Podczas zlecania projektu instalacji elektrycznej wiele osób nie przewiduje niektórych komplikacji, które mogą wystąpić, dlatego często już po fakcie konieczne jest proszenie kolejnego specjalisty o dokonanie przeróbki, by doświetlić mieszkanie. Sposoby na to, jak uniknąć takich sytuacji przedstawi elektryk z Warszawy, Wojciech Popławski.

Zasady doświetlania pomieszczeń

Odpowiednie doświetlenie mieszkania nie jest możliwe przy zastosowaniu wyłącznie głównego źródła światła. Przy większych pomieszczeniach, a także takich, do których wpada stosunkowo mało światła dziennego, konieczne jest zastosowanie oświetlenia kierunkowego. Dodatkowo wykorzystuje się także oświetlenie dekoracyjne, czyli lampy stojące oraz kinkiety.

Należy pamiętać, że zastosowanie rozproszonego źródła światła może powodować niedoświetlenie pomieszczeń. Dlatego tak istotne jest odpowiednie rozplanowanie podłączenia instalacji elektrycznej, z myślą o przyszłym użytkowaniu. O ile w sypialni, gdzie ze względu na charakter pomieszczenia preferowany jest półmrok, możliwe jest zastosowanie jednego źródła światła, o tyle w salonie warto zastosować światła kierunkowe. Dla efektu dekoracyjnego można podświetlić nawet telewizor. Do tego celu są używane halogeny lub taśmy ledowe.

doświetlenie mieszkania
soled.pl

Zaplanowanie doświetlenia pomieszczeń krok po kroku

Aby odpowiednio zaplanować doświetlenie mieszkania, trzeba znać rozkład wszystkich mebli i urządzeń, jakie się w nim znajdą. Jest to istotne, ponieważ umieszczenie gniazdka w miejscu, gdzie znajduje się np. kanapa, będzie bezproduktywne. Podobnie rzecz ma się z rozplanowaniem doświetlenia. Aby móc dopasować do mieszkania rozmieszczenie elektryki, najpierw musi być wiadomo, gdzie znajdzie się stół, gdzie szafa, a gdzie biurko.

doświetlenie mieszkania
ramko.com.pl
doświetlenie mieszkania
almidecor.com

W jaki sposób doświetlać poszczególne pomieszczenia?

Oświetlenie należy zaplanować zarówno na suficie, jak i na ścianach czy też podłodze. Różne poziomy zapewnią odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Zastosowanie lamp wiszących jest lepszym rozwiązaniem niż wykorzystanie kilku niewielkich halogenków. Podobnie w kuchni, nad blatem roboczym, a także nad stołem lub blatem do spożywania posiłków, powinno się stosować oświetlenie kierunkowe. Nad blatem można użyć również oświetlenia dekoracyjnego. Bardzo popularnym rozwiązaniem, polecanym przez elektryków, są taśmy led, które charakteryzują się niedużym poborem prądu.

doświetlenie mieszkania
soled.pl

Jak zamontować oświetlenie ledowe na taśmach?

Taśmę określonej długości przykleja się do aluminiowego profilu. Do tego celu jest stosowana taśma dwustronna. Na taśmie znajdują się styki, które umożliwiają lutowanie zasilania w wybranym miejscu. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci każdy elektryk powinien pamiętać o zastosowaniu lamp, włączników i gniazdek ze stykiem ochronnym IP44.

Środki bezpieczeństwa i BHP muszą być w takim miejscu bezwzględnie egzekwowane. Ponieważ ledy, halogeny czy świetlówki należy podłączać do transformatora, konieczne jest jego schowanie. Mniejszy problem stanowi sufit podwieszany, gdyż nad nim można umieścić to ważne urządzenie. W ten sposób możliwe jest stworzenie efektownego, punktowego oświetlenie np. wysp kuchennych, gdzie w przypadku częstego ich użytkowania potrzebna jest duża ilość światła.

doświetlenie mieszkania
soled.pl
doświetlenie mieszkania
soled.pl

Co jest potrzebne, by oświetlenie pomieszczenia spełniało swoją rolę?

Przy doświetlaniu pomieszczeń nie można zapomnieć o zaplanowaniu obiegów elektrycznych. Jeśli w określonym miejscu znajduje się jedna lampa, można ją włączać zarówno jednym włącznikiem na jednym obiegu, jak i dwoma, włączając jednym przyciskiem jedną część lampy, a drugim kolejną. Jeśli lampy znajdują się na jednym obiegu, można zastosować jeden włącznik. Osobną kwestią jest oświetlanie schodów, gdyż włącznik i wyłącznik powinny znajdować się zarówno na górze, jak i na dole. Takie rozwiązanie przy doświetleniu można zastosować także w sypialni. W tym przypadku włącznik znajduje się blisko i nie trzeba specjalnie wstawać, by wyłączyć światło.

doświetlenie mieszkania
almidecor.com.pl
doświetlenie mieszkania
ramko.com.pl

Dlaczego w pomieszczeniach należy stosować 3 rodzaje oświetlenia?

Wybór oświetlenia i jego rozmieszczenia nie jest sprawą przypadkową. Najlepiej, by każde pomieszczenie miało zarówno główne, kierunkowe, jak i dekoracyjne źródło sztucznego światła. W ten sposób można zbudować odpowiedni klimat w mieszkaniu. Duże, dekoracyjne lampy stojące są niezbędne, by oświetlić ciemne kąty. Natomiast użycie na ścianach ozdobnych kinkietów nada wnętrzu więcej tajemniczości, a także stworzy tak zwaną grę światła.

Niezwykle istotna jest również barwa światła oraz kształt żarówek. W pokoju dziecięcym należy zastosować jasne światło, które sprzyja skupieniu. Powinno ono pojawić się nie tylko przy biurku, ale najlepiej w całym pomieszczeniu. Wszystko to wpływa na rozświetlenie pomieszczenia, zapewniające komfort w użytkowaniu, także wieczorem i nocą.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie włączników w jednej ramce dla danej strefy pomieszczenia. Ułatwia to orientację podczas użytkowania oraz zapamiętanie kolejności włączników, pod warunkiem, że zostały zaplanowane z zachowaniem zasad logiki.

doświetlenie mieszkania
ramko.com.pl
doświetlenie mieszkania
ramko.com.pl

Kto wykona projekt instalacji elektrycznej zapewniający odpowiednie doświetlenie mieszkania?

Każdy projekt instalacji elektrycznej musi być stworzony przez elektryka z uprawnieniami. Niezwykle ważne jest odpowiednie zaplanowanie faz, tak by nie powstawały spięcia w instalacji, które są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do pożaru. Żadna z faz nie może być nadmiernie obciążona, gdyż skutkuje to wybijaniem bezpieczników i koniecznością ich wymiany.

Niestety zdarzają się sytuacje, gdy przy dużym obciążeniu, czyli jednoczesnym włączeniu wielu włączników, a także urządzeń elektrycznych, następuje wybicie bezpiecznika. Im starsza jest instalacja, tym takie zjawisko może być częstsze, ze względu na niedostosowanie do ilości sprzętów elektronicznych, ciągle dokupowanych do domów i mieszkań.

Podsumowując, jak wszystkie prace dotyczące instalacji elektrycznej, również doświetlanie pomieszczeń musi być dokładnie zaplanowane, by zapewniało komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wymiana instalacji elektrycznej to dość duży koszt, należy więc zawczasu pomyśleć nad jej unowocześnieniem w starym budownictwie, tak by zapewniało to swobodne korzystanie ze wszystkich urządzeń elektrycznych. Oczywiście do takiej pracy koniecznie powinno się zaangażować elektryka, który posiada odpowiednie doświadczenie i ma na swoim koncie wiele modernizacji, nawet bardzo starych instalacji.