Od dłuższego czasu producenci przyzwyczajają nas do tego, że jeden produkt bez problemu może zaspokoić więcej niż jedną z naszych potrzeb. Czy analogiczna sytuacja dotyczy również wanny, w której możemy komfortowo brać prysznic?

Czy w wannie można brać prysznic?

Każda praktyczna łazienka powinna zostać wyposażona w kilka niezbędnych i oczywistych produktów. Ich wybór ogranicza się w zasadzie wyłącznie do pożądanego designu oraz konkretnej marki. Nieco inaczej wygląda sprawa wyboru centralnego elementu każdego salonu kąpielowego. Wówczas czeka nas decyzja o montażu wanny lub kabiny prysznicowej. Oczywiście problemu nie ma, gdy możemy pozwolić sobie na instalację obu urządzeń. Czasem jednak po prostu ograniczają nas przestrzeń lub możliwości finansowe. Gdy w takiej sytuacji zdecydujemy się na kabinę prysznicową, sprawa staje się jasna – możemy w niej brać wyłącznie prysznic. Ewentualnie mamy opcję, by dodać jej nieco więcej funkcjonalności poprzez zamontowanie praktycznego siedziska prysznicowego. Tradycyjnej kąpieli w kabinie prysznicowej jednak nie weźmiemy. Za to prysznic w wannie jest możliwy.

Jeśli chcemy brać prysznic w wannie, to, na upartego, wystarczy jedynie zamontowanie na ścianie odpowiedniej baterii ze słuchawką. Takie podejście do tematu jest jednak wysoce nierozsądne oraz, przede wszystkim, niepraktyczne. Z jednej strony samodzielnie narażamy się na wszelkiego rodzaju kontuzje i wypadki, z drugiej zaś na niepotrzebny nieporządek i potencjalne „powodzie” w łazience. Odpowiednia analiza dostępnej oferty rynkowej pozwoli nam na wybór i zakup optymalnej wanny z dedykowanymi akcesoriami. Dzięki temu zapewnimy sobie nie tylko wygodne, ale i bezpieczne kąpiele oraz prysznice. Spokojnie też znajdziemy akcesoria, które możemy dokupić do już zamontowanej wanny, dotychczas służącej nam wyłącznie do tradycyjnej kąpieli.

prysznic w wannie
Wanna Inspiro, besco.eu

Dedykowane rozwiązania oferowane przez producentów

Już kilka dobrych lat temu producenci wyrobów wyposażenia łazienek odkryli potencjał, jaki daje możliwość dostosowania zwykłej wanny w taki sposób, by obok odprężającej kąpieli umożliwiała również wzięcie szybkiego i orzeźwiającego, ale przede wszystkim bezpiecznego prysznica. Asortyment rynkowy stale poszerza się o rozwiązania hybrydowe, w postaci gotowych kabino-wanien. Dostępne są również osobne akcesoria, które można domontować praktycznie do każdej wanny, by zwiększyć jej funkcjonalność. Na jakie rozwiązania warto więc zwrócić uwagę?

Zakup nowej wanny

Jeśli jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że urządzamy nową łazienkę, możemy rozważyć zamontowanie gotowego kompletu, który proponuje coraz więcej producentów. To tzw. kabino-wanna, czyli nic innego, jak odpowiednio wyprofilowana wanna, do której dopasowano dedykowany parawan nawannowy. W taki sposób producent umożliwia nam wygodną kąpiel lub szybki prysznic w wannie.

Przeprowadzamy metamorfozę

Nie będziemy mieć też większego problemu, jeśli chcemy dostosować naszą standardową wannę, którą już mamy w łazience, do tego, by umożliwiała branie prysznica. Na rynku dostępnych jest wiele modeli praktycznych parawanów nawannowych. Montuje się je niezależnie od montażu wanny. Jeśli zdecydujemy się właśnie na takie rozwiązanie, możemy wybierać spośród szklanych parawanów jedno-, dwu-, trzy- lub nawet pięcioskrzydłowych. Można je swobodnie składać na ścianę, w zależności od naszych potrzeb.

Dobrej jakości parawan nawannowy zapobiega rozchlapywaniu wody podczas brania prysznica i umożliwia wygodne wyjście z wanny po jego zakończeniu – wystarczy złożyć parawan na ścianę. Zapewni nam także bezpieczeństwo, gdyż zwykle jest wykonany ze wzmacnianego szkła hartowanego. Dodatkowym rozwiązaniem może być zamontowanie dedykowanej kabiny nawannowej, która całkowicie zamyka przestrzeń prysznica. Kabina nawannowa jest jednak dedykowana wyłącznie do wanien prostokątnych.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Tworząc taką strefę prysznica w wannie, warto pamiętać również o zniwelowaniu ryzyka poślizgnięć. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy się zdecydować wyłącznie na mało estetyczne gumowe maty antypoślizgowe o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Od pewnego czasu bardzo ciekawą alternatywą dla owych mat może być specjalna powłoka antypoślizgowa nakładana przez producentów w procesie produkcji danej wanny. Często powłoki tego typu dostępne są również w opcji DIY, do samodzielnej aplikacji w domu.

Ostatnim elementem, którego montaż należy rozważyć, są specjalne uchwyty. Tutaj również mamy bardzo szeroki wybór, od modeli w postaci poręczy montowanych na ścianach, dedykowanych osobom z ograniczeniami ruchowymi, przez nieco bardziej dyskretne uchwyty, które można zamontować na rancie wanny. To rozwiązanie, pomimo iż nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa, z pewnością znacząco ułatwi wchodzenie i wychodzenie ze śliskiej wanny. By podczas brania prysznica uniknąć konieczności schylania się po każdy kosmetyk, warto się również zdecydować na zamontowanie półki. Dzięki niej wszystkie niezbędne produkty będziemy mieć pod ręką.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na proponowaną przez producentów gotową hybrydę w postaci kabino-wanny, czy sami planujemy skomponować odpowiedni dla nas komplet, dokupując odpowiednie elementy do już zamontowanej wanny, powinniśmy się skupić przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w łazience. Prysznic w wannie może być przyjemny i orzeźwiający, ale w chwili nieuwagi może doprowadzić do groźnego wypadku. Jeśli jednak zadbamy o bezpieczny prysznic w wannie, uzyskamy efekt 2w1, bez konieczności ograniczania swych potrzeb.