Zajmując się wynajmem, każdy prędzej czy później staje przed wyborem –  wynajmować bezpośrednio czy z agencją? Decyzja, którą podejmują właściciele, często wiąże się z ilością prac do wykonania, które absorbują czasowo i odciągają od bieżących czynności rodzinno-zawodowych. Jeśli zdecydujemy się na pomoc agenta, jakiej prowizji powinniśmy się spodziewać? Podpowiada Izabela Zudzin-Wiśniewska z Goeste Nieruchomości. 

Jaką prowizję pobiera agent?

Jeśli podczas wynajmu decydujesz się na współpracę z agencją nieruchomości, warto wiedzieć o aktualnych stawkach pośredników. W zależności od wyboru agencji i rodzaju umowy, prowizja agenta przy wynajmie wynosi od 50 do 100% wysokości miesięcznego czynszu (brutto lub netto plus VAT) i jest pobierana od właściciela mieszkania. Przy wyborze pośrednika warto wybrać agenta z licencją i doświadczeniem. Jest to istotne, ponieważ pośrednicy licencjonowani odpowiadają zawodowo przed „kozą” – Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Co podczas wynajmu gwarantuje agent nieruchomości?

Wynajem mieszkań to dość skomplikowany proces. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z wynajmem, powinny spojrzeć na mieszkanie jak na biznes. Oznacza to, że biznes, czyli Twoje mieszkanie, ma przynosić regularne, comiesięczne wpływy pieniężne. Będzie to dla Ciebie przychód pasywny lub spłata raty kredytu.

Dobrze wykonana praca to często wiele czynności, które mają doprowadzić do jak najszybszego wynajmu, po jak najwyższej cenie rynkowej. W związku z powyższym, najlepsza forma współpracy przy wynajmach, to wyłączność, z jednoczesną współpracą między agencyjną oraz prowizja agenta w wysokości 100% jednomiesięcznego czynszu najmu. Nie każdy bowiem pośrednik chce się zajmować wynajmami. Pracy przy nich jest tyle, co przy sprzedaży, a zarobek dużo mniejszy. Działając na wyłączność, dajemy najszerszy możliwy marketing i najszerszy zakres poszukiwania najemcy, poprzez całą siatkę innych pośredników i ich dostępu do klientów.

Wbrew powszechnie panującej opinii, rola pośrednika w wynajmie mieszkania nie ogranicza się do pobrania wynagrodzenia, co często określane jest tzw. „nic nierobieniem” lub „kasą za adres”. Dobry pośrednik na wyłączność, aby zarobić na swoje wynagrodzenie, wykonuje wiele zadań i czynności, które mają doprowadzić do spełnienia oczekiwań wynajmującego. Do takich obowiązków należą:

 • weryfikacja i oszacowanie ceny nieruchomości,
 • ustalenie grupy docelowej,
 • przygotowanie mieszkania do sesji foto (czasami home staging),
 • przygotowanie odpowiedniego opisu,
 • zamieszczenie ogłoszeń, weryfikacja odzewu i modyfikacja ogłoszeń,
 • odbieranie telefonów, e-maili, umawianie się na spotkania,
 • prezentacja nieruchomości,
 • selekcja najemców (weryfikacja, rekomendacje z poprzedniego miejsca itp.),
 • negocjacje warunków najmu,
 • przygotowanie wzoru umowy najmu, w zależności od rodzaju,
 • przekazanie nieruchomości.

Ilość prac jest niezaprzeczalna, a wynagrodzenie w 100% adekwatne!

Prowizja agenta pobierana od najemcy

W całym procesie wynajmu, pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego wynagrodzenia ze strony najemcy. W standardowym przebiegu procesu zwyczajowo przyjęło się 50% brutto lub netto plus VAT miesięcznego czynszu najmu od najemcy. Wszystko, zależy od ilości wykonanych prac na rzecz najemcy oraz od wartości nieruchomości. Oczywiście w procesie wynajmu najważniejsze jest wypośrodkowanie interesów zarówno wynajmującego, jak i najemcy, doprowadzając do wynajmu mieszkania.