Zakup mieszkania może być przyjemnym zwieńczeniem pewnego etapu życia, podkreślającym osiągnięcie swoistej stabilizacji. Jednak zakup domu dla rodziny różni się od zakupu mieszkania przez singla. W każdym z tych przypadków ważne są inne oczekiwania. Zarówno co do lokalizacji przyszłej nieruchomości, jak i jej wielkości, czy wreszcie standardu wykończenia. Jakie zatem powinno być mieszkanie dla singla, aby było czymś więcej niż tylko miejscem do spania?

Wygodne, czyli jakie

Pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać przy zakupie nieruchomości mieszkalnej, powinno się wiązać z jego wielkością. Ile zatem metrów kwadratowych potrzebuje singiel, aby czuć się komfortowo we własnym M? To zależy od rodzaju pracy i jego preferencji. Jeśli singiel pracuje jako freelancer w domu, wówczas zakup mieszkania powinien uwzględnić kilka dodatkowych metrów na niewielkie biuro. Zazwyczaj single wybierają kawalerki o powierzchni do 30-35 metrów kwadratowych. Na takiej powierzchni można już wydzielić sypialnię i wskazać przestrzeń mieszkalną. Do dyspozycji użytkownika jest również kuchnia a nie aneks kuchenny, co umożliwia optymalne zaprojektowanie przestrzeni. Mieszkanie dla singla może być również mieszkaniem dwupokojowym z wydzieloną sypialnią. Mieszkanie, w którym ma zamieszkać osoba bezdzietna, nie powinno mieć powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych.

Taras, loggia, a może ogródek

Ustalmy jedno: rzadko który singiel chciałby uprawiać przydomowy ogródek. Oczywiście posiadanie własnej przestrzeni wokół mieszkania jest wskazane, lecz zdecydowanie wystarcza niewielki balkon lub loggia. Zwykle również mieszkanie z ogródkiem jest mieszkaniem na parterze. To z kolei przekłada się na konieczność dodatkowego zabezpieczenia mieszkania przed potencjalnym włamaniem. Balkony po obu stronach mieszkania czy zabudowane tarasy, które według inwestora świetnie się sprawdzą jako zimowy ogródek, ładnie wyglądają na planach. W praktyce podnoszą cenę nieruchomości, a zazwyczaj wykorzystuje się je co najwyżej do składowania niepotrzebnych przedmiotów. Za to przydaje się miejsce garażowe, nawet jeśli nie posiadamy samochodu w chwili zakupu mieszkania, można je potraktować jako kolejną nieruchomość do wynajęcia. Część singli nie zwraca uwagi na to, czy kupuje nieruchomość z komórką lokatorską lub mówiąc po ludzku piwnicą, jednak kilka dodatkowych metrów przestrzeni także się przydaje na składowanie różnych niepotrzebnych przedmiotów.

Lokalizacja czy cena

Zakup nieruchomości wiąże się przede wszystkim z lokalizacją mieszkania. Niektórzy nabywcy wolą kupić tańsze mieszkanie, położone na obrzeżach miasta, które gwarantuje im ciszę i spokój. Takie lokalizacje są jednak dobre dla rodzin, które nie muszą dojeżdżać do pracy. Położenie z dala od centrum, choć korzystne pod względem ceny za metr mieszkania, oznacza jednocześnie spore problemy z dojazdem do pracy. Zakup mieszkania dla singla powinien być dobrze przemyślany pod względem ceny. Może zamiast pozornych oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych na metrze mieszkania warto zapłacić nieco więcej, aby zapewnić sobie lepszy dojazd do szkoły czy do pracy. W wielu miastach pojawiają się tańsze mieszkania blisko centrum, najczęściej wybudowane na działkach poprzemysłowych. Przed sformalizowaniem zakupu mieszkania warto również dokładnie obejrzeć okolicę. Często inwestorzy obiecują, że osiedle sąsiaduje z parkiem, a w rzeczywistości park oznacza kilka drzew, które być może będą wycięte przy okazji wybudowania kolejnego bloku. Z kolei malownicze sąsiedztwo z rzeką może być mniej ciekawe, gdy pojawią się wiosenne podtopienia. Warto też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy sklep czy przystanek komunikacji miejskiej, nawet jeśli singiel ma samochód do dyspozycji.

Za gotówkę czy na kredyt

Brak własnych środków na zakup wymarzonego mieszkania nie jest zwykle problemem ze względu na dostępność komercyjnych kredytów hipotecznych. Niejednokrotnie mieszkanie dla singla może być częściowo sfinansowane z programów rządowych, skierowanych do osób młodych, kupujących pierwsze w swoim życiu mieszkanie. Zakup domu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych oznacza spore korzyści finansowe. Przez kilka lat państwo spłaca odsetki od zaciągniętego kredytu. Dzięki temu singiel może cieszyć się własnym mieszkaniem, a rata kredytu nie obniża jego możliwości finansowych. Przy zaciąganiu kredytu ważna będzie jednak zdolność kredytowa singla, na którą wpływa nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale również jego stałe zobowiązania finansowe. Niektórzy jednak boją się zaciągania kredytów na wiele lat w obawie o swoją sytuację zawodową i finansową. To właśnie ta grupa decyduje się na zakup mieszkania za gotówkę, co oznacza konieczność posiadania oszczędności w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Standard wykończenia

Osoby zapracowane bardzo rzadko mają czas, aby dodatkowo szukać ekip remontowo-budowlanych, które wykończyłyby ich mieszkanie. Single chętnie wybierają mieszkania budowane przez inwestorów, którzy oferują mieszkania o zróżnicowanym standardzie wykończenia. W tym przypadku cena za metr mieszkania jest podwyższana o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, przy czym wysokość dopłaty zależy od wybranego rodzaju wykończenia oraz materiałów, na jakie zdecydował się nabywca. Dla wielu singli odbiór kluczy to moment, w którym chcą od razu zamieszkać w swoim własnym M.

Sam proces potencjalnego zakupu nieruchomości warto rozpocząć na etapie pojawienia się informacji o nowej inwestycji mieszkaniowej. Najszybciej nabywców znajdują mieszkania małe, kawalerki i mieszkania dwupokojowe o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych. Szukają ich single, ale i nabywcy, którzy wkrótce je wynajmą. Małe mieszkanie można również szybko i korzystnie sprzedać, na rynku nieruchomości pojawiają się także oferty zamiany większych mieszkań na mieszkanie mniejsze z ewentualną dopłatą. W praktyce oznacza to możliwość zbycia mieszkania w dowolnym momencie.