Właśnie kupiłeś lub wynająłeś swoje wymarzone mieszkanie. Nie możesz doczekać się chwili przeprowadzki oraz urządzania się we własnej przestrzeni. Przenosisz swoje stare meble, masz w planach dokupić też coś nowego. I nagle pojawia się problem – nic do siebie nie pasuje, część rzeczy się nie mieści.

Znasz ten scenariusz? Nie ty jeden. Dziś, z powodu przeszkód finansowych, wielu młodych ludzi decyduje się na zakup niewielkich mieszkań. Już na wstępie muszą więc zastanowić się, jak najbardziej funkcjonalnie je urządzić. Z pomocą przychodzą różnorodne narzędzia online, dzięki którym można samodzielnie wykonać rzut mieszkania i skutecznie wszystko rozplanować. Aplikacje te są dostępne online, w dodatku zazwyczaj za darmo. Jesteś zainteresowany? Czytaj dalej – przeprowadziliśmy dla ciebie testy najpopularniejszych narzędzi do tworzenia rzutów mieszkań.

Aplikacja mobilna Leroy Merlin

Tej całkowicie darmowej aplikacji dostępnej na stronie znanego sklepu budowlanego z powodzeniem może używać osoba niedoświadczona. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, a aby jej użyć, nie trzeba się nawet logować, wystarczy kliknąć w pole „stwórz projekt 3D”. Możemy stworzyć obrys powierzchni zewnętrznych i ścian. Narzędzie pozwala na idealne odwzorowanie układu mieszkania, więc mamy pewność, że ostateczny rzut będzie na pewno poprawny. Kreator umożliwia nam wybór rodzaju, grubości i wysokości ścian, w każdej chwili możemy również modyfikować ich układ. Dzięki funkcji przecięcia ścian możemy tworzyć nietypowe wgłębienia i innego rodzaju modyfikacje. W dalszej części robienia rzutu mieszkania dostępne są takie możliwości, jak dodanie drzwi, okien, schodów, otworów w stropie, dachu i basenu. Po stworzeniu całości możemy przejść do panelu „urządzaj”, gdzie wybierając z listy urządzeń te właściwe, mamy możliwość odpowiedniego zaaranżowania wnętrza mieszkania. W katalogu nie ma zbyt wielu przedmiotów, ale z pomocą tych, które są dostępne, da się stworzyć układ mniej więcej zgodny z wizją. Możliwości programu są dość rozbudowane, obejmują wiele elementów wystroju wnętrz i umeblowania. Dzięki kolejnemu folderowi – „dekoruj” – możliwa jest także zmiana kolorów, wybór farb, elewacji, materiałów pokrywających meble i wiele innych.

Dodatkowe informacje:

 • darmowe użytkowanie
 • polska wersja językowa
 • dostępne opcje zapisywania i drukowania projektów oraz utworzenia zrzutów ekranu
 • funkcja pod tytułem „lista zakupowa” – automatycznie tworzy listę wszystkich produktów, których zakup będzie nam potrzebny do urządzenia zaprojektowanego przez nas mieszkania

Planmieszkania.pl

Aplikacja automatycznie oblicza powierzchnię pomieszczeń i ścian oraz wykonuje wstępny kosztorys, co jest dużym atutem. Jej intuicyjność jest jednak nie najlepsza, np. trudniej niż w przypadku aplikacji Leroy Merlin zorientować się, jakich użyć funkcji, by narysować rzut domu. Dostępne są cztery modele układu mieszkania – należy je przeciągnąć na pole robocze, co nie od razu jest wiadome. Przy rysowaniu dodatkowych ścian trudno utrzymać prostą linię, co powoduje komplikacje: rysowana ściana pojawia się nie w tym miejscu, w którym powinna, jest utrzymana pod złym kątem, lub nie powstaje wcale. Za pomocą funkcji 3D w programie można sprawdzać na bieżąco, jak wygląda nasz projekt domu. Okna i drzwi można dodawać z innego folderu, podobnie jak meble. Jednak w tym wypadku nie mamy do dyspozycji różnych rodzajów mebli, a jedynie po jednym przedmiocie. I możemy jedynie zmieniać kolor, rotację i wielkość przedmiotu, więc na pewno trudniej będzie nam stworzyć wyjątkowo rzeczywiste odzwierciedlenie naszego planu. Program działa szybko i nie zawiesza się, jest też bezpłatny, jednak jego intuicyjność pozostawia wiele do życzenia, użytkowanie też nie jest specjalnie łatwe. Aplikacja nie jest zła, jednak na tle innych tu ocenianych wypada gorzej i trzeba trochę wprawy, by stworzyć z jej pomocą przyzwoity rzut mieszkania.

Dodatkowe informacje:

 • darmowego użytkowanie
 • możliwość odbycia wirtualnego spaceru po zaprojektowanym już przez siebie pomieszczeniu
 • możliwość wygenerowania linka, który można wysłać znajomym oraz rodzinie
 • aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim

ImoPlan.pl

Testowanie tej aplikacji nie wymaga logowania i jest darmowe. W tym trybie mamy do dyspozycji wiele funkcji. Istnieją również funkcje premium, ale ich użytkowanie wymaga już zalogowania się i uiszczenia opłaty. Można trochę manipulować wielkością i ułożeniem ścian. Dodanie ścian wewnętrznych, okien oraz drzwi możliwe jest po przejściu do panelu „wnętrze”. Niestety nie jest to od razu wiadome, przez co użytkownik nieobyty z aplikacją może tracić czas na szukanie tej funkcji w folderze do tworzenia kształtu pomieszczenia. Intuicyjność nie jest więc jej mocną stroną aplikacji. Podziwu nie budzi również katalog dostępnych w niej mebli. Do dyspozycji mamy jedynie kilka modeli krzeseł, łóżek i szaf. Aby mieć dostęp do kilku z nich, trzeba wykupić pakiet premium.

Dodatkowe informacje:

 • polska wersja językowa
 • oglądanie rzutów w 3D
 • możliwość odbycia wirtualnego spaceru po zaprojektowanym pomieszczeniu
 • możliwość wygenerowania linka i udostępniania projektu

Homestyler

Tutaj, podobnie jak w innych aplikacjach, również mamy możliwość rysowania w dwóch i trzech wymiarach. Program niestety dostępny jest jedynie w języku angielskim, jednak przejrzyste ikonki ułatwiają jego obsługę. Aplikacja jest bardzo łatwa w użytkowaniu i wygląda bardzo profesjonalnie. Można wybrać gotowy układ domu albo samemu narysować ściany. Program zawiera obszerny katalog okien, drzwi, barierek, schodów itd., różniących się kształtem, wysokością i wyglądem. Dzięki renderom możemy wybrać odpowiadający nam kształt elementów wyposażenia. Katalog meblowy również jest bardzo obfity, oprócz mebli, możemy wybierać także dodatki i ozdoby. Wszystkie przedmioty są pięknie przedstawione za pomocą renderów, dzięki czemu użytkownik może wybrać te najwłaściwsze, ułożyć je, a następnie zdecydować, czy elementy aranżacji rzeczywiście do siebie pasują. Oczywiście dostępne są też różne wykładziny i dywany. Przy tych wszystkich korzyściach aplikacja w dodatku działa płynnie i bez problemów. I zupełnie za darmo.

Dodatkowe informacje:

 • darmowe użytkowanie
 • możliwość robienia renderów projektu
 • możliwość zapisywania i udostępniania projektu oraz robienia zrzutów ekranu
 • aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim

Roomstyler

Innowacją w tej aplikacji jest możliwość obejrzenia tutorialu, który ułatwia jej obsługę. Program dostępny jest jedynie w angielskiej wersji językowej, jednak podobnie jak w przypadku homestylera, czytelne ikonki i obrazowe zdjęcia powodują, że nawet ktoś, kto nie zna angielskiego, poradzi sobie z obsługą. W programie możemy sami narysować ściany lub posłużyć się gotowymi modelami pokoi. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, przejrzysta i naprawdę łatwa w obsłudze. Niedoświadczony użytkownik już po chwili może zorientować się, jak z niej korzystać. Mimo że program nie zawiera tak dużego wyboru modeli drzwi i okien, jak w Homestylerze, a i rendery nie są tak ładne i kolorowe, z jego użyciem wciąż z powodzeniem można utworzyć dość fajny projekt mieszkania. Możliwości wyboru i tak jest stosunkowo dużo. Jeśli natomiast chodzi o meble, dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych produktów. Łatwo się je ustawia, a także zmienia ich kolory oraz wielkość. Ilość kategorii i przedmiotów jest naprawdę imponująca, dostępne są nawet urządzenia do domowej siłowni. Autorzy zadbali o najdrobniejsze detale, możemy np. położyć na biurku zeszyt. A mimo to aplikacja działa szybko i nie zawiesza się. W programie tym można tworzyć naprawdę ciekawe i dobre wizualizacje.

Dodatkowe informacje:

 • możliwość darmowego użytkowania
 • opcja generowania zdjęć 3D – dostępna po zalogowaniu