajem. W szczegóły wprowadzi nas Maja Sztukiewicz-Sakowicz z Biura Nieruchomości M2Home.

Białystok przyciąga studentów z całego świata

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Białystok systematycznie rozwija się gospodarczo, kulturowo i edukacyjnie. Świadczą o tym m.in. coraz liczniejsze inwestycje mieszkaniowe. Uniwersytet Medyczny czy Politechnika Białostocka to uczelnie cieszące się prestiżem. Wysoko wyspecjalizowana kadra dydaktyczna, konkurencyjność cenowa na tle rodzimych uczelni, jak też atrakcyjne warunki mieszkaniowe, przyciągają coraz więcej studentów z całego świata. Wśród obcokrajowców największym zainteresowaniem cieszy się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Studenci przybywają z USA, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, a nawet z dalekich Seszeli. W tym roku naukę na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczną również obywatele Chin.

Studenci międzynarodowi wybierają Norwegian Tower

Choć budynek nie zachwyca kubaturą, to obcokrajowcy przyjeżdżający na studia do Białegostoku bardzo polubili właśnie ten wieżowiec, ze względu na jego położenie i standard wykończenia lokali. Blok znajduje się w najbardziej pożądanej przez studentów lokalizacji – u zbiegu ulic Kaczorowskiego i Waszyngtona. Apartamentowiec składa się z 16 kondygnacji i ponad 300 mieszkań, a na parterze posiada przydatne usługi handlowe oraz restauracje.

inwestycje mieszkaniowe
fot. Marcin Abecek
inwestycje mieszkaniowe
fot. Marcin Abecek

Zagraniczni studenci szukają mieszkania, w którym będą mieli wysoki standard i wygodę. Przyjeżdżają do Białegostoku studiować, a nie imprezować. Dla nich jest to życiowa szansa, ponieważ studia w Polsce są 2-3-krotnie tańsze niż w innych krajach Europy. Renoma Akademii Medycznej w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej sprawia, że z roku na rok coraz więcej studentów zagranicznych wybiera to z pozoru mało znane, akademickie miasto.

Okolice AMB i PB – najlepszy rejon pod inwestycję w mieszkanie

Od lat jedną z najciekawszych dzielnic do inwestowania w nieruchomości stanowi rejon ulic usytuowanych w pobliżu najważniejszych białostockich uczelni. To tutaj mieszkania pod wynajem cieszą się największym zainteresowaniem wśród nabywców.

Agenci nieruchomości z M2Home obserwują tendencję wzrostową w poszukiwaniu mieszkań do wynajęcia przez studentów z zagranicy. Szczególnie popularnym wyborem jest wspomniany wcześniej Norwegian Tower. Niebawem w tej okolicy powstaną, lub już są w trakcie budowy, kolejne apartamentowce. To właśnie w rejonie ulicy Kaczorowskiego warto kupić mieszkanie. Wówczas macie szansę stać się posiadaczami lokum, które będzie spłacać się samo.

inwestycje mieszkaniowe
fot. Marcin Abecek

Warto dodać, że inwestycje mieszkaniowe, polegające na wynajmowaniu lokali studentom zagranicznym, zwracają się już po 15-18 latach. Obcokrajowcy przyjeżdżający do Białegostoku na wymianę zagraniczną mają z reguły większy budżet niż Polacy, bo ok. 1000/1500 zł na osobę, w zależności od standardu mieszkania. Wynajmujący poszukują głównie 2-3-pokojowych mieszkań, zlokalizowanych blisko uczelni wyższych. Lokale 3-5-pokojowe także cieszą się zainteresowaniem.

Wymagania polskich i zagranicznych studentów

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem akademickim, oferty wynajmu mieszkań odnotowują wśród przyszłych najemców najwyższe w całym roku zainteresowanie. Okres maj-wrzesień w białostockich biurach nieruchomości to najgorętszy czas pod względem zawieranych umów najmu. Jakich mieszkań poszukują studenci, którzy chcą studiować w Białymstoku? Oczywiście położonych w dogodnej lokalizacji, czyli jak najbliżej wybranej uczelni. Drugim istotnym kryterium jest miesięczna cena najmu, a także standard i wyposażenie lokalu.

Zauważyliśmy, że polscy żakowie z reguły decydują się na wynajem mieszkania 2-4-pokojowego, które mogą dzielić z innymi osobami, rozkładając między sobą koszty. Natomiast studenci zagraniczni, dysponujący wyższym budżetem, preferują najem indywidualny. Mieszkania cieszące się wśród nich największym zainteresowaniem, to położone blisko uczelni 2-pokojowe mini apartamenty, o wysokim standardzie wykończenia i pełnym wyposażeniu.

inwestycje mieszkaniowe
fot. Marcin Abecek

Powstają kolejne inwestycje w tym rejonie – warto trzymać rękę na pulsie

Deweloper oddający do użytku budynek mieszkalny przy Kaczorowskiego słusznie stwierdził, że „będzie to jedna z najlepszych inwestycji w nowe mieszkania w Białymstoku, ze względu na jej atrakcyjną lokalizację”. Pomimo słów krytyki co do wyglądu i estetyki samego budynku, czy też obaw o hałas dochodzący od strony ulic Waszyngtona i Legionowej, jest to apartamentowiec znajdujący się w czołówce najpopularniejszych wieżowców w mieście. Można stąd dotrzeć spacerem do centrum Białegostoku, a dojazd jest dodatkowo ułatwiony, dzięki szerokim arteriom komunikacyjnym. Jednocześnie do dyspozycji mamy duży wybór autobusów miejskich, a w sąsiedztwie znajduje się Campus Politechniki Białostockiej.

W okolicy ulic Kaczorowskiego i Kopernika powstają kolejne, duże bloki mieszkalne, które będą znakomitą szansą na inwestycje mieszkaniowe. Lokalizacja czyni to miejsce szczególnie atrakcyjnym.

inwestycje mieszkaniowe
fot. Marcin Abecek