Święta Bożego Narodzenia są mocno zakorzenione w naszej tradycji. Magię świąt tworzą wyjątkowe rytuały, które wraz z naszymi bliskimi kultywujemy w tym okresie. Wybieramy prezenty, przygotowujemy potrawy wigilijne i, oczywiście, ubieramy choinkę. Jak udekorować choinkę na tegoroczne święta? Doradza Małgorzata Kaczmarek ze sklepu internetowego Nice Home.

Wybór świątecznego drzewka

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez rytuału ozdabiania choinki. Ubieranie jej w kolorowe bombki i światełka jest prawie tak samo ważne, jak przygotowywanie potraw wigilijnych.

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak udekorować choinkę na święta, trzeba wybrać jakąś „zieloną pannę”, którą będziemy gościć w domu. Dla jednych wybór choinki na święta jest prosty, bo zawsze wybierają tak samo, inni, mniej zdecydowani, zastanawiają się, czy wybrać choinkę żywą, czy sztuczną. I tu dopiero zaczynają się „schody”, bo okazuje się, że wybór jest naprawdę spory.

Świerki

Do wyboru mamy świerki kłujące, srebrne i pospolite. W zasadzie wszystkie kłują, więc ubieranie choinki może powodować mały dyskomfort. Wynagradza to jednak piękny zapach lasu, który wkracza do domu razem z żywą choinką. Ceny zaczynają się od 20 zł wzwyż, w zależności od gatunku i wysokości drzewka. Niestety, pachnący świerk nie jest zbyt trwały i w ogrzewanych mieszkaniach dość szybko się osypuje.

udekorować choinkę
nicehome.pl

Jodły

Można wybrać także jodłę. Ma ona piękne, ciemnozielone, niekłujące igły i długo trzyma się w domu. Jeśli kupimy świeżą jodłę, spokojnie postoi do połowy stycznia, a jeżeli w domu nie jest zbyt ciepło, to i jeszcze dłużej. Jodły są jednak dosyć drogie. Ceny drzewek zaczynają się od 80 zł.

Polecam zakupy żywych choinek u leśników lub w najbliższej szkółce leśnej, gdzie możemy wybrać drzewko tuż przed jego ścięciem. Wtedy mamy pewność, że będziemy mieć choinkę, która postoi naprawdę długo. Drzewka kupowane na placach najczęściej są ścinane już w październiku lub na początku listopada. Gdy przyniesiemy je do domu i postawimy w ogrzewanym pokoju, po 3-4 dniach zaczynają się osypywać. Efekt jest taki, że tuż przed świętami możemy mieć na wpół ogołoconą choinkę i stos igieł pod nogami.

udekorować choinkę
nicehome.pl

Choinki w doniczkach

Kiedyś zawsze kupowałam choinkę w doniczce i po świętach sadziłam ją w ogrodzie, jednak obecnie sprzedawcy oferują choinki, które nie mają korzeni i zostały przełożone do skromnego wiaderka. Niestety, zwykle takie drzewka nie przyjmują się w ogrodzie, więc lepiej nie przepłacać.

Wyjątkiem są szkółki drzewne, gdzie choinki hodowane są w doniczkach i czasami markety ogrodnicze. Wtedy taką choinkę można po świętach zasadzić w ogrodzie i cieszyć się nią przez kilkadziesiąt lat. Trzeba się jednak przygotować na większy wydatek, bo te choinki kosztują więcej niż te ścięte.

udekorować choinkę
nicehome.pl

Sztuczne drzewka

Jeżeli ktoś nie chce wybierać choinki każdego roku i nie ma nic przeciwko sztucznym drzewkom, to ma przed sobą naprawdę szeroki wybór. Świerki, jodły, zielone, białe, niektóre nawet z szyszkami. Cena wyjściowa sztucznego drzewka jest często sporo wyższa niż żywego, ale to zakup na wiele lat, więc ostatecznie wyjdzie taniej.

Sztuczne choinki są obecnie bardzo ładne i dobrze odwzorowują te prawdziwe, jednak nigdy nie będą miały uroku żywego drzewka i zapachu żywicy. Ceny ładnej sztucznej choinki zaczynają się od 130 zł.

udekorować choinkę
nicehome.pl

Oświetlamy choinkę

Aby nasza choinka prezentowała się naprawdę wyjątkowo, niezbędne jest jej odpowiednie oświetlenie. Do wyboru mamy lampki ledowe: kolorowe (jedno- lub wielokolorowe) oraz białe (ciepłe lub zimne).

Dalej wybór także jest ogromny, bo lampki różnią się nie tylko kolorem, ale także kształtem, ilością diod oraz długością przewodu. Jedne mogą być na baterie, inne mają wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Ja osobiście najbardziej lubię te świecące białym, ciepłym światłem, bo pięknie podkreślają ozdoby na choince. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych w górę.

udekorować choinkę
nicehome.pl

Najpiękniejsze ozdoby choinkowe

Jeżeli zastanawiacie się, jakie ozdoby wybrać do zawieszenia na swojej choince, to podpowiem, że warto kupić takie, które będą pasowały do wystroju całego wnętrza. Chodzi głownie o kolorystykę i styl. Wiem, że często trudno jest się zdecydować, bo wybór jest bardzo duży i wszystko nam się podoba, ale musimy przeprowadzić jakąś selekcję.

Jeżeli lubicie styl skandynawski i w tym klimacie jest urządzone Wasze mieszkanie lub dom, to polecam bombki o prostej formie, ozdobione motywami, które się z tym stylem kojarzą, jak renifery, piórka i gwiazdki. Prostotę podtrzymamy, jeśli bombki będą w stonowanych kolorach. Dobrze prezentują się także ozdoby z drewna, naturalnego sznurka czy z metalu, np. gwiazdki w kolorze srebrnym.

udekorować choinkę
nicehome.pl
udekorować choinkę
nicehome.pl

Do nowoczesnych wnętrz pasują bombki jednokolorowe, o geometrycznych kształtach i prostej formie. Aktualnie modne są metaliczne kolory, szczególnie miedź oraz złoto.

Jeżeli Twój dom jest urządzony klasycznie, to na choince najpiękniej będą wyglądać tradycyjne bombki z brokatem, zdobione złotem, koralikami czy wypukłym wzorem. Można dodać zawieszki w kształcie śnieżynek, sopelków oraz kokardy. Kluczem powinien być kolor dominujący we wnętrzu lub barwa dobrze z nim kontrastująca. Wtedy wszystko będzie spójne i choinka będzie prezentować się naprawdę przepięknie.

Przed zakupem ozdób warto pobuszować w Internecie i poszukać inspiracji. Zobaczcie, co Wam się podoba. Podejrzyjcie, jak ubierane są świąteczne drzewka, jak prezentują się we wnętrzach. Zwróćcie uwagę, jakie kolory zostały wybrane i zweryfikujcie, czy u Was też będzie to tak ładnie wyglądać. Szukajcie podobnie urządzonych wnętrz, wtedy wybór jest znacznie łatwiejszy.

udekorować choinkę
nicehome.pl