Podczas wyboru okien dachowych szczególną uwagę zwracajmy na grubość ram, rodzaj zastosowanego drewna, ilość uszczelek oraz specyfikację pakietów szybowych. Szczegółowe informacje na ten temat przybliża Magdalena Jeluków, właścicielka firmy Omega Pro specjalizującej się w montażu stolarki otworowej.  

Okna dachowe, inaczej zwane połaciowymi, to inwestycja na lata. Na podstawie własnych obserwacji zauważyłam, że inwestorzy zwykle pomijają tę kwestię, bardziej skupiając się na „pionowej” stolarce otworowej. Okna dachowe często są traktowane jako dodatek do dachu, jednak warto poświęcić chwilę czasu i dokładnie zastanowić się nad ich wyborem.

Jakie są ceny i wymiary okien dachowych?

Cena kompletnego okna dachowego może wahać się od 700 do nawet kilku tysięcy zł. Podczas dokonywania wyboru zawsze miejmy na uwadze to, że im większe okna, tym więcej światła wpada do pomieszczenia. Okna dachowe występują w około 12 typowych rozmiarach. Najczęściej zamawiane to 78 x 118 cm oraz 78 x 140 cm. Zwykle istnieje możliwość wykonania okna na wymiar, ale niestety wiąże się to z o wiele wyższą ceną.

Oblachowanie zewnętrzne w oknach dachowych zazwyczaj występuje w odcieniach szarości, ponieważ barwa ta idealnie komponuje się z różnymi kolorami pokryć dachowych. Ewentualne zmienianie koloru oblachowania, podobnie jak przy projektowaniu okien na wymiar, jest bardzo kosztowne, więc nie jest to popularna praktyka.

okna dachowe
okpol.pl

Na co warto zwrócić uwagę?

Moi klienci najczęściej wybierają okna drewniane, jednak w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka czy kuchnia, warto zastosować okna dachowe o podwyższonej odporności. Wówczas zaleca się wybranie tworzywa PCV czy też drewna pokrytego poliuretanem. Warto również zastanowić się nad zastosowaniem nawiewników. Problemy z prawidłową wentylacją mogą powodować w pomieszczeniach kondensację pary wodnej.

Do wyboru mamy również okna obrotowe (z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości), a także okna uchylno-obotowe oraz uchylne, które nie zabierają miejsca w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może dodatkowo pełnić funkcję okna wyłazowego czy ewakuacyjnego.

Większość producentów montuje klamki u dołu skrzydła okna dachowego, jednak nie wszyscy. Decydując się na górne otwieranie okien, przed zamówieniem należy ustalić, czy nie będzie to powodowało trudności w codziennym użytkowaniu okna.

okna dachowe
okpol.pl

Współczynnik przewodzenia ciepła

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła. Aby jak najbardziej ograniczyć to zjawisko, powinno się stosować okna, które mają dobre parametry, czyli niski współczynnik przenikania ciepła (Ug). Oznacza on po prostu, ile ciepła ucieka przez szybę na zewnątrz pomieszczenia. Od 2017 roku Ug okien dachowych powinien wynosić 1,3 W/m2K. W 2021 roku ma być to już 1,1 W/m2K. Aktualnie klienci najczęściej decydują się na okna z pakietem 3-szybowym. Właściciele domów energooszczędnych oraz pasywnych najczęściej wybierają produkty, których Ug wynosi poniżej 0,9 W/m2K lub mniej.

okna dachowe
okpol.pl

Dlaczego warto zamówić usługę montażu?

Podczas zamawiania okien lepiej zdecydować się na zakup z montażem. Cenę usługi liczy się z zastosowaniem preferencyjnej stawki 8% VAT, jest ona również objęta gwarancją montażową. To jednak nie są główne powody, dla których lepiej zlecić montaż specjaliście.

Profesjonalny montaż okien dachowych jest niezwykle ważny. Ponieważ okna są narażone na warunki atmosferyczne, powinny zostać solidnie osadzone i odpowiednio zabezpieczone. Dodatkowo firma dokonująca pomiaru dobierze odpowiedni rozmiar okna oraz rodzaj jego kołnierza uszczelniającego – w zależności od pokrycia dachowego. W przypadku okien montowanych poziomo lub pionowo obok siebie niezbędny jest kołnierz zespolony. Dzięki temu okna mogą być łączone w różne zestawy.

okna dachowe
okpol.pl