Znalazłeś atrakcyjną nieruchomość, idealną jako inwestycja na sprzedaż lub miejsce zamieszkania. Jest jedno ale: lokal wymaga generalnego remontu, a Ty pieniędzy na jego sfinansowanie. O tym, jak poradzić sobie w tej sytuacji opowiada Tomasz Damian, ekspert finansowy.

W swojej zawodowej praktyce wielokrotnie pomagałem przy tego rodzaju transakcjach. Kupno mieszkania do remontu zazwyczaj wymaga wystąpienia o kredyt. Część moich klientów miała doświadczenie we wnioskowaniu o takie wsparcie, ale nie mieli pojęcia, jak przygotować się do całego procesu. Pozwól, że w kilku punktach opowiem Ci, jak zrobić to właściwie.

„PILNIE sprzedam mieszkanie” i mieszkania z licytacji

Pamiętaj, że tzw. okazje inwestycyjne oznaczają często nie tylko nieruchomości do kapitalnego remontu, ale również mieszkania/domy z zawiłą lub nieuregulowaną kwestią prawną. Decydując się na taką ofertę, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z pomocy prawnika. Zanim jednak do tego dojdzie – sprawdź, w jakim zakresie możesz poradzić sobie samodzielnie.

Zacznij od sprawdzenia treści księgi wieczystej. Będzie Ci do tego potrzebny jej numer, który otrzymasz od sprzedającego. Dostęp online do ksiąg wieczystych jest powszechny – każdy może zapoznać się z danymi prowadzonymi w rejestrze. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pamiętaj! Jeżeli ktoś utrudnia Ci uzyskanie numeru księgi wieczystej nieruchomości, powinno to zwrócić Twoją uwagę. W takiej sytuacji bądź wyjątkowo czujny.

Po wejściu do rejestru online, we wskazane pola wpisz numer interesującej Cię księgi wieczystej, a następnie wybierz opcję „przeglądanie aktualnej księgi wieczystej”. Co znajdziesz w poszczególnych zakładkach?

Możesz sprawdzić np., komu przysługuje prawo własności, jaka jest użytkowa powierzchnia nieruchomości oraz jakie są przynależne jej udziały w gruntach. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na zakładki:

  • dział III – sprawdzisz tu, czy nieruchomość nie jest obciążona prawem na rzecz kogoś innego;
  • dział IV – dowiesz się stąd o występujących zobowiązaniach na rzecz m.in. banków lub osób trzecich.

Mieszkania z przetargu/licytacji zazwyczaj wymagają posiadania własnych środków. By przystąpić do licytacji, konieczne jest bowiem wpłacenie rękojmi. Tu ważna informacja: na wpłacenie ustalonej kwoty licytacji masz 2-3 tygodnie. Mało prawdopodobne, abyś w tak krótkim czasie otrzymał kredyt hipoteczny, dlatego koniecznie zweryfikuj swoje możliwości finansowe. Jeżeli okaże się, że posiadasz zbyt mało własnych środków, konieczne może okazać dobranie np. kredytu gotówkowego, który zazwyczaj ma inną wysokość niż hipoteka, a jest udzielany szybciej.

Sprawdź stan techniczny i przygotuj się do wykonania prac

Kupno nieruchomości może przysporzyć Ci wiele zmartwień. Jak tego uniknąć? Obejrzyj mieszkanie osobiście, za dnia, w dobrym świetle, razem z osobą znającą się na aspektach remontowo-budowlanych, zwłaszcza jeżeli nie masz w tym zakresie doświadczenia.

Okazje inwestycyjne zazwyczaj dotyczą lokali, które znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, w budynkach wybudowanych 20 i więcej lat temu. Generalny remont może wiązać się z zamontowaniem nowych instalacji elektrycznych czy hydraulicznych albo położenia większej ilości tynku, a nawet płyt kartonowo-gipsowych. Zakres prac może wiązać się z kosztami, które przekroczą Twój budżet i w konsekwencji rentowność transakcji spadnie.

Kredytowanie mieszkania do remontu

Niezależnie od tego, czy zamierzasz kupić nieruchomość za gotówkę, czy dobierasz na ten cel kredyt, przygotuj się na to, że planowanie będzie istotną częścią całej operacji. Jeżeli potrzebujesz z banku dodatkowej gotówki, będziesz musiał przygotować specjalny formularz: niezbędny do otrzymania i rozliczenia kredytu kosztorys prac remontowych.

Do utworzenia takiego dokumentu faktury nie będą niezbędne, konieczne będzie natomiast dołączenie dokumentacji zdjęciowej potwierdzającej wykonanie prac. Pamiętaj, że będziesz musiał również udokumentować wykonanie zaplanowanych w kosztorysie prac. Większość moich klientów korzysta w tej kwestii z pomocy.

Inwestycja w postaci mieszkania do remontu – warto skorzystać z pomocy

Podpowiedzi rekomendowanego eksperta, który wesprze Cię w procesie wnioskowania o kredyt, pozwolą Ci wybrać najtańszą z możliwych opcji finansowania. Sprawdzenie stanu prawnego – jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie – pozostaw prawnikowi.

O przygotowanie kosztorysu robót remontowych również warto poprosić wprawionego fachowca. Całość takiej usługi może kosztować kilkaset złotych, ale – jak pokazują realne przypadki – pieniądze wydane w ten sposób z pewnością zwracają się, a co najważniejsze – inwestor – czyli Ty – zyskuje więcej komfortu i spokoju.