Pielęgnacja dywanu to najlepszy sposób na to, by zachował on wspaniały wygląd przez jak najdłuższy czas. Jak prawidłowo dbać o dywan? Ważna jest przede wszystkim systematyczność, ale także dostosowywanie metod do indywidualnych warunków. 

Ciepło i charakter

Jak się okazuje, dywany to wcale nie przeżytek. Choć w ostatnim czasie minimalistyczne tendencje w aranżacji wnętrz sprawiają, że coraz częściej zadowalamy się „gołą” podłogą wykończoną panelami lub kaflami, to dywany wcale nie odeszły do lamusa. Nic w tym dziwnego – swoją obecnością wnoszą do naszych wnętrz nie tylko fizyczne ciepło, ale też wyrazisty charakter, którego trudno oczekiwać po innych elementach wystroju domu. Gdy już nabędziemy ten wyjątkowy element dekoracji, pojawia się jednak pytanie – jak dbać o dywan?

dbać o dywan
Dywan PIX okrągły, mandihouse.pl
dbać o dywan
mandihouse.pl

Domowa pielęgnacja dywanu

Pielęgnacja dywanu nie zawsze musi oznaczać potrzebę skorzystania z usług profesjonalnej pralni. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi, „domowymi” zasadami, aby przez długie lata zapewnić dobry wygląd dywanu.

Odkurzanie wszystkich zakamarków

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym odkurzaniu. Najlepiej jeśli będzie ono przeprowadzane bez użycia szczotek obrotowych, które mogą uszkodzić dywan. Warto także odkurzać w różnych kierunkach, co sprawi, że dotrzemy do wszystkich zakamarków, w których znajdują się drobiny brudu.

Ręczne pranie

Oprócz regularnego odkurzania nasz dywan będzie wymagał również ręcznego prania. Z całą pewnością warto robić je raz na kilka miesięcy. Do prania nie używajmy mocnych środków, gdyż te mogą poważnie uszkodzić materiał, z którego wykonany jest dywan. Może mieć to wpływ na przykład na blaknięcie koloru oraz zacieranie się wzoru. Dywanu nie należy także nadmiernie namaczać. Do jego czyszczenia najlepiej używać piany powstałej z roztworu wody i lekkiego detergentu. Dywany suszymy w temperaturze pokojowej, w pozycji poziomej.

dbać o dywan
Dywan PALM BY DAY, mandihouse.pl
dbać o dywan
mandihouse.pl
dbać o dywan
Dywan PALM BY NIGHT, mandihouse.pl

Kłopotliwe czworonogi

Do jednych z największych zmór posiadaczy dywanów należy sierść gubiona przez zwierzęta domowe. Jak najlepiej radzić sobie z tego rodzaju problemem? Niezbędne okażą się tu różnego rodzaju szczotki, a także rękawice wyposażone w kolce zbierające. Z ich pomocą pozbędziemy się kłopotliwej sierści, choć będzie to dość czasochłonne. Możemy również rozejrzeć się za specjalnymi nakładkami do odkurzaczy, które pomagają w zbieraniu sierści.

Usuwanie trudnych plam

Nie tylko psia sierść sprawia kłopot w pielęgnacji dywanu. Równie problematyczne potrafią być plamy z kawy, atramentu, wina oraz różnego rodzaju tłuszczów. W przypadku atramentu najlepszym sposobem czyszczenia jest jego odsączenie, a następnie przemycie plamy spirytusem. Plamy z wina usuwamy przy pomocy roztworu wody i octu, z kolei te z kawy należy przemyć szamponem lub – jeśli uparcie nie chcą znikać – roztworem amoniaku. Tłuszczów z naszego dywanu pozbędziemy się przemywając go spirytusem, a następnie szamponem.

dbać o dywan
Dywan Marvel, mandihouse.pl
dbać o dywan
Dywan BID czerwony, mandihouse.pl

Przydatny trik

Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie dywanów, to warto pamiętać o przydatnym triku, który pomoże im dłużej zachować nowy wygląd. Jest to regularne obracanie dywanu, jeśli ten znajduje się w centralnej, nasłonecznionej części pomieszczenia. Zmiana położenia dywanu sprawi, że jego powierzchnia będzie w miarę równomiernie blakła pod wpływem słońca, bez mało estetycznego efektu jasnych plam.

Niezależnie od materiału

Podczas pielęgnacji dywanu zawsze miejmy na uwadze, to że inaczej należy dbać dywan syntetyczny i wełniany, a jeszcze inaczej o dywany typu shaggy. Praktykując jednak wspomniane wyżej „domowe” zasady, możemy mieć pewność, że dywan będzie ocieplał nasze wnętrze i nadawał mu charakter przez długi czas, bez względu na materiał, z którego został wykonany.

dbać o dywan
Dywan BID zielony, mandihouse.pl
dbać o dywan
Dywan Marvel, mandihouse.pl