Czasy ciemnych i ciasnych klatek schodowych już dawno odeszły do lamusa, a ich miejsce zastąpiły projekty, w których dominuje otwarta przestrzeń. Schody to coraz częściej centralny element wnętrza, który przyciąga wzrok i nadaje pomieszczeniu charakteru. W wyborze schodów idealnych doradza stolarz z wieloletnim doświadczeniem, Maciej Bala z GetStairs.pl.

Pytanie, jakie schody wybrać, należy zadać sobie odpowiednio wcześnie, najlepiej już na etapie projektowania domu. W czasie planowania schodów, oprócz warstwy wizualnej, powinniśmy zwrócić uwagę także na ich bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Zastanawiając się, jakie schody wybrać, weźmy pod uwagę również budżet, jakim dysponujemy. Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi rodzajami schodów może wynosić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zbieranie ofert od wielu producentów to bardzo uciążliwy proces. Stąd pomysł na portal GetStaris.pl, gdzie zgromadziliśmy setki realizacji schodów przez producentów z całej Polski. Dzięki naszemu portalowi szybko znajdziesz wytwórców, których schody zrobiły na Tobie największe wrażenie.

Rodzaje schodów i ich konstrukcji

O rodzaju schodów warto pomyśleć już na początku budowy domu, ponieważ niektóre warianty, oprócz oczywistego przykładu, jakim są schody żelbetonowe, wymagają odpowiedniego przygotowania. Doskonałym przykładem mogą być schody wspornikowe, których montaż musi zostać poprzedzony instalacją stalowej lub żelbetonowej blachy w ścianie nośnej. Następnie jest ona pokrywana tynkiem.

Zależnie od projektu budynku i miejsca, jakim dysponujemy, powinniśmy również wybrać odpowiedni rodzaj konstrukcji. Możemy zdecydować się na schody:

  • jednobiegowe,
  • dwubiegowe zwykłe,
  • dwubiegowe łamane,
  • trójbiegowe,
  • zabiegowe,
  • wachlarzowe
  • kręcone.
jakie schody wybrać
getstairs.pl

Schody gotowe czy na zamówienie?

W zależności od posiadanego budżetu, istnieje możliwość wyboru schodów gotowych lub wykonywanych na indywidulane zamówienie. Jeżeli dysponujemy tylko kilkoma tysiącami złotych, musimy nastawić się na zakup schodów gotowych, które najczęściej występują w formie modułowej. Ich zaletą jest szybkość montażu, gdyż dokonujemy zakupu gotowych elementów, które są następnie dopasowywane do wymiarów wnętrza. Jest to jednak mało popularne rozwiązanie, wykorzystywane głównie w niewielkich pomieszczeniach, rzadko w domach.

Dysponując większym budżetem, możemy wybrać schody robione na zamówienie. W tym przypadku możliwości są niemal nieograniczone, a koszty zależą od materiałów, rodzaju schodów, wariantów balustrad i cennika producenta schodów. Zaletą schodów zamówionych u producenta jest projekt robiony pod konkretnego klienta, dopasowany do indywidualnych upodobań oraz do wymagań danego domu.

Producent wykona pomiary, zaproponuje odpowiedni rodzaj konstrukcji oraz miejsce, w którym schody powinny zostać zamontowane, co nie zawsze jest oczywistym wyborem. Następnie, na podstawie przeprowadzonej rozmowy, producent przygotuje dla nas wizualizację 3D. Producenci schodów są zazwyczaj ekspertami z wieloletnim doświadczeniem, dlatego jeśli posiadamy inną wizję, warto ją skonsultować.

Schody samonośne

W przypadku schodów tworzonych na zamówienie, producenci wykonują najczęściej tak zwane schody samonośne, których elementami nośnymi jest konstrukcja drewniana lub stalowa. Konstrukcja schodów samonośnych jest integralna z osadzonymi na niej stopniami oraz balustradą. Schodom tym nie można odmówić elegancji, a wiele osób uważa tę formę za najbardziej estetyczną.

Schody samonośne można podzielić według sposobu osadzenia. Jedną z najczęściej wykorzystywanych konstrukcji jest ta oparta na policzkach (wangach). Skutecznie stabilizują one schody i chronią przed ugięciami.

jakie schody wybrać
getstairs.pl

W rolę policzków mogą wcielić się również balustrady. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które nie jest zbyt często spotykane. Naszym zdaniem nadają one schodom unikalności i pasują do nowoczesnych wnętrz.

jakie schody wybrać
getstairs.pl
jakie schody wybrać
getstairs.pl

Stopnie mogą także zostać osiodłane na tak zwanych wangach grzebieniowych, które pozwalają na pełną ekspozycję stopni oraz umożliwią regulację ich rozstawu względem ich krawędzi.

Do schodów samonośnych zaliczyć można również schody spiralne, które zazwyczaj montuje się na słupie centralnym. Nie zawsze jest on jednak konieczny. Schody spiralne bez tego elementu wyglądają bardziej efektownie – takie rozwiązanie można zobaczyć na zdjęciu poniżej. Schody spiralne oszczędzą miejsca, lecz są mniej wygodne. Należy unikać ich zastosowania, jeżeli użytkownikami mają być dzieci lub osoby starsze.

jakie schody wybrać
getstairs.pl
jakie schody wybrać
getstairs.pl

Wybór schodów ze względu na estetykę i modę

Schody stają się coraz częściej bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza. Mówi się o nich, że są pierwszym meblem w domu. Dlatego też, zastanawiając się, jakie schody wybrać, weźmy pod uwagę, czy po prostu nam się podobają oraz czy będą pasować do stylu, w jakim chcemy wykończyć dom. Obecnie do modnych schodów można zaliczyć te na konstrukcji metalowej, schody dywanowe oraz wspornikowe.

Wygoda schodów

Schody muszą być nie tylko modne, ale i wygodne. Będziemy użytkować je codziennie, a ich wymiana nie należy do najłatwiejszych i najtańszych. Pokonywanie pięter może być bardzo męczące, dlatego projekt schodów powinien być przemyślany. Ważnym aspektem jest dopasowanie schodów do rozmiaru stopy i długości kroku. Wygodne wymijanie dwóch osób umożliwią stopnie o szerokości 100 lub 120 cm. Należy uwzględnić montaż spoczników, szczególnie jeżeli nasze schody będą miały więcej niż 17 stopni. Bezpieczna balustrada powinna mieć wysokość 90 cm oraz poprzeczkę na wysokości 75 cm dla bezpieczeństwa dzieci.

Decyzja o tym, jakie schody wybrać, powinna być wypadkową kilku elementów: estetyki, wygody, bezpieczeństwa, ale i ceny schodów. Aby dokonać trafnego wyboru, warto poprosić kilku producentów o wstępną wycenę schodów, które wpadły nam w oko. Miejscem, gdzie można znaleźć realizacje producentów z całej Polski jest portal GetStairs. Umożliwiamy wygodne przeglądnie setek zrealizowanych projektów schodów w jednym miejscu.