Banki oferują aktualnie ogromną ilość produktów finansowych. Niezależnie od źródła uzyskiwanego przez nas dochodu możemy skorzystać z najróżniejszych rozwiązań. Co więcej – ich twórcy zarzekają się, że wszystkie dopasowane są do naszych potrzeb. Jak zatem w ogromnej ilości idealnych ofert znaleźć tę, która faktycznie najlepiej odpowie na nasze potrzeby? 

Oszczędność czasu 

Zastanawiając się, jaki kredyt najlepiej spełni nasze oczekiwania warto zacząć od porównania ofert banków. Należy zwracać uwagę na to, by cena produktu oraz sam proces kredytowy były dla nas jak najbardziej odpowiednie. Biorąc pod uwagę tempo dzisiejszego życia, warto zwrócić uwagę na te rozwiązania, które ograniczają ilość formalności do minimum i znacznie skracają sam czas oczekiwania – najpierw na ofertę, a następnie na umowę kredytową. Dobrze jest rozważyć również opcję skorzystania z pomocy eksperta.

Dobrze wyspecjalizowani doradcy klienta biegle poruszają się w ofertach większości banków, dzięki czemu już po krótkim wywiadzie z klientem są w stanie nakierować swoje działania na dwa-trzy wybrane banki. To niezwykle ważne, ponieważ wiele osób samodzielnie starających się o finansowanie popełnia jeden podstawowy błąd. Polega on na wysłaniu zbyt dużej ilości zapytań ofertowych w BIK. Każde takie zapytanie niekorzystnie wpływa na naszą ocenę w oczach banku, co finalnie może doprowadzić do spadku naszego profilu, a nawet decyzji negatywnej. Dobry Doradca znajdzie dla klienta najlepsze rozwiązanie i załatwi za niego wszelkie formalności, dzięki czemu ten nie będzie już musiał zaprzątać sobie głowy kontaktem z pracownikami banków oraz zyska pewność, że sam proces kredytowy będzie dla niego zrozumiały, a przede wszystkim bezpieczny.

Dostęp do środków

Jeśli chodzi o dostęp do środków, banki oferują różne rozwiązania. W niektórych przypadkach klient może poprosić o wypłatę środków na swój rachunek, ale może także  otworzyć nowy rachunek. Wypłata na własny rachunek najczęściej jest praktykowana w przypadku kredytów gotówkowych. Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda sama procedura nadawania dostępów do rachunku bankowego. Czy przebiega na tyle sprawnie, że od razu po uruchomieniu środków można z nich korzystać?

Prostszy kredyt gotówkowy

Na rynku dostępny jest cały wachlarz ofert, które ułatwiają pozyskanie finansowania, zwłaszcza pod kątem koniecznych do dopełnienia formalności. Jako że bankowość zmierza ku coraz większej automatyzacji, coraz bardziej popularny i powszechny staje się elektroniczny proces kredytowy. Przekazane przez klienta dane doradca wprowadza do systemu, ten generuje wniosek elektroniczny, po podpisaniu którego możliwe staje się zatwierdzenie wniosku. Wstępną decyzję najczęściej można otrzymać od razu po wprowadzeniu wniosku. Dostępne są również rozwiązania, które pozwalają na zatwierdzenie wstępnej oferty na podstawie wysyłanego przez bank do klienta kodu SMS. Jest to rozwiązanie, które jeszcze bardziej usprawnia pracę. Tego typu działania praktykowane są w przypadku kredytów gotówkowych.

Co zatem jeśli chcemy zdecydować się na kredyt hipoteczny? W takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że proces będzie znacznie wydłużony. Wymogi dokumentacyjne są mocno rozbudowane, dodatkowo klient poddawany jest bardzo restrykcyjnej i czasochłonnej weryfikacji. Sama procedura oceny nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu, zajmuje sporo czasu. Środki kredytu gotówkowego mogą zostać przekazane do dyspozycji klienta jeszcze tego samego dnia, co złożenie wniosku. Jednak w przypadku kredytów hipotecznych procedura może wydłużyć się nawet do miesiąca lub dłużej.

Dodatkowo, dla zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa, w przypadku kredytu hipotecznego banki często wymagają przedstawienia współkredytobiorcy. W przypadku, gdy nie chcemy obciążać naszej nieruchomości lub zależy nam na czasie, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby dla nas kredyt gotówkowy.

Wymagane dokumenty

Podejmując współpracę z bankiem, należy dokładnie zapoznać się z listą dokumentów wymaganych przy realizacji konkretnego produktu. W przypadku umów o pracę, zleceń czy o dzieło, rent oraz emerytur sprawa jest prosta. Jednak klient biznesowy (prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, czyli IDG, lub spółkę) może się spotkać z sytuacją, w której bank będzie od niego oczekiwał przedstawienia dużej ilości dokumentów.

Część banków wymaga od klientów:

  • deklaracji podatkowych za dwa lata wstecz,
  • szczegółowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów (KPiR),
  • potwierdzeń terminowo opłaconych PIT-5 oraz składek ZUS.

Są jednak banki, w których wydanie decyzji kredytowej opiera się na weryfikacji deklaracji podatkowej za ostatni rok, podsumowaniu KPiR oraz zaświadczeniach o niezaleganiu z opłatami do ZUS i US.

Warto już na początku zastanowić się nad wyborem tego banku, który proponuje nie tylko korzystne, ale również szybkie rozwiązanie.

Dodatkowe koszty

Decydując się na wybrany kredyt, należy zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe koszty, które mogły nie zostać ujęte w pierwotnej ofercie. Dotyczy to szczególnie kredytów hipotecznych, gdzie mamy do czynienia z szerokim wachlarzem ubezpieczeń oraz prowizji. W przypadku kredytów gotówkowych banki oferują rozwiązania bez ubezpieczenia, co znacznie zmniejsza koszty. Możemy wówczas zabezpieczyć się własną polisą ubezpieczeniową, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Banki z reguły oferują tylko podstawowe ubezpieczenie, warto więc rozważyć również własne.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Wybór oferty kredytowej to bardzo ważna sprawa. Często wiąże się z podjęciem wieloletniego zobowiązania. W takim przypadku warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie ofert, tak aby uniknąć problemów w przyszłości. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług sprawdzonego doradcy finansowego. Taka osoba dobrze orientuje się w aktualnych ofertach kredytowych, a dodatkowo pomoże w załatwieniu formalności i zadba o bezpieczeństwo całego procesu. Dzięki dobremu doradcy możemy nie tylko zyskać czas, ale również uniknąć niepotrzebnych kosztów.