Jeżeli do wnętrza wpada niewiele dziennego światła, mieszkanie może być bardzo ciemne. Jednak nic straconego – aby ożywić i rozweselić pomieszczenia, wystarczy zastosować kilka prostych trików. Przedstawia je Wojciech Popławski, elektryk z Warszawy.

Sposoby na rozświetlenie wnętrza

Zanim zaczniesz stosować triki rozświetlające wnętrze, zastanów się dlaczego w Twoich czterech kątach jest za ciemno. Wiele czynników wpływa na to, dlaczego mieszkanie jest jasne lub ciemne. Do najważniejszych kwestii można zaliczyć:

 • położenie okien względem stron świata,
 • kubaturę pomieszczeń,
 • wielkość i liczbę okien,
 • kolor podłogi, ścian oraz mebli,
 • rodzaj materiałów wykończeniowych,
 • typ dekoracji okiennych.

Jeżeli wnętrza są nadmiernie zaciemnione, sprawiają wrażenie mroczniejszych. Aby rozświetlić pomieszczenia, nie potrzeba na szczęście gigantycznego budżetu oraz wymiany wszystkich elementów wyposażenia.

triki rozświetlające wnętrze
Seria BRIMNES, IKEA.com

Szybkie prace remontowe i porządkowe

Nawet niewielkim kosztem można przeprowadzić kilka prostych prac remontowych, które rozjaśnią dane pomieszczenie. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek przeróbek warto dokładnie przeanalizować całe mieszkanie, zwracając uwagę na najciemniejsze miejsca.

Niektóre z elementów z pewnością da się rozjaśnić i odświeżyć za niewielką cenę, na przykład tapetując lub przemalowując. Warto też pamiętać, że zawsze jaśniej prezentują się wnętrza niezagracone. Dobrym rozwiązaniem może być więc usunięcie starych mebli, co dodatkowo nada pomieszczeniom przestronności. Drewnianą, ciemną boazerię najlepiej zerwać lub przemalować na kolor pastelowy. Wykładzinę we wzory można zastąpić jasną i jednolitą, a toporne drzwi lżejszymi, na przykład przesuwanymi. Ramy okien i parapety warto pomalować na biało. Posadzkę można potraktować lakierem i wycyklinować, a w przypadku planowanej wymiany położyć polerowany gres odbijający światło. Ciemne kafelki w kuchni czy łazience także można przemalować, jeżeli w grę nie wchodzi skuwanie.

triki rozświetlające wnętrze
Regał KALLAX, IKEA.com
triki rozświetlające wnętrze
Kanapa GRÖNLID, IKEA.com

Odpowiednia kolorystyka

Planując malowanie mieszkania, warto postarać się o dobór możliwie najjaśniejszych farb. Białe ściany nie są na szczęście koniecznością. Dobry efekt rozświetlający można uzyskać także poprzez zastosowanie jasnych, rozbielonych kolorów. W najciemniejszych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie trzech różnych odcieni tej samej farby. Najbardziej wyrazisty kolor wykorzystajmy do pomalowania obszaru wokół ramy okna, a pozostałe ściany ozdóbmy pośrednim. Takie rozwiązanie wzmacnia natężenie światła dziennego, które przedostaje się do pokoju. Dobre rozjaśnienie można uzyskać także poprzez zastosowanie farby transparentnej, do której zostały dodane różne rozświetlające drobinki, na przykład złota, srebra lub pereł. Pomalowana w ten sposób ściana będzie w stanie odbić jeszcze więcej światła dziennego.

Trafny dobór wyposażenia

Duże, ciemne meble dodatkowo przytłaczają ponure mieszkania. Z pomieszczeń pozbawionych odpowiedniej ilości światła najlepiej usunąć wszelkie rupiecie, takie jak:

 • ciężka szafa trzydrzwiowa,
 • rozłożysta kanapa,
 • kredens gdański,
 • masywne fotele,
 • duże meblościanki.

W ciemnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się lekkie, smukłe meble. Do pomieszczenia warto wstawić nieduży stolik kawowy, krótkie półki czy regał pozbawiony tylnej ściany. Kluczowe znaczenie ma także kolor wyposażenia, który powinien być przede wszystkim jasny. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli z przezroczystego tworzywa lub posiadających szklane elementy. Jeżeli kanapa czy fotele posiadają ciemną tapicerkę, warto kupić lub uszyć dla nich pokrowce z materiału nieco jaśniejszego. Jeżeli nie ma takiej możliwości, optymalnym rozwiązaniem będzie jasna narzuta i zestaw poduszek.

Jasna podłoga

W pomieszczeniach o niedostatecznym poziomie doświetlenia dobrym rozwiązaniem jest wybór jasnego koloru podłogi. Warto dobrać odcień jak najbardziej zbliżony do koloru ścian, dzięki czemu granice pomiędzy poziomą i pionową powierzchnią będą mniej widoczne. W ten sposób wnętrze zyska przestronność, a także oryginalny wygląd. W łazienkach oraz innych niedużych pomieszczeniach optymalnym rozwiązaniem może okazać się biała podłoga. Wprowadza ona do wnętrza wizualną lekkość, a także dodaje mu blasku. Najlepszy efekt gwarantuje powierzchnia lekko połyskująca, na przykład z gresu szkliwionego. Jeżeli zmiana podłogi na jaśniejszą nie jest możliwa, w niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się dywan o odpowiednim odcieniu. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z szybszym brudzeniem – warto więc wybrać model ze stosunkowo krótkim włosiem.

triki rozświetlające wnętrze
Zestaw POÄNG, IKEA.com

Zastosowanie luster

Doskonałą dekoracją ciemnych pomieszczeń są lustra, na przykład wieszane na ścianach. Warto wybierać te stosunkowo duże, z jednolitą płaszczyzną. Lustro najlepiej powiesić na ścianie naprzeciw okna, a także w przedpokoju, czyli zazwyczaj najciemniejszym pomieszczeniu w całym mieszkaniu. Spore znaczenie ma stosunkowo delikatna rama, która również odpowiada za rozświetlenie wnętrza. Lustra można w ostateczności ustawić także w miejscach mniej widocznych: za półkami lub regałem, stawiając przed nimi dekoracje ze szkła. W podobny sposób można zamaskować przepastną szafę, poprzez naklejenie na nią folii lustrzanej.

triki rozświetlające wnętrze
Lustro NISSEDAL, IKEA.com
triki rozświetlające wnętrze
Lustro STOCKHOLM, IKEA.com