Mieszkania studenckie nie wyglądają już jak dawniej. Stancje sprzed kilkunastu lat odeszły w niepamięć, a domy studenckie są wyremontowane, monitorowane, z ograniczonym dostępem. Jakie w takim razie jest idealne mieszkanie dla studenta? Na to pytanie odpowie pośrednik w obrocie nieruchomościami, Iwona Witczak.

Generacja Z 

Mieszkanie dla studenta musi być w dobrej cenie, a także w dogodnej lokalizacji, z której można szybko załatwić codzienne sprawy. Panujący dobrobyt mieszkaniowy sprawia, że wymagania co do standardów są coraz wyższe. Zgodnie z tym studenci poszukują nowoczesnych, funkcjonalnych i dobrze wyposażonych mieszkań.

Żakowie nie tylko cenią sobie wygodę, ale również szukają spokoju i intymności. Spośród nieruchomości na wynajem najczęściej wybierane jest jednoosobowe mieszkanie dla studenta, które jest wynajmowane w pojedynkę lub w parach. Opcja wyboru mieszkania jednopokojowego zostaje jednak dla bardziej majętnych osób. Cena samego czynszu przeciętnej kawalerki w Krakowie wzrosła o około 100 zł. Jest to kwota między 1100 zł a 1400 zł. Najtańsze są mieszkania do 25 m2, o niższym standardzie lub daleko od centrum. Jeszcze wyższą cenę mają mieszkania o większej powierzchni – około 35 m2, położone blisko centrum lub ośrodków akademickich.

W grupie taniej

Osoby, które poszukują mieszkania w kilka osób, najczęściej wybierają lokale dwu, trzy, a nawet czteropokojowe z oddzielną kuchnią. Czynsz za taką nieruchomość to kwota między 1800 a 2700 zł. Młodzież preferuje mieszkania z ogrzewaniem miejskim, które mają pokoje o podobnej wielkości i są nowocześnie umeblowane. W takim przypadku większą uwagę niż przy kawalerkach zwraca się na lokalizację. Musi ona pogodzić potrzeby kilku osób, więc bardzo ważny jest dostęp do węzłów komunikacyjnych. Dzięki nim studenci będą mogli dojechać na zajęcia odbywające się w różnych częściach miasta.

Żakowie nie zwracają uwagi na piętro, nasłonecznienie, ani na to, czy w budynku jest winda. Bardziej liczy się dla nich, czy w mieszkaniu znajduje się odpowiednia ilość łóżek i biurek, czy jest duża lodówka i, oczywiście, szybki Internet.

Pokoje jednoosobowe wciąż na topie

Osoby, które samodzielnie poszukują tańszych nieruchomości, najczęściej korzystają z dostępnych na rynku ofert wynajmu pokojów jednoosobowych. Jednak ceny stancji znacznie się różnią, w zależności od lokalizacji oraz standardu. Kwoty pokojów jednoosobowych zaczynają się od około 550 zł (w tym przypadku cena obejmuje również opłaty za media), a czasami sięgają nawet wartości małej kawalerki.

Wśród braci studenckiej

Osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i którym codzienny dojazd do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie, uczelnie przyznają miejsca w domach studenckich. Skromnie umeblowane pokoje mają niewielką powierzchnię i najczęściej są jedno-, dwu- lub trzyosobowe. Kosztują między 290 a 1100 zł, wraz z wliczonymi opłatami za media.

Mieszkanie dla studenta w akademiku ma swoje zalety. Na terenach niektórych kampusów znajdują się dostępne dla wynajmujących pokoje cichej nauki, punkty ksero, siłownie, sale bilardowe, boiska sportowe, parkingi, stołówki i kluby studenckie będące centrami kultury akademickiej.

Na ile podpisać umowę?

Rok akademicki trwa od października do czerwca, dlatego studenci chętniej decydują się na mieszkania, których właściciele zgadzają się na wynajem nieruchomości w adekwatnym okresie lub obniżają cenę czynszu przez okres wakacji.

Nie tylko rodacy przeprowadzają się na do miast akademickich. Na polskich uczelniach studiuje wielu obcokrajowców. Ich preferencje w dużej mierze zależą od warunków bytowych, jakie mają w swoim kraju. Nasi goście ze wschodu częściej godzą się na mieszkania bardziej oddalone od centrum lub o nieco niższym standardzie. W dużej mierze kierują się względami finansowymi. Z kolei studenci przyjeżdżający z zachodniej części kontynentu niemal zawsze wybierają centrum miasta lub bezpośrednią okolicę uczelni.

Trudności ze znalezieniem lokum na wolnym rynku mają studenci z wymian międzynarodowych. Dotyczy to np. programów w ramach stypendiów Erasmusa, w którego przypadku pobyt na polskiej uczelni może trwać od 3 do 12 miesięcy. O ile roczna umowa najmu jest powszechnie stosowana, to właściciele mieszkań niechętnie wynajmują nieruchomości na krótki, kilkumiesięczny okres czasu.

Wirtualne decyzje

Studenci najczęściej dokonują wyboru mieszkania jeszcze ze swojego domu rodzinnego. Selekcjonują oferty w sieci i wyznaczają jeden dzień lub weekend na oglądanie wybranych nieruchomości. Moje biuro wprowadziło bardzo lubiane przez studentów wirtualne wizyty. Dzięki nim można szczegółowo obejrzeć wszystkie pomieszczenia lokalu na swoim komputerze lub smartfonie. Generacja Z nie zadaje wielu pytań, dlatego zdjęcia umieszczone w ofercie wynajmu powinny prezentować aktualne umeblowanie oraz rozkład pomieszczeń w mieszkaniu.