U podnóża katowickiej Mrówczej Górki powstaje właśnie młodszy brat Nikiszowca, Nowy Nikiszowiec. Inwestycja tworzona jest w ramach programu Mieszkanie Plus. Przewidziano w niej istnienie ok. 500 mieszkań i ok. 1500 m² przestrzeni usługowej. Jak projektanci zreinterpretowali ideę i wygląd legendarnego katowickiego osiedla?

Oryginalny Nikiszowiec jest obecnie kulturową ikoną Katowic i całego Śląska. Zaprojektowany jako robotnicze osiedle dla rodzin górników pracujących w pobliskich szybach kopalni „Giesche”, dziś, po wielu perturbacjach, przechodzi głęboką rewitalizację, przyciąga uwagę turystów i powoli wraca do czasów swojej świetności. Zmiany w obrębie Starego Nikiszowca dały impuls do szerszego zagospodarowania okolic osiedla. Pomysł stał się realny dzięki środkom z programu Mieszkanie Plus.

Nowy Nikiszowiec

Tradycja i nowoczesność

Konkurs na zaprojektowanie Nowego Nikiszowca wygrała pracownia 22Architekci. Celem projektantów było, aby twórczo rozwinąć założenia przestrzenne starego osiedla oraz by przystosować je do współczesnych oczekiwań i potrzeb lokatorskich. Dzięki temu nowo powstałe osiedle ma być przestrzenią do mieszkania na miarę XXI wieku, jednocześnie głęboko zanurzoną w bogatej tradycji oryginalnego Nikiszowca.

Twórcze nawiązania

Kompozycja osiedla wzorowana jest na starym Nikiszowcu. Tworzą ją trzy kwartały przypominające położone blisko siebie wysepki. Wzbogacone o dużą ilość zieleni dziedzińce mają zapewnić mieszkańcom poczucie prywatności i warunki do sąsiedzkiej integracji. Pomiędzy kwartałami a przestrzeniami podwórek poprowadzone zostaną ciągi piesze ze starannie dobranymi posadzkami i małą architekturą. Echa centralnego i wzmacniającego tożsamość Osiedla Nikiszowiec Placu Wyzwolenia w nowym projekcie silnie rezonują w postaci placu położonego u wschodniej podstawy całej zabudowy. Dzięki zlokalizowanym tam sklepom, lokalom gastronomicznym i punktom usługowym miejsce to ma służyć zarówno mieszkańcom osiedla, jak i osobom odwiedzającym.

Nowy Nikiszowiec

Charakterystyczną dla budynków starego Nikiszowca ceglaną elewację można odnaleźć w fasadzie nowej zabudowy. Mieniące się ceglanymi odcieniami przestrzenie międzyokienne tworzą ciekawą mozaikę. W projekcie nie mogło zabraknąć również najbardziej charakterystycznego detalu kojarzonego z Nikiszowcem, czyli pomalowanych czerwoną farbą obramień okiennych. W nowym projekcie czerwień pojawia się jako akcent w nadprożach okien.

Sprzyjająca lokalizacja

Niewątpliwie jednym z największych walorów budowanego osiedla jest jego lokalizacja. Inwestycja osadzona jest u podnóża Mrówczej Górki. Charakterystyczne ukształtowanie terenu pozwoliło na zaprojektowanie ciekawych rozwiązań przestrzennych: dużych różnic poziomów, uskoków czy nadanie ciągom pieszym charakteru tarasowego. Naturalne warunki terenu umożliwiają łatwiejsze strefowanie zabudowy oraz umieszczenie w jej przestrzeni wielu kameralnych elementów, takich jak zagajniki czy place zabaw.

Nowy Nikiszowiec

500 funkcjonalnych mieszkań

Inwestycja będzie realizowana według rządowego programu Mieszkanie Plus, zamawiającym jest BGK Nieruchomości. Docelowo w Nowym Nikiszowcu swoje mieszkanie ma znaleźć ok. 500 rodzin. Zainteresowani będą mogli wybierać pomiędzy 2-, 3- lub 4-pokojowymi mieszkaniami strefowanymi, z podziałem na część dzienną i nocną oraz z widnymi kuchniami. Plany lokali będą umożliwiały łączenie sąsiednich sekcji. Na każdym piętrze znajdować się będzie od 3 do 4 mieszkań, co w założeniu projektantów sprzyjać ma integracji między sąsiadami. Budynki będą wyposażone w wózkownie, zlokalizowane przy wejściu do każdej klatki schodowej, oraz w znajdujące się na terenie wewnętrznych dziedzińców wiaty rowerowe. Projekt zakłada bardzo dużą elastyczność zabudowy. W przyszłości osiedle może być rozbudowywane o dodatkowe kondygnacje, kwartały lub budynki z nowymi funkcjami.

Nowy Nikiszowiec jest kolejnym ogniwem szeroko zakrojonych planów poprawy jakości życia w tej części miasta. Funkcjonalnie zaprojektowane osiedle wespół ze swoim spełniającym obecnie silnie kulturotwórczą rolę starszym bratem ma szanse stać się niedługo jednym ciekawszych punktów na mapie Katowic.