Obecnie wystawienie mieszkania na sprzedaż z zamiarem dobicia szybkiego i opłacalnego targu nie jest wcale łatwym zadaniem. Podobnie jest z wynajmem. Czasami właściciele muszą podjąć dodatkowy wysiłek, by uzyskać lepszą cenę i skrócić czas obecności mieszkania w serwisach ogłoszeniowych. Zatem jak sprzedać mieszkanie korzystniej? Jak wynająć mieszkanie szybciej i za lepszą cenę?

Strategia home staging

Należy tak zaaranżować przestrzeń przez ustawienie mebli i dekoracji, by mieszkanie stało się najlepszą wersją samego siebie. Ma to być swego rodzaju scenografia. Należy przyjrzeć się na chłodno zarówno całemu lokalowi, jak i każdemu pomieszczeniu z osobna. Pierwszym etapem jest gruntowne sprzątanie. Dom musi lśnić czystością. Poza tym musi zniknąć z niego jak najwięcej rzeczy. Najlepiej od razu rozpocząć pakowanie i wynieść z mieszkania tak wiele, jak to możliwe. Jeśli okaże się to niewystarczające, trzeba wytoczyć cięższe działa i być może ponieść dodatkowe koszty. Malowanie, dodanie elementów wyposażenia, zakup nowych, świeżych roślin ma pokazać potencjał mieszkania i zademonstrować przyszłym lokatorom, jak może wyglądać ich nowa przestrzeń do życia. Jedno spojrzenie na mieszkanie może dać oglądającemu więcej informacji niż najbardziej szczegółowo napisane ogłoszenie.

Jak korzystać z metod home staging?

Operując na pewnym poziomie cenowym nieruchomości, można już pomyśleć o profesjonaliście. Bardzo często agenci nieruchomości posiadają pewną wiedzę z zakresu home staging. Warto posłuchać ich rad. Można też skorzystać z usług specjalisty, który posiada zaplecze w postaci magazynu mebli, dywanów, dodatków i dzieł sztuki. Pewnych zabiegów możemy również dokonać sami. Nasz wybór uzależniony jest od budżetu, jakim dysponujemy. Jeśli postanowimy działać sami, warto, abyśmy zapoznali się z sugestiami specjalistów.

Pierwszego wrażenia nie da się powtórzyć

Pierwsze wrażenie buduje już droga do wejścia. Trzeba o nią zadbać, jak tylko się da. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy sprzedaży domu. Wówczas właściciel ma też większy wpływ na wygląd zewnętrzny posesji. Trzeba zadbać o zieleń: przystrzyc krzewy i dodać kwitnące kwiaty. Specjaliści zalecają zastosowanie nie więcej niż trzech kolorów. Należy spojrzeć na elewację i jeśli jej pomalowanie wydaje się zbyt kosztowne, to warto przynajmniej umyć ją ciśnieniowo. Gdyby trawa nie robiła najlepszego wrażenia, można uciec się do spryskania brunatnych placków odrobiną sprayu, jakiego używa się na polach golfowych. Z pewnością trzeba usunąć sprzed domu wszelkie zabawki, psie akcesoria czy sprzęt ogrodniczy.

Nieco mniej da się zrobić w kamienicy czy bloku, ale część zabiegów porządkowych i aranżacyjnych można przenieść i na ten grunt. Pomóc powinny takie zabiegi, jak chociażby zawieszenie na drzwiach dekoracyjnego wianka, wymiana tabliczki z numerem czy postawienie obok wejścia lub na półpiętrze dekoracyjnej rośliny. Lokalizacja nieruchomości to coś, czego właściciel jednak nie zmieni. Dlatego warto skupić się przede wszystkim na wnętrzu mieszkania lub domu.

Eksperci radzą, jak sprzedać mieszkanie

Specjaliści są zgodni. Trzeba przede wszystkim zrezygnować z wszelkich krzykliwych kolorów. Barwy i ich postrzeganie są bardzo indywidualną kwestią. Najlepiej więc, by ściany były utrzymane w możliwie naturalnej i nierzucającej się w oczy kolorystyce. To samo tyczy się frontów szafek w kuchni, dywanów i innych elementów wyposażenia w sprzedawanym lub wynajmowanym mieszkaniu. Ściany wydają się najłatwiejszym do opracowania elementem, dywan można schować, najtrudniej będzie szybko i tanio zmienić meble, szczególnie te zamontowane na stałe.

W przypadku sprzedaży ta kwestia nie będzie kluczowa, jednak przy wynajmie można się zastanowić, czy przypadkiem ingerencja nie będzie konieczna, aby uzyskać lepszą cenę. Wnętrze musi być wyzbyte z wszelkich śladów indywidualnego gustu. Powinno się prezentować tak, by spodobało się możliwie wielu osobom. Przede wszystkim musi być bardzo czyste. I nie chodzi tu o zwykłe odkurzanie, raczej o gruntowne porządki połączone z wybielaniem fug czy wymianą zakamienionych uszczelek w kabinie prysznicowej. Z łazienki powinny zniknąć też wszelkie przybory. Na ich miejsce najlepiej wstawić małe bukieciki kwiatów lub neutralną ceramikę. Przytulnie będą się też prezentować dekoracyjne ręczniki czy nowe dywaniki łazienkowe w jasnych kolorach.

Te same rady będą dotyczyły również odpowiedzi na pytanie, jak wynająć mieszkanie szybko i w korzystnej cenie. Zdjęcia dobrze zagospodarowanych, czystych i jasnych pomieszczeń przyciągną więcej oglądających. Światło gra tu wielką rolę. Eksperci twierdzą, że w czasie robienia zdjęć i oprowadzenia zainteresowanych najlepiej jest włączyć wszystkie światła. Nie można dopuścić do tego, by oglądający wszedł do ciemnego pomieszczenia. Nawet w ciągu dnia lepiej nie zostawiać Klientowi miejsca na rozważania, czy w danym pomieszczeniu jest wystarczająco jasno. Mieszkanie wygląda lepiej przy zapalonym świetle, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Warto również tuż przed wizytą potencjalnych kupców zaparzyć kawę i przynieść świeże, pachnące pieczywo. Takie zabiegi wpłyną na podświadomy odbiór mieszkania i sprawią, że większość osób poczuje się w nim po prostu dobrze.

Czy to się opłaca?

Agenci nieruchomości są zgodni, że odpowiednio przygotowane do wynajmu lub sprzedaży mieszkanie podnosi wartość transakcji i/lub skraca czas, w jakim do niej dochodzi. Badania wskazują, że rozpiętość korzyści wynosi od 6 do 20%. Może to również oznaczać brak konieczności schodzenia z ustalonej ceny. O tym, że nasz lokal wymaga ulepszeń świadczy duża liczba oglądających, z którymi nie dochodzi do konkretnych rozmów. Jeśli natomiast zamieściliśmy ogłoszenie, na które nikt nie odpowiada, najpierw powinniśmy zrewidować cenę.