Kolory we wnętrzu mają ogromne znaczenie, budują nasz codzienny nastrój oraz optycznie kształtują przestrzeń. Dobór barw to sprawa bardzo indywidualna, bo dotyczy gustu, jednak przy podejmowaniu decyzji o wyborze koloru do wnętrza, oprócz kierowania się własnymi preferencjami, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych zasad, tak aby nie popełnić kolorystycznej wpadki.

Nie daj się zwieść aktualnej modzie

Jedną z reguł, które warto mieć na uwadze podczas urządzania lub remontu naszego domu, jest przesadne uleganie panującej modzie. Ta szybko się zmienia, zwłaszcza w sztuce wnętrzarskiej, nawet jeśli chodzi o kolory we wnętrzu. Inspirujmy się, a trendy wykorzystujmy głównie w dodatkach, które w każdej chwili możemy zmienić. Jeśli jednak ów trend splata się z naszym wrodzonym stylem, przykładowo jest nim miłość do natury – możemy podjąć wyzwanie i zastosować motyw roślinny na większą skalę, na przykład nakładając na ścianę tapetę z obrazem ogrodu lub dżungli. Taki wzór nie tylko odda nasz charakter, ale także optycznie powiększy otaczającą nas przestrzeń.

Jeśli jednak mamy słabość do trendów, ale czujemy, że wzory zaczerpnięte z natury – chociaż piękne – nie zagoszczą na dłużej w naszym mieszkaniu, wykorzystajmy motyw liści na przykład na poduchach lub zasłonach. Myślenie perspektywiczne może okazać się tu bezcenne. Szmaragdowa sofa, kusząca swoim modnym odcieniem zieleni jest piękna i oryginalna, ale zastanówmy się, czy na pewno za jakiś czas ten kolor nam się nie znudzi.

kolory we wnętrzu
brevka.com
kolory we wnętrzu
brevka.com

Kolor zmienny w zależności od oświetlenia

Druga zasadą, której warto się trzymać dobierając kolor do naszego wnętrza, jest kompozycja. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ściany na nasz ulubiony odcień, pamiętajmy, że niezwykle istotne jest to, którą płaszczyznę poddamy metamorfozie. Ta sama barwa będzie prezentowała się inaczej na ścianie przy wejściu do pomieszczenia, a inaczej gdy pomalujemy nią ścianę obok okna. Jest to kwestia przede wszystkim oświetlenia w pomieszczeniu. Fioletowa ściana z dala od okna będzie miała ciemną, głęboką barwę, naprzeciwko źródła światła ten sam odcień będzie jaśniejszy i rozświetlony. Podobna zasada, choć w nieco mniejszym zakresie, dotyczy wykorzystania tapety we wnętrzu. Wielobarwne lub stonowane bryty warto dobrze doświetlić i położyć na ścianie znajdującej się prostopadle lub vis-à-vis okna.

Zachowaj umiar i harmonię

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na malowanie, czy też na położenie tapety lub powieszenie obrazu o dużym formacie – ściana będzie głównym akcentem we wnętrzu. Aby zachować umiar i harmonię, wybierzmy dwie lub trzy barwy zaczerpnięte ze wzoru ze ściany i wykorzystajmy je w dodatkach. Jeśli na tapecie lub obrazie dominuje szarość, błękit i granat, to te odcienie wykorzystajmy w dobieraniu narzuty na łóżko, świecznika, poduszki lub innej dekoracji.

Jeśli ściana jest jednolita, skorzystajmy z pomocy koła barw. To proste narzędzie, które ułatwi nam zadanie. Dobrze będą wyglądały ze sobą odcienie leżące naprzeciwko koloru z naszej ściany oraz te, które ze sobą sąsiadują.

kolory we wnętrzu
brevka.com

Natura barw

Obok kompozycji nie mniej istotne jest optyczne kształtowanie wnętrza i jego proporcji. Miło jest eksperymentować i bawić się zestawieniami kolorów, ale warto pamiętać o jednej z podstawowych zasad – wnętrzarskiej iluzji. Odcienie z palety zimnych barw (błękity lub zielenie) powiększą nam przestrzeń, z kolei ciepłe odcienie (czerwienie, pomarańcze i żółcie) nadadzą jej przytulności i klimatu, ale jednocześnie optycznie ją pomniejszą. Podobnie jest z tonacją – ciemne barwy zawężają wnętrze, a jasne dodają przestrzeni.

kolory we wnętrzu
brevka.com

Znajomość podstawowych zasad dobierania kolorów ułatwi osiągnięcie zamierzonego efektu i może uchronić przed popełnieniem błędu. Warto bawić się łączeniem barw, bo poprawia to nasz codzienny nastrój i rozbudza kreatywność. Kolory zestawione ze sobą wyglądają ciekawie, a czasem nawet lepiej niż w pojedynkę. Określają także naszą osobowość. Nasz dom to oaza spokoju oraz miejsce, w którym dobrze się czujemy i chcemy do niego wracać. Podczas urządzania wnętrza nie zapominajmy o kolorze. Ten jest nie mniej ważny od wygodnej sofy.