Kanapa. Mebel znany od czasów starożytności. Królował w salonach szlacheckich dworów i mieszczańskich rezydencji, ozdabiał pałacowe wnętrza królewskie. Zmodyfikowany w XVII wieku z czasem stał się najważniejszym akcentem każdego domu.

Królowa domu 

W zależności od swojego kształtu i przeznaczenia kanapa przybierała różne nazwy: była sofą, szezlongiem lub wersalką. Dziś jest jednym z najważniejszych domowych mebli. Stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, otwartymi skrzydłami zaprasza do chwili odpoczynku, wytchnienia i relaksu w pokoju dziennym. To na niej najchętniej siadają goście, to na niej z przyjemnością zagłębimy w ulubioną książkę, oglądamy ciekawy film lub drzemiemy po pracy. Bez względu na wielkość lub styl mieszkania, kanapa z pewnością jest jego królową. Przypomnijmy sobie chociażby sztukę Michała Bałuckiego „Dom otwarty”, w której przybyłe na przyjęcie panie pokłóciły się o miejsce na kanapie!

kanapa
ewem.pl

Kanapowe szaleństwa

Dziś w temacie kanapy mamy możliwość tworzenia wszelkich wariacji artystycznych. Ich efekt końcowy może zadecydować o stylu całego pomieszczenia. Miękka, pokryta miłą w dotyku materią, będzie przytulnym siedziskiem lub leżanką. Obita ciemną skórą stanie się eleganckim akcentem gabinetu lub salonu o charakterze retro. Prosta, pokryta jednolitą tkaniną dostosuje się do każdego nowoczesnego wnętrza. Planując zakup kanapy, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w zakresie kolorystyki czy kształtu. Dopiero wybrany model stworzy punkt odniesienia dla pozostałych elementów aranżacji wnętrza: dywanu, zasłon i pozostałych mebli. Niech to kanapa zadecyduje o wystroju całego pokoju. Pokoju? A czemu nie kuchni?

kanapa
ewem.pl

W pokojach dziennych z aneksem kuchennym kanapa będzie wspaniałym akcentem, wręcz koniecznym dla uzyskania efektu przytulności i rodzinnego ciepła. Bez niej pomieszczenie to stanie się smutną, pozbawioną uroku jadalnią.

kanapa
ewem.pl

Projektując styl swojego mieszkania, to nakapie powinniśmy wyznaczyć najważniejsze miejsce. Jej mozliwości dekoracyjne są niewyczerpane. Mamy do wyboru kanapy jednobarwne o obiciu z lnu, aksamitu, skóry czy tworzywa, ale także wielobarwne, pokryte tkaninami w słodkie „łączki” czy paski, kraty lub wzory w stylu skandynawskim. Można zaszaleć.

kanapa
ewem.pl

Funkcjonalność

Możemy wybierać spośród kanap o różnorodnych gabarytach i funkcjach. Wszystko zależy od tego, czego poszukujemy. Mamy duży salon i uwielbiamy tradycyjny wystrój wnętrz? Proszę bardzo: wybierzmy duży, rozłożysty i głęboki mebel o zaokrąglonych bokach, wysokim oparciu i miękkich poduszkach. Lubimy nowoczesność? Nasza kanapa będzie minimalistyczna, z prostokątnymi, wyjmowanymi oparciami i poduszkami.

kanapa
ewem.pl

A gdy mamy za mało miejsca na kanapę? To niemożliwe. Wystarczy, że skorzystamy wtedy z mniejszej gabarytowo wersalki, która –  dzięki możliwości rozłożenia jej i przekształcenia w wygodne łóżko – jest wyposażona także w funkcję spania. To bardzo praktyczne rozwiązanie, nie tylko dla domowników – to również jedyny ratunek w przypadku przyjazdu gości.

kanapa
ewem.pl

Spójrzmy na polskie i zagraniczne seriale, w których kanapa pełni znaczącą rolę w życiu bohaterów i występuje jako centralny punkt w niemal każdym odcinku. Czy dziwi więc fakt, że kanapa jest prawdziwą gwiazdą pięknych wnętrz?