Schody odgrywają niezwykle ważną rolę w każdym wnętrzu. Ich wybór będzie warunkował poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Ponadto, styl schodów powinien być spójny z aranżacją wnętrza. O temacie schodów w nowoczesnych wnętrzach opowie Maciej Sybicki z Salonu ArtCore. 

Czym kierować się podczas wyboru schodów wewnętrznych?

Schody znajdujące się wewnątrz naszego mieszkania powinny być przede wszystkim wygodne, tak aby zapewniały bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Warto wziąć pod uwagę, że są one zwykle używane kilka razy dziennie. Podczas podejmowania decyzji o wyborze schodów powinniśmy uwzględnić także to, kto będzie z nich korzystał. Jeśli w domu znajdują się osoby starsze, dzieci czy też zwierzęta, musimy wziąć ten fakt pod uwagę.

Schody powinny być funkcjonalne, a zarazem efektowne. Jest to obiekt o sporych rozmiarach, który rzuca się w oczy. Ponieważ wpływa na wystrój całego domu, nie należy wybierać go przypadkowo. Trzeba także podkreślić, że jest to inwestycja na długie lata. Oczywiście w każdej chwili możemy dokonać remontu, jednak jest to działanie czasochłonne, skomplikowane, a także kosztowne.

schody
schodosystem.pl

Ergonomiczne użytkowanie

Jak wyżej wspomniano, schody mają być przede wszystkim bezpieczne. Stopnie muszą mieć odpowiednią szerokość oraz wysokość. Oczywistym jest, że dla sprawnych i młodych osób nie ma to większego znaczenia. Sprawa ma się jednak inaczej w przypadku osób starszych oraz dzieci. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż schody źle dopasowane do potrzeb mogą stanowić duże zagrożenie. Schody muszą być zaprojektowane w zgodzie z obowiązującymi normami. Nie powinny również zmuszać do nadmiernego wysiłku, który mógłby zaszkodzić zdrowiu. Poruszanie się po nich ma odbywać się szybko oraz bezproblemowo.

Na ergonomiczność schodów wpływają ich wymiary oraz nawierzchnia. Nie można także zapomnieć o solidnej i niezawodnej balustradzie, dzięki której wchodzenie po stopniach stanie się o wiele łatwiejsze. Wiele osób z niej rezygnuje, jednak pamiętajmy, że wówczas nietrudno o nieszczęście. Upadek z wysokości może być przyczyną utraty zdrowia, a nawet życia.

Poręcz schodów powinna być przede wszystkim stabilna, tak aby nie chwiała się przy każdym ruchu. W przypadku, gdy będzie ona nieprawidłowo przymocowana, istnieje duże ryzyko, że złamie się pod naporem użytkownika. Tyczy się to w szczególności balustrady drewnianej. Niegdyś była ona przyczepiana na klej i pełniła funkcję głównie dekoracyjną. Lepiej zrezygnować z takiego pomysłu, gdyż barierka to nie tylko ozdoba, ale także element gwarantujący bezpieczeństwo. Wysokość, na której zostanie ona umieszczona także nie jest bez znaczenia. Poręcz powinna znajdować się mniej więcej na wysokości przedramienia. Jeśli w domu znajdują się dzieci, to najlepszym wariantem jest barierka z gęsto rozmieszczonymi szczebelkami. Zniweluje to ryzyko nieszczęśliwego wypadku, gdyż dziecko nie wypadnie poza schody.

schody
schodosystem.pl

Odpowiedni kształt

W nowoczesnym domu możemy umieścić schody zarówno o klasycznym, jak i modernistycznym kształcie. Pole do popisu jest wyjątkowo szerokie, więc każdy może dobrać coś odpowiedniego do swoich potrzeb i oczekiwań.

Wyróżniamy:

  • schody wewnętrzne jednobiegowe,
  • schody wewnętrzne dwubiegowe,
  • schody wewnętrzne kręte.
schody
schodosystem.pl

Każdy kształt ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Schody jednobiegowe zajmują relatywnie dużo miejsca. Jest to najprostsze połączenie pomiędzy piętrami. Zwykle umieszcza się je równolegle do najdłuższej ściany domu. Wbrew pozorom nie są to schody zbyt często spotykane – najczęściej widzimy je w mieszkaniach o dużej powierzchni.

schody
schodosystem.pl
schody
schodosystem.pl

Schody dwubiegowe cieszą się największą popularnością, gdyż zajmują mniej miejsca niż tradycyjne schody jednobiegowe. Ponadto są niezwykle uniwersalne i niekłopotliwe w użytkowaniu. Kształt łamany posiada biegi usytuowane pod kątem prostym. Często spotykane są schody łamane powrotne, które aż trzy razy zmieniają kierunek ruchu. Schody o kształcie zabiegowym posiadają biegi umieszczone równolegle. Pomiędzy biegami warto umieścić platformę, dzięki której można odpocząć podczas wchodzenia na piętro. Jest to również przydatne podczas wnoszenia lub wynoszenia mebli czy innych sprzętów o dużych gabarytach.

Schody kręte cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Prezentują się one wyjątkowo oryginalnie i modernistycznie, a ponadto zajmują bardzo mało miejsca. Należy jednak podkreślić, że nie jest to najlepszy wybór, gdy w domu znajdują się osoby starsze lub dzieci. Trzeba liczyć się z tym, że ich zmysł równowagi nie znajduje się na najwyższym poziomie. Wielką zaletą spiralnych schodów jest za to możliwość ich szybkiego montażu. Dają one również większą swobodę – nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je na środku pokoju. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Wymiary schodów

Niezależnie od tego, na jaki kształt się zdecydujemy, schody przede wszystkim muszą posiadać optymalne wymiary. Istnieje prosta zasada: im wyższy stopień, tym węższa powinna być jego szerokość. Stopnie powinny być przystosowane do osoby dorosłej. W tym przypadku średnia długość kroku to około 60-70 cm. W takim przedziale powinna mieścić się suma podwójnej wysokości oraz szerokości stopnia. Powszechnie spotykany rozmiar stopnia wynosi 17 cm x 29 cm. Jeden bieg nie powinien posiadać zbyt dużej ilości stopni, gdyż może być to uciążliwe dla użytkownika. Zdecydowanie lepiej umieścić większą ilość biegów, dzięki czemu wejście po schodach będzie proste, niezależnie od wieku.

To, jak szerokie mają być schody, zależy głównie od ilości wolnej przestrzeni. Dobrze jest, gdy na schodach mogą minąć się dwie osoby. Oczywiście nie jest to wymagane, jednak warto pamiętać, że ułatwi to zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i ewentualny transport mebli. W przypadku bardzo wąskich schodów nie wniesiemy kanapy czy szafy.

schody
schodosystem.pl
schody
schodosystem.pl

Sposób wykończenia

Sposób wykończenia schodów wpływa na ich ostateczny wygląd. Najbardziej elegancką opcją jest obudowa drewniana, która nadaje klasy oraz charakteru. Dodatkowo, schody drewniane są nie tylko piękne i klasyczne, ale również trwałe.

Obecnie istnieje nieograniczona ilość wzorów do wyboru, dlatego możemy dobrać wariant spójny z całym wnętrzem. Dobrą alternatywą jest na przykład obudowa płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Takie wykończenie świetnie prezentuje się szczególnie w wnętrzach industrialnych, które są nieco surowe i przemysłowe. Z kolei dla osób, które nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z obudową, najprostszym wyborem będzie wykładzina, występująca w wersji dywanowej oraz kauczukowej.

Warto podkreślić, że dostępne są także schody gotowe, czyli takie, które nie potrzebują dodatkowego wykończenia. Najczęściej są one wykonane z drewna lub stali i najlepiej wyglądają, gdy nie posiadają podstopnic. Sprawiają wrażenie lekkich, a także zapewniają dodatkowy przepływ światła. Jednak dla wielu użytkowników takie modele mogą okazać się niedopasowane, dlatego nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.